SON DAKİKA
Hava Durumu

Kalçadan bacağa vuran ağrı, bel fıtığının habercisi!

Bel fıtığı, omurgadaki disklerin yerinden oynaması ve sinirlere baskı yapması sonucu oluşan bir durumdur. Bu durum, bel ve bacaklarda ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi çeşitli semptomlara yol açabilir.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 13:38
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 13:38
Kaynak: Sercan USLUBAŞ
Kalçadan bacağa vuran ağrı, bel fıtığının habercisi!

Kalçadan bacağa vuran ağrı, bel fıtığının en sık görülen semptomlarından biridir. Bu ağrı, siyatik sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Siyatik siniri, belden başlayıp bacaklara uzanan büyük bir sinirdir. Bel fıtığı nedeniyle siyatik siniri sıkıştığında, aşağıdaki semptomlar görülebilir:

  Kalçadan bacağa vuran keskin veya bıçak saplanır gibi ağrı

  Bacaklarda uyuşma, karıncalanma veya hissizlik

  Bacaklarda güç kaybı

  Yürürken zorlanma

Araştırmalar, kalçadan bacağa vuran ağrının bel fıtığının önemli bir göstergesi olduğunu gösteriyor. Örneğin, bir çalışmada, bel ağrısı çeken hastaların %43'ünde siyatik ağrı da olduğu görülmüştür. Bu hastaların %80'inde bel fıtığı teşhisi konulmuştur.

Başka bir çalışmada, siyatik ağrısı olan hastaların %90'ında bel fıtığı olduğu görülmüştür. Bu çalışma, siyatik ağrının bel fıtığının en spesifik semptomlarından biri olduğunu göstermiştir.

Ancak, kalçadan bacağa vuran ağrı her zaman bel fıtığının göstergesi değildir ancak bu ağrının bel fıtığının en yaygın semptomlarından biri olduğu vurgulanmaktadır. Kas spazmları, piriformis sendromu ve spinal stenoz gibi diğer tıbbi durumlar da bu semptoma neden olabilir. 

Bel fıtığından korunmak için:

Ağırlık kaldırırken doğru teknikleri kullanın, düzenli egzersiz yapın, fazla kilolardan kurtulun, sigarayı bırakın, doğru oturma pozisyonuna dikkat edin…

(Sercan Uslubaş)

Kaynak: Sercan USLUBAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.