SON DAKİKA
Hava Durumu

İklim değişikliğiyle yazlar uzuyor kışlar kısalıyor

Son yıllarda dünya genelinde ve Türkiye'de de mevsimsel değişimler gözle görülür şekilde değişiyor. Yazlar uzuyor, kışlar kısalıyor ve mevsimlerin ortalama sıcaklıkları artıyor. Bu durum, küresel ısınma olarak da bilinen iklim değişikliğinin doğrudan bir sonucudur. 

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 14:58
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 14:58
Kaynak: Ayşe CANDAN
İklim değişikliğiyle yazlar uzuyor kışlar kısalıyor

İklim değişikliği, atmosfere salınan sera gazlarının artması sonucu dünya ortalama sıcaklığının yükselmesine neden olmaktadır. Bu yükselme, mevsimlerin de etkilenmesine yol açmaktadır.

*Yaz mevsimi: Yaz aylarında güneş ışınlarının açısı daha dik olduğu için, daha fazla ısı alıyoruz. İklim değişikliğiyle birlikte yaz aylarında güneş ışınlarının açısı daha da dik hale gelmekte ve bu da yaz aylarının daha sıcak ve uzun geçmesine neden olmaktadır.

*Kış mevsimi: Kış aylarında ise güneş ışınlarının açısı daha yatık olduğu için, daha az ısı alıyoruz. İklim değişikliğiyle birlikte kış aylarında güneş ışınlarının açısı daha da yatık hale gelmekte ve bu da kış aylarının daha kısa ve ılık geçmesine neden olmaktadır.

*İlkbahar ve sonbahar mevsimleri: İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ise yaz ve kış mevsimleri arasında geçiş mevsimleri olarak kabul edilir. İklim değişikliğiyle birlikte bu mevsimlerde de sıcaklık artışı ve hava olaylarında değişimler gözlemlenmektedir.

Araştırma Bulguları:

İklim değişikliğinin mevsimler üzerindeki etkilerine dair birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalardan bazıları şunlardır:

*Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 20. yüzyılın başından bu yana Türkiye'de yaz aylarının ortalama sıcaklığı 2 santigrat derece artmıştır.

*Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi'nin (BOSUCC) yaptığı bir araştırmaya göre, 21. yüzyılın sonuna kadar Türkiye'de kış aylarının ortalama sıcaklığı 4 santigrat derece artabilir.

*Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından hazırlanan bir rapora göre, iklim değişikliği nedeniyle Türkiye'de kuraklık ve sel gibi ekstrem hava olaylarının sıklığı ve şiddeti artmaktadır.

İklim Değişikliğinin Sonuçları:

İklim değişikliğinin mevsimler üzerindeki etkileri, birçok alanda olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bu sonuçlardan bazıları şunlardır:

--Tarımsal üretimde azalma: Mevsimlerin değişmesi ve ekstrem hava olaylarının artması, tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Kuraklık ve sel gibi afetler, tarım arazilerini tahrip etmekte ve ürün kaybına neden olmaktadır.

--Su kaynaklarının azalması: Mevsimlerin değişmesi ve kar yağışının azalması, su kaynaklarının azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, birçok bölgede su kıtlığına yol açmaktadır.

--Doğal afetlerin artması: Mevsimlerin değişmesi ve ekstrem hava olaylarının artması, doğal afetlerin sıklığını ve şiddetini artırmaktadır. Sel, fırtına, heyelan gibi afetler, can ve mal kaybına yol açmaktadır.

--İnsan sağlığında sorunlar: Mevsimlerin değişmesi ve hava kirliliğinin artması, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sıcaklık artışı, kalp ve solunum yolu hastalıklarının artmasına neden olmaktadır.

(Ayşe Candan)

Kaynak: Ayşe CANDAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.