SON DAKİKA
Hava Durumu

Futbolcuların Kafa Vuruşları Demans Riskini Arttırıyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar, futbolcu sporcuların sık sık yaptıkları kafa vuruşlarının demans riskinin arttığını gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 13:00
Kaynak: Ayşe CANDAN
Futbolcuların Kafa Vuruşları Demans Riskini Arttırıyor

Bilim insanların, özellikle de profesyonel futbolcuların uzun yıllar boyunca maruz kaldıkları tekrarlı kafa travmalarının, ilerleyen yaşlarda demansların katkıda bulunabileceğini belirtiyorlar.

Yapılan işlemle, futbolcuların beyinlerinde tekrarlı kafa travmalarının, beyindeki proteinlerin bir araya toplandığı ve parçadaki hasarın yollarının açıldığı tespit edildi. Bu durumun ilerleyen dönemlerinde Alzheimer hastalığı ve diğer hastalıkların türlerinin riskinin arttığı düşünülmektedir.

Özellikle topa kafa vurma tekniklerinin futbolcularda sıklıkla kullanılması ve bu tip kafa travmalarının futbolcularda yaygın olması, sporcuların beyin sağlığı açısından risk altında toplandığı gösterilmektedir. 

Araştırma Bulguları:

*İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre, eski profesyonel futbolcuların genel nüfusa kıyasla demans olma riski %65 daha yüksektir. 

*Bir başka araştırmada, kafa vuruşları ile tekrarlayan beyin travması (TBI) arasında bir bağlantı olduğu ve TBI'nın demans riskinin önemli bir faktörü olduğu görülmüştür. 

*Beyin görüntüleme çalışmaları, kafa vuruşlarının beynin beyaz maddesinde hasara yol açabileceğini ve bu hasarın zamanla demansa yol açabileceğini göstermiştir. 

Yapılan araştırmalar, futbolcuların beyinlerinde kronik travmatik ensefalopati (CTE) adı verilen bir hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu da göstermektedir. CTE, hafıza kaybı, davranış değişiklikleri ve demansa yol açabilen bir beyin hastalığıdı

Risk Faktörleri:

Kafa vuruşlarının sayısı ve şiddeti: Daha fazla kafa vuruşu ve daha şiddetli kafa vuruşları, demans riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Futbolda oynanan pozisyon: Kaleciler ve defans oyuncuları, forvetlere göre daha fazla kafa vuruşu yaptığı için daha yüksek risk altındadır.

Oynama süresi: Daha uzun süre futbol oynayan kişilerde demans riski daha yüksektir.

Genetik faktörler: Bazı kişiler, beyin travmasına karşı daha savunmasız olabilecek genetik mutasyonlara sahiptir.

   Uzmanlar, bu konuda bilincin arttırılması ve bunların yaygınlaştırılmasını vurguluyorlar.

(Ayşe Candan)

Kaynak: Ayşe CANDAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.