SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuş Gribi Korkusu Geri Döndü

Son zamanlarda, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'da kuş gribi vakalarında artış olması, küresel bir salgın riski konusunda endişeleri artırdı. Bu durum, "kuş gribi korkusu geri döndü" şeklinde yorumlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2024 15:37
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2024 15:37
Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ
Kuş Gribi Korkusu Geri Döndü

Endişelerin Nedeni:

*ABD'de artan vaka sayısı: 2023'ün sonlarında, ABD'de 4 eyaletteki toplamda 11 büyükbaş hayvan çiftliğinde kuş gribi saptandı. Bu vakalardan biri, Teksas'taki bir çiftlik çalışanında ilk insan vakası olarak kaydedildi.

*Virüsün mutasyonu: Kuş gribi virüsü H5N1, normalde tavuklarda yayılan bir virüstür. Ancak, ABD'de saptanan virüsün memelilere bulaşacak şekilde mutasyona uğradığı ve büyükbaş hayvanlara sıçradığı endişesi var.

*İnsanlara bulaşma riski: Kuş gribi virüsü, insandan insana kolayca bulaşmaz. Ancak, virüsün mutasyon geçirmesi ve insandan insana bulaşma yeteneği kazanması endişesi söz konusu.

Araştırmalar Ne Diyor?

Mutasyon riski: Virüslerin mutasyona uğraması ve yeni konaklara adapte olması doğaldır. H5N1 virüsünün de zamanla mutasyona uğraması ve memelilere bulaşma yeteneği kazanması mümkündür.

İnsanlara bulaşma riski: ABD'de saptanan kuş gribi vakaları, insanlara bulaşma riskinin hala düşük olduğunu gösteriyor. Ancak, virüsün mutasyon geçirmesi ve insandan insana bulaşma yeteneği kazanması riski göz ardı edilemez.

Küçük risk, büyük tehdit: Kuş gribi virüsünün insandan insana bulaşma riski hala düşük olsa da, bulaşması halinde büyük bir tehdit oluşturabilir. Virüsün yüksek ölüm oranı ve kolayca yayılma yeteneği, küresel bir salgına yol açabilir.

Kuş Gribi Nedir?

Kuş gribi, A tipi influenza virüslerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Virüs, kuşlarda yaygındır, ancak bazı durumlarda domuzlar, atlar ve insanlar da dahil olmak üzere diğer memelilere de bulaşabilir.

Kuş Gribi Belirtileri:

--Yüksek ateş

--Öksürük

--Boğaz ağrısı

--Kas ağrısı

--Baş ağrısı

--Yorgunluk

--Bazı vakalarda zatürre ve solunum yetmezliği

Uzmanların Tavsiyeleri:

Kişisel hijyen: Elleri sık sık sabun ve suyla yıkamak, kuş gribi virüsü de dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı korunmanın en iyi yollarından biridir.

Hastalıklı hayvanlarla temas: Hasta veya ölü kuşlara veya diğer hayvanlara dokunmaktan kaçının.

Pişmiş tüketmek: Tavuk ve diğer kümes hayvanlarını iyice pişirerek tüketin.

Aşılama: Kuş gribi aşıları, bazı kişiler için risklerini azaltmak için kullanılabilir. Aşılama hakkında doktorunuza danışın.

(Dilvin Altıkardeş)

Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.