SON DAKİKA
Hava Durumu

Gıda Boyaları Çocukların Sağlığını Etkiliyor

Son araştırmalar, gıda boyalarının çocukların sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 12:40
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 12:40
Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ
Gıda Boyaları Çocukların Sağlığını Etkiliyor

Gıda boyaları, gıda ürünlerine renk ve çekicilik katmak için yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak bazı boyaların çocuklarda davranış problemleri, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi durumlara yol açabileceği endişesi giderek artmaktadır.

Bazı gıda boyaları, özellikle azo boyaları gibi yapay kimyasalları içerebilir. Bu kimyasalların bazıları, çocuklarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve bazı araştırmalar, özellikle hiperaktivite belirtileriyle ilişkilendirilen olumsuz davranışsal etkilere sahip olabileceğini öne sürmektedir. 

Araştırma Bulguları:

*2007 yılında yapılan bir araştırma, yapay gıda boyaları tüketen çocuklarda hiperaktif davranışlarda artış gözlemlendiğini göstermiştir. 

*2018 yılında yapılan bir başka araştırma, yapay gıda boyaları tüketen çocuklarda dikkat eksikliği ve dürtüsellik problemleri riskinin daha yüksek olduğunu bulmuştur. 

*2019 yılında yapılan bir araştırma, yapay gıda boyası tüketen çocuklarda DEHB riskinin %50 daha fazla olduğunu göstermiştir. 

*2020 yılında yapılan bir başka araştırma, bazı gıda boyalarının farelerde hiperaktivite ve impulsif davranışları tetiklediğini göstermiştir. 

*2021 yılında yapılan bir araştırma, gıda boyalarının çocuklarda alerjik reaksiyon riskini %20 artırabileceğini göstermiştir. Gıda boyaları ve öğrenme güçlüğü arasında bir bağlantı olabileceğini göstermiştir.

      Gıda etiketlerini dikkatlice okuyun. Gıda boyalarının E numaraları ile belirtildiğini unutmayın. E100, E102, E110, E122, E123 ve E124 gibi bazı gıda boyaları alerjik reaksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bununla birlikte, gıda boyalarının sağlık üzerindeki etkileri hala tam olarak anlaşılamamıştır ve tartışmalıdır. Bazı araştırmalar, gıda boyalarının güvenli olduğunu ve çocukların sağlığına zarar vermediğini iddia ederken, diğerleri potansiyel riskler konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Bu nedenle, birçok ülke ve sağlık kuruluşu, gıda boyalarının kullanımını düzenlemekte ve sınırlamaktadır. Özellikle çocuklar için gıda boyalarının kullanımı konusunda daha sıkı standartlar belirlenmiştir.

(Dilvin Altıkardeş)

Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.