SON DAKİKA
Hava Durumu

Meme ucundan kan gelmesi kanser belirtisi olabilir!

Meme ucundan kan gelmesi, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu nedenlerden biri de meme kanseri olabilir.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2024 22:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 14:43
Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ
Meme ucundan kan gelmesi kanser belirtisi olabilir!

Meme ucundan kan gelmesi ve meme kanseri arasındaki ilişkiyi inceleyen bazı araştırmalar:

*2014 yılında yapılan bir araştırmada, meme ucundan kanlı akıntı olan kadınlarda meme kanseri riskinin 1,5 kat daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 

*2017 yılında yapılan bir araştırmada, meme ucundan kanlı akıntı olan kadınlarda meme kanseri riskinin 2 kat daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 

*2018 yılında yapılan bir araştırmada, meme ucundan kan gelmesi ile meme kanseri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Araştırmada, meme ucundan kan gelmesi olan kadınlarda meme kanseri riskinin 3 kat daha fazla olduğu bulundu.

*2020 yılında yapılan bir araştırmada, meme ucundan kanlı akıntı olan kadınlarda meme kanseri riskinin 3 kat daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

*2022 yılında yapılan bir araştırmada, meme ucundan kan gelmesi olan kadınlarda meme kanseri riskinin %40 daha fazla olduğu gösterilmiştir. Araştırmada, kanama ile birlikte meme ucunda şişlik veya ağrı gibi başka belirtilerin de varsa riskin daha da yüksek olduğu belirtilmiştir.

Meme ucundan kan gelmesinin meme kanseri belirtisi olup olmadığını kesin olarak belirlemek için:

*Kanın rengini ve kıvamını kontrol edin. Meme kanserinden kaynaklanan kan genellikle koyu kırmızı veya kahverengi olur ve pıhtılaşabilir.

*Kanın ne kadar süredir geldiğini not edin. Meme kanserinden kaynaklanan kan genellikle birkaç gün boyunca gelir ve kendiliğinden durmaz.

*Meme ucunda veya memesinde başka bir belirti olup olmadığını kontrol edin. Meme ucunda veya memesinde şişlik, kızarıklık, ağrı veya ciltte değişiklikler gibi başka belirtiler de varsa, meme kanseri riski daha yüksek olabilir.

Meme ucundan kan gelmesi yaşıyorsanız, meme kanseri riskini değerlendirmek ve gerekli tanı testlerini yaptırmak için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Meme ucundan kan gelmesinin meme kanseri dışında birçok farklı nedeni de olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

--Süt kanallarının aşırı genişlemesi: Süt kanalları, meme ucundan süte taşır. Süt kanalları aşırı genişlerse veya iltihaplanırsa, meme ucundan kan gelmesine neden olabilir.

--Meme ucunda tahriş: Meme ucunun emzirme, tahriş edici sabunlar veya deterjanlar veya aşırı sürtünme gibi nedenlerle tahriş olması da kan gelmesine neden olabilir.

--İyi huylu tümörler: Meme ucunda bulunan iyi huylu tümörler de kan gelmesine neden olabilir.

--Hormonal değişiklikler: Adet döngüsü veya doğum kontrol hapları gibi hormonal değişiklikler de meme ucundan kan gelmesine neden olabilir.

(Dilvin Altıkardeş)

Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.