SON DAKİKA
Hava Durumu

Küçük yaşta yer fıstığı tüketmek alerji riskini düşürür

Son yıllarda, küçük yaşta yer fıstığı tüketmenin alerji riskini düşürdüğü üzerine birçok araştırma yapılmıştır.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 15:56
Kaynak: Özkan GÜNGÖRMEZ
Küçük yaşta yer fıstığı tüketmek alerji riskini düşürür

Araştırmaların sonuçları, 4 ila 6 aylık bebeklerin düzenli olarak yer fıstığı içeren besinler tüketmesi halinde, yer fıstığı alerjisi geliştirme riskinin önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

Önemli Araştırmalar:

*2015 yılında yapılan bir araştırma, 4 ila 6 aylık bebeklerin yer fıstığı içeren bir ürünle beslenmesi halinde, yer fıstığı alerjisi geliştirme riskinin %81 oranında azaldığını bulmuştur.

*2017 yılında yapılan bir başka araştırma, 4-6 aylık bebeklerde yer fıstığı alerjisi riskini incelemiştir. Araştırmaya katılan bebeklerin, yer fıstığı alerjisi riski yüksek olan grupta yer alanlarının, 4 aydan önce yer fıstığı içeren gıdalarla beslenme olasılıklarının daha yüksek olduğu görülmüştür.

*2019 yılında yapılan bir başka araştırma, 4 ila 11 yaş arasındaki çocuklarda yer fıstığı alerjisi prevalansının, 1997 ile 2007 yılları arasında %2,4'ten %1,7'ye düştüğünü göstermiştir. Bu düşüşün, küçük yaşta yer fıstığı tüketiminin artmasıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

*2020 yılında yapılan bir meta-analiz, 14 farklı araştırmanın verilerini analiz ederek, küçük yaşta yer fıstığı tüketmenin yer fıstığı alerjisi riskini %67 oranında azalttığını göstermiştir.

Araştırmacılar, küçük yaşta yer fıstığı tüketmenin alerji riskini nasıl düşürdüğüne dair birkaç teori öne sürmektedir:

--Bağışıklık sistemi eğitimi: Küçük yaşta yer fıstığına maruz kalmak, bağışıklık sisteminin bu proteine ​​tolerans geliştirmesine ve alerjik reaksiyona neden olmamasına yardımcı olabilir.

--Bağırsak mikrobiyotasının gelişmesi: Yer fıstığı, bağırsak mikrobiyotasının gelişmesine yardımcı olabilecek prebiyotikler içerir. Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotası, alerji riskini azaltabilir.

--Alerjik reaksiyonun önlenmesi: Küçük yaşta yer fıstığı tüketmek, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivasyonunu engelleyebilir.

--Araştırmalarda yer alan bebeklerin ve çocukların, yer fıstığı alerjisi riski yüksek ailelerden gelmediğine dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, bu bulguların tüm bebeklere ve çocuklara genellenebilirliği kesin değildir.

Araştırma bulgularınca; küçük yaşta yer fıstığı tüketmenin, yer fıstığı alerjisi riskini önemli ölçüde düşürdüğüne dair kanıtlar artmaktadır. 4 ila 6 aylık bebeklerin, yer fıstığı içeren besinlerle beslenmeleri, alerji riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, bu bulguların tüm bebeklere ve çocuklara genellenebilirliği kesin değildir…

(Özkan Güngörmez)

Kaynak: Özkan GÜNGÖRMEZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.