SON DAKİKA
Hava Durumu

Kavurucu Sıcaklarda Kalbin İş Yükü ve Kalp Krizi Riski Artar

Yaz aylarının kavurucu sıcakları sadece yaşam konforumuzu değil, sağlığımızı da ciddi şekilde tehdit ediyor. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına yatkın bireyler için yüksek sıcaklıklar büyük risk taşıyor. Uzmanlar, aşırı sıcakların kalbin iş yükünü artırarak kalp krizi riskini yükselttiğine dikkat çekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2024 16:36
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2024 16:36
Kaynak: Sercan USLUBAŞ
Kavurucu Sıcaklarda Kalbin İş Yükü ve Kalp Krizi Riski Artar

Aşırı sıcaklar, vücudun ısı düzenleme mekanizmalarını zorlayarak kalp ve dolaşım sistemi üzerinde ciddi bir stres oluşturur. Uzman, sıcak havalarda vücudun soğutma mekanizması olarak daha fazla çalıştığını ve bu durumun kalbin iş yükünü artırdığını belirtiyor. “Sıcak havalarda terleme ile vücut ısısını düşürmeye çalışırken, kalp daha fazla kan pompalamak zorunda kalır. Bu da özellikle kalp hastaları için riskli bir duruma neden olur” diyor.
Yapılan araştırmalar, sıcaklık artışlarının kalp krizi riskini artırdığını göstermektedir. American Heart Association tarafından yapılan bir çalışmada, ısı dalgaları sırasında kalp krizi vakalarının belirgin şekilde arttığı ortaya konulmuştur. Bu durum, sıcak havanın doğrudan kalp krizine neden olmasa da kalp üzerindeki baskıyı artırarak bu riski tetikleyebileceğini göstermektedir.
Uzman tarafından yapılan açıklamada, yüksek sıcaklıkların kalp hastaları için ciddi tehlikeler oluşturduğunu vurguluyor: “Sıcak havalar, özellikle ileri yaş grubundaki ve kronik kalp hastalığı bulunan bireylerde kalp krizi riskini artırır. Bu dönemde kalp yetmezliği, ritim bozuklukları gibi durumların görülme sıklığı da artar.” ifadeleri yer aldı.
(Sercan Uslubaş)

Kaynak: Sercan USLUBAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.