SON DAKİKA
Hava Durumu

Krizin yükünü kadınlar üstleniyor

Ekonomik krizlerin ve zorlukların toplumdaki tüm kesimleri etkilediği doğrudur, ancak araştırmalar kadınların bu yükten orantısız bir şekilde etkilendiğini gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 10:36
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 10:36
Kaynak: Sercan USLUBAŞ
Krizin yükünü kadınlar üstleniyor

Bu durum, cinsiyet eşitsizliği ve toplumsal cinsiyet rolleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Bazı önemli bulgular şunlardır:

*İşsizlik: Krizler sırasında kadınların işsizlik riski erkeklerden daha yüksektir. Bunun sebebi, kadınların yoğun olarak çalıştığı sektörlerin (hizmet sektörü, gıda işleme gibi) krizlerden daha fazla etkilenmesidir.

*Gelir Eşitsizliği: Krizler, gelir eşitsizliğini artırır ve bu durum kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Kadınların ortalama kazançları erkeklerden zaten daha düşük olduğu için, krizler bu farkı daha da büyütmektedir.

*Yoksulluk: Krizler, yoksulluğu artırır ve bu durum kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Kadınlar genellikle aile reisi konumunda olmadıkları için, yoksulluktan daha fazla etkilenmektedirler.

*Açlık: Krizler, açlığı artırır ve bu durum kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Kadınlar ve kız çocukları, erkek ve erkek çocuklara göre daha az gıdaya erişim imkanına sahiptirler.

*Şiddet: Krizler, aile içi şiddeti artırır ve bu durum kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Kadınlar, krizler sırasında daha fazla şiddete maruz kalmaktadırlar.

*Sağlık: Krizler, sağlık hizmetlerine erişimi zorlaştırır ve bu durum kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Kadınlar, krizler sırasında annelik ve çocuk bakımı gibi sorumlulukları nedeniyle sağlık hizmetlerine erişimde daha fazla zorluk yaşamaktadırlar.

Araştırmalar:

--İstanbul'da Geçim ve Dayanışma Araştırması: Bu araştırma, İstanbul'da yaşayan ailenin reisi olmayan kadınların krizden nasıl etkilendiğini incelemiştir. Araştırmanın bulguları, kadınların krizin yükünü erkeklerden daha fazla üstlendiğini göstermiştir. 

--Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Araştırması: Bu araştırma, Türkiye'de kadınların ekonomik güçlenmesinin önündeki engelleri incelemiştir. Araştırmanın bulguları, krizlerin kadınların ekonomik güçlenmesini engellediğini göstermiştir.

--Oxfam Araştırması: Kriz dönemlerinde şiddet mağduru olma riski taşıyan kadınların oranı artmaktadır.

Diğer Araştırmalar:

*Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yapılan bir araştırma, COVID-19 pandemisinin küresel çapta 100 milyondan fazla kadını yoksulluğa sürüklediğini ortaya koymuştur.

*Oxfam'ın araştırmasına göre, pandemi döneminde dünyadaki en zengin 10 erkek, servetlerini iki katına çıkarırken, eşitsizlik de artmıştır.

*Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan bir çalışma, kadınların erkeklere kıyasla krizlerden daha fazla etkilendiğini ve işlerini kaybetme riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

(Sercan Uslubaş)

Kaynak: Sercan USLUBAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.