SON DAKİKA
Hava Durumu

Kulakları Kesinlikle Kulak Çöpüyle Temizlemeyin 

Kulak çöpü kullanımı yaygın olsa da, kulaklarınızı temizlemek için kesinlikle kullanılmamalıdır. Kulak çöpü, kulak kirini kulak kanalının daha derinlerine iterek kulak tıkanıklığına ve hatta kulak zarına zarar vererek işitme kaybına neden olabilir.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 20:36
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 20:36
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Kulakları Kesinlikle Kulak Çöpüyle Temizlemeyin 

Kulak Çöpü Kullanmanın Zararları:

Kulak kirini iterek tıkanmaya neden olabilir: Kulak kiri, kulak kanalını enfeksiyondan korumaya yardımcı olan doğal bir salgıdır. Kulak çöpü, kulak kirini kulak kanalının daha derinlerine iterek tıkanmaya neden olabilir. Bu durum, kulak ağrısı, kaşıntı ve işitme kaybına yol açabilir.

Kulak zarına zarar verebilir: Kulak çöpü, kulak zarına temas ederek tahrişe ve yırtılmaya neden olabilir. Bu durum, kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

Enfeksiyon riskini artırabilir: Kulak çöpü, kulak kanalında mikropların çoğalmasına ve enfeksiyona neden olabilir.

Kulaklarınızı Temizlemenin Doğru Yolu:

Kulaklarınızı suyla yıkayın: Duş alırken veya banyo yaparken kulaklarınızı ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bunu yaparken, kulaklarınıza su kaçırmamaya dikkat edin.

Yumuşak bir bez kullanın: Kulaklarınızı temizlemek için yumuşak bir bez veya havlu kullanabilirsiniz. Bezi ılık suyla ıslatabilir ve kulak kepçenizi nazikçe silebilirsiniz.

Kulak kirini çıkarmaya çalışmayın: Kulak kirini çıkarmaya çalışmayın. Kulak kiri, kulak kanalını enfeksiyondan korumaya yardımcı olan doğal bir salgıdır.

Araştırma Bulguları:

*American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery (AAO-HNS) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kulak çöpü kullananların, kullanmayanlara göre kulak tıkanıklığı ve kulak zarı hasarı yaşama riskinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

*British Medical Journal (BMJ)'de yayınlanan bir çalışmada ise kulak çöpü kullanımının, kulak enfeksiyonu riskini %70 oranında artırdığı belirlenmiştir.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.