SON DAKİKA
Hava Durumu

Modern sulamayla 3 yıllık tüketim tasarrufu

Su kaynakları günümüzde her geçen gün daha da önem kazanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 15:55
Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez
Modern sulamayla 3 yıllık tüketim tasarrufu

 Kuraklık, susuzluk ve su kirliliği gibi problemlerle mücadele etmek için su tasarrufuna önem vermemiz gerekiyor. Tarım sektörü, su tüketiminin en önemli alanlarından biridir. Geleneksel sulama yöntemleri ise oldukça fazla su israfına yol açmaktadır. Modern sulama teknikleri ise su tasarrufu sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Bu yazıda, modern sulama sistemlerinin 3 yıllık bir süre zarfında nasıl bir tüketim tasarrufu sağlayabileceğini araştırmalı bilgiler ışığında inceleyeceğiz.

Modern Sulama Teknikleri:

Modern sulama teknikleri, suyun bitkiye daha kontrollü ve verimli bir şekilde verilmesini sağlar. Bu teknikler arasında damla sulama, yağmurlama sulama ve mikro sulama gibi yöntemler yer alır.

*Damla sulama: Bu yöntemde, su her damla bitkinin köklerine direkt olarak verilir. Bu sayede suyun buharlaşması ve israfı önlenir.

*Yağmurlama sulama: Bu yöntemde, su yağmur gibi tarlaya püskürtülür. Bu yöntem damla sulamaya göre daha az verimli olmakla birlikte, büyük alanlarda kullanılabilir.

*Mikro sulama: Bu yöntemde, su çok küçük damlalar halinde bitkinin köklerine verilir. Bu yöntem en verimli sulama tekniklerinden biridir.

Araştırma Bulguları:

*Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü (IWMI) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, modern sulama teknikleri kullanarak sulamada %60'a kadar tasarruf sağlanabilir.

*Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nun verilerine göre, modern sulama teknikleri kullanımı ile küresel su kıtlığı sorunu %40 oranında azaltılabilir.

*Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin 2023 yılında yaptığı bir araştırmada, modern sulama tekniklerinin kullanıldığı bir domates tarlasında, geleneksel sulama yöntemine göre %50 oranında su tasarrufu sağlandığı görülmüştür.

3 Yıllık Tüketim Tasarrufu:

Yukarıdaki araştırma bulgularına göre, modern sulama teknikleri kullanarak 3 yıllık bir süre zarfında önemli bir su tasarrufu sağlayabiliriz. Örneğin, 100 hektarlık bir alanda domates tarımı yapıldığını ve modern sulama tekniklerinin kullanıldığını varsayalım. Bu durumda, 3 yıllık bir süre zarfında yaklaşık 6 milyon metreküp su tasarrufu sağlanabilir. Bu su tasarrufu, birçok köyün su ihtiyacını karşılayabilecek kadar önemli bir miktardır.

(Sema Yüksel Güngörmez)

Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.