SON DAKİKA
Hava Durumu

“Mudanya için köprüden önceki son çıkış”

MHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Bülent Erden, Mudanya’da 10 yıla yakındır belediye başkanı olmasına rağmen ilçenin acil ihtiyaçlarını bile çözemeyen CHP’li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın palavra vaatlerinin listesini çıkardı. Türkyılmaz’ın gerçeklikten uzak hayalperest projeleri ile halkı zarara uğrattığını söyleyen Erden, “Hayri Türkyılmaz yönetimindeki Mudanya Belediyesi kendi idari binasının sıva bakımını bile yapamayacak duruma düşürüldü. Sıvalar halkımızın başına düşüyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2023 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2023 19:02
Kaynak: Alpaslan YILDIZ
“Mudanya için köprüden önceki son çıkış”

MHP Mudanya Belediye Meclisi Grup sözcüsü Bülent Erden, yıllardır CHP zihniyetiyle yönetilen ve her geçen yıl geriye giden Mudanya’da vatandaşların duygularına tercüman oldu. Objektif ve olumlu siyasetin en güzel örneklerini Bursa’da sergilemesi ile tanınan MHP’li Erden, Türkyılmaz yönetimindeki Mudanya’nın daha yaşanabilir bir kent olmaktan giderek uzaklaştığını vurguladı. Erden, Türkyılmaz’ın halkın taleplerine kulak tıkadığını kaydetti.

KAPALI PAZAR YERİNİ İNAT UĞRUNA KAPATTI

Bülent Erden şöyle devam etti; “Büyüyen Mudanya’da halkın ihtiyaçlarını her mahallede karşılayacak kolaylıkla ulaşılabilir Kapalı Pazar yerlerine ihtiyaç artarken Demirhane Dolgu Alanında mevcut Kapalı Pazaryeri bir inat uğruna halkın gözyaşına bakılmaksızın kapatıldı. "Sevgi elimizi Mudanyalılara uzattık" palavrasıyla halka uzun süredir pazaryeri zulmü yapılıyor. Emekçi kadınlarımızın el emeklerini satışa sunduğu kent içinde bulunan Hanımeli Çarşısı Hayri Türkyılmaz tarafından yok edilerek halkın parasıyla yaptırılan estetik ahşap tezgahlar Dolgu Alanında 8 yıldır açık havada çürümeye terk edildi. Halkımızın zorlanmadan çayını kahvesini yudumlarken kurbanını kesebileceği modern ve hızlı, sinek yapmayan sıhhi bir kurban kesim tesisi ihtiyacı varken Mudanyamızın çok büyük bir bölümüne afaki maliyetlerle afaki sayıda beton ağırlıklı devasa saksılar satın alınarak yerleştirildi. Şu anda bu saksıların mevsimlik bakımları, temizliği için harcanan personel maaş, sigorta, akaryakıt masrafları çok abartılı bir gider kalemi olarak kıymetli Mudanyalıların sırtına yüklenmiş vaziyette.”

“EŞ DOST AKRABALAR İŞE YERLEŞİYOR”

Türkyılmaz’ın eylemleri ile söylemlerinin birbirini tutmadığını dile getiren Erden, “Meclis toplantılarında "Allah'ın elinde bile benim hakkımda ufacık bir kara leke yok" sözünü söyleyen, Sayıştay Raporlarını yanıltıcı şekilde halkın parasıyla yaptırdığı dev reklam afişlerinde sunan Sayın Başkan kendi soyadını taşıyan kişiyi Belediye bünyesinde işe alarak Kreş Müdürlüğüne getirdi. Son işe alımda bazı meclis üyelerinin birinci dereceden akrabalarını ve partisinin ilçe örgütü üyelerinden bazılarını Mudanyalı liyakat sahibi, eğitimli gençler dururken güzel pozisyonlarda Mudanya Belediyesinde  işe yerleştirdi. Bu durumu içine sindirerek kabul eden meclis üyesi mevkidaşlarımı da buradan esefle kınıyorum. Mudanya isim isim bu olayı konuşuyor bilesiniz. Bu arada Mudanyalıya tek kuruş kazandırmadan MUDAŞ ve MUDBEL’den alınan maaşlarınızda hafızalardaki tazeliğini koruyor. Hakkaniyetle bakan hiç kimse sizlerin sosyal belelediyeciliğinize inanmıyor” dedi.

“HAVUZU ÇÜRÜTTÜ YELKEN KULÜBÜNÜ YOK ETTİ”

Türkyılmaz zihniyetinin gençlerin ve çocukların spor faaliyetlerini de engellediğini dile getiren Erden, “Gençlerin yaz kış spor yaptığı Kapalı Yüzme Havuzu Büyükşehirden mahkeme ile alındı. Sayın Başkanın “Yüzme Havuzu Mudanyalıların Oldu” söylemi akabinde 30 ay kapalı tutuldu.  Havuzun üstünü örten şişme branda yerde çürütüldü. Havuz şimdi yılın sadece 3 ayı açık 9 ayı kapalı. Havuzda 9 ay martılar yüzüyor. personel maaş alıyor, halk seyrediyor. Önceden burada yaz kış yüzme kursları oluyor, yüzme takımları bu yerde yarışmalar yapıyorlardı.  Yine sudan bir bahane ile Mudanya Yelken Kulübü "Daha iyisini yapacağım" söylemiyle paldır küldür yıkılarak yok edildi. Gençler spor yapmak yerine sokaklara, kahve köşelerine itildi. Mudanyaspora maça gidecekleri bir otobüs tahsisi çok görüldü. Bunlar yaşandı” ifadelerini kullandı.

“SÖYLENEN BAŞKA YAPILAN İSE ZULÜM OLDU”

Bülent Erden, Türkyılmaz'ın söylediklerini yapmadığı gibi millete zulm uygulamalarıyla gündeme geldiğini de anlatırken, “Sayın Başkan yaklaşık 10 yıldır ilçemize bir tane otopark kazandırmadı. Ama Belediye Binası karşısında kapattığı mühürlediği otopark mevcut. Yine İskele Atatürk Anıtı Cumhuriyet Meydanı düzenlemesinde yer altına yürüyen merdivenle inilen bir otopark yapacağını vaat etti. Haberini, temsili proje fotoğraflarını halkla, basınla paylaştı. Haberi tüm ulusal basına servis etti. Sonuç belli yer altında öyle bir otopark yapılmadı. Mudanyamızda büyük ihtiyaç olan güvenli, temiz bir Engelsiz Çocuk Parkı açılmadı. Engelli çocuk sahibi bulunan anne ve babalara sunulabilecek hizmet ve projeler seçim kitapçıklarında kaldı. Sosyal Belediyecilik kin ve hamaset siyaseti ile katledildi. Durum "Barışın ve Kardeşliğin Başkenti" sloganlarıyla örtbas edilmeye çalışıldı. Nerede seçim kitapçığında vaat ettiğin Engelli Günlük Bakımevi Projesi? Belediye bünyesinde personele yönelik asılsız iddialarla haksız mahkemeler, sürgün niteliğinde yer değişiklikleri tecrübeli belediye personelini iş yapamaz hale getirdi.  Kalıcı etkisi olmayan günlük festivallere ayrılan bütçenin 10'da biri spor kulüplerimize, engelli vatandaşlarımızın daha iyi yaşamasına, eğitilmesine sosyal belediyecilik anlamında sunulmadı. Tekerlekli sandalyede ki gencimiz, vatandaşımız Mütareke Mahallesindeki konserleri rahatça izleyemedi” diye konuştu.

“TİRİLYELİ, CİTTASLOW PALAVRASIYLA YANILTILDI”

Mudanya’nın tarihi mahallelerinin de Türkyılmaz döneminde büyük sıkıntı ve sorun yumağına döndüğünü vurgulayan Bülent Erden, “Mevcut olanı atıl vaziyette tutmak ya da berbat etmek konusunda özel bir çaba gösteren Sayın Başkan Tirilye Top Sahasını moloz depolama alanı halinde bıraktı. Tirilyeli gençler top sahalarından oldu. Hani Tirilye (Cittaslow) yaşamın iyi olduğu kentlerin ağı'na katılıyordu?  Haberleri proje demokrasisi vurgusuyla basına servis edilen Tirilye Kentsel Tasarım Projesi'nden bahseden var mı? Gitsinler Tirilye top sahasında bulunan devasa moloz yığınlarına baksınlar, saha diye bir şey var mı? Mudanya'nın Vizyon Projesi diye lanse edilen doğru yere yanlış proje olarak milyon dolarlar harcanarak 1. etabı bitirilen zemin çökmeleriyle gündeme gelen randımansız, çirkin, denize sırtını dönmüş, sanayi sitesi görünümlü Yıldıztepe Sosyal yaşam Projesi halkın sırtına yükten başka ne getirdi? Proje yapımına kaynak bulmak adına Hasköy'de satılan halkımızın arsalarına yazık oldu” ifadelerini kullandı.

“KABUS GİBİ MUDANYA ÜZERİNE ÇÖKTÜ”

Türkyılmaz zihniyetinin Mudanya’nın üzerine 10 yıla yakın bir süredir kabus gibi çöktüğüne de dikkati çeken Erden, “Mudanyamız Hayri Türkyılmaz’ın iş verdiği, bir imza karşılığı hiçbir şey yapmadan belediye şirketlerinde maaşa bağladığı, sahne, ses ışık, havai fişek, doğrudan temin ve bunlara benzer pek çok bahaneyle para aktararak sıcak tuttuğu ufak ve mutlu bir kesim dışında yaklaşık 10 yıldır kabusu yaşıyor. Mudanya hiç bu kadar ötekileştirilmemişti. Yazıklar olsun. Sayın Başkan soğuk günler yaklaştı. Yazlıkçı vatandaşların çoğu da gitti. Kalan birkaçı da gidecek. Ne oldu senin 122 dönümlük Sokak Hayvanları Köyü projen? Can dostlarımıza bu kış mevsiminde ne kadar mama dağıtacaksın? Soğukta, sıcakta sokaklarda perişan olan can dostlarımız için hani rehabilitasyon merkezi açacaktın. Hani sahiplendirecektin. Hani 122 dönümde bu canlar geniş bir alanda rahat edecekti? Yoksa tüm paraları konserlere, festivallere mi harcadın?” dedi.

“ARDINDA HALKA NE BIRAKACAKSIN BAŞKAN?”

Bülent Erden sözlerini şöyle sürdürdü, “Sayın Başkan Mudanyamız için kaç adet marka patent, coğrafi işaret tescil ettirdin? Hangi BEBKA, AB, İPARD projelerine proje ortağı olarak destek verdin? Haber ve reklam panolarına bakıldığında yapmayı becerdiğiniz en güzel şey gerçeklerden uzak algı operasyonları. Kalıcı eserleriniz nerede? Hani seçim kitapçığınızda çiftçimize söz verdiğini akaryakıt istasyonu? Hazine ve Maliye bakanlığından sağlanan KDV avantajı teşvikine rağmen nerede bu alınmasına karar verilen, basına boy boy haberleri servis edilen Mudanya Belediyesi Soğuk Asfalt Tesisi ve araç parkı Sayın Başkan? Sorumluluk alanlarınızda olan ara yollar çukurlardan geçilmiyor, sıkıntısını halkımız çekiyor. "Temiz Mudanya" dedin seçim kitapçığında söz verdiğin Modern Kentsel Çöp Toplama Sistemini pilot bir mahalleye bile uygulayamadın? Yıkayıp dezenfekte edemediğin çöp konteynerleri nedeniyle yaz mevsimi vatandaşımızın sinek kabusu mevsimi haline geldi. Hani turizm odaklı söylemlerin.  Park ve Bahçeler Müdürlüğünü tüm ısrar ve uyarılara rağmen Fen İşleri Müdürlüğü ile birleştirerek yok ettin. Parkların durumu ortada. Mudanyamızın en güzel parkları senin döneminde çorak ve pislik içinde. Yalan mı Sayın Başkan? Gel beraber gezelim parkları.   Hani Mudanyamızın genelini kapsayan deprem analiz envanteri? Hani Depremde kullanılacak acil durum deprem konteynerleri? 10 yıla yaklaşan yerel yönetiminde kaç adet Kentsel Dönüşüm Projesi onayladın, teşvik ettin?  Mudanya Belediye binasının depreme dayanıklı olmadığına, içinde halkın ve çalışanların risk altında olduğunu belirten ve analiz edilmesini isteyen bir vatandaşın vereceği resmi bir dilekçe olursa ne yapacaksın? Belediye binasına tahliye kararı verilirse halkımızın hali ne olacak?”

“MUDANYAMIZIN İTİBARINI MAHVETTİNİZ”

“Yaklaşık 10 yıldır Mudanyamızın temel ihtiyaçlarından olan ilçemize yakışır geniş ve akustik bir Nikâh Salonumuz yok. Belediye Meclis Salonumuz yok. Oradan oraya sürüklediğiniz seyyar meclis toplantılarıyla koca bir ilçeyi düşünen beyinlere rezil ettiniz”.Açıklamasının son bölümünde Mudanyalılara da seslenen Bülent Erden, “Saygıdeğer Mudanyalılar Mudanyamız uçurumun kenarına sürükleyen bir zihniyetten acilen kurtulmalıdır. Samimi olarak öncelikli hizmet ve gereksinimlere gerçekçi yaklaşan, sözünün eri olan, ortak akla değer veren bir yönetime  kavuşmalıdır. Kaynaklar boşa tüketilmekte, zaman daralmakta Mudanyalı kaybetmektedir. İflas etmiş bir belediye an meselesidir.  Yaklaşan 2024 Yerel seçimleri Mudanyamız için köprüden önceki son çıkış gibidir. Aşağıda Sayın Başkanın seçim kitapçığında avan projelerle allayıp pulladığı ancak kağıt üzerinde kalan projelerini sizler için listeledim. Dikkatle okumanız ve durumun klinik ciddiyetini değerlendirmeniz dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.”

TÜRKYILMAZ’IN KÜLLİYEN PALAVRA LİSTESİ

Bülent Erden, Hayri Türkyılmaz’ın seçim dönemlerinde verdiği ama çivi çakmadığı projeleri de şöyle sıraladı, “Cemevi - Hasköy Fuar Kongre Merkezi - Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi 2. Etabı - Hal Kahvelerinin üzerinin kapatılması - Girit Mahallesi'nin Açık Hava Müzesi Olması – Girit Mutfak Akademisi -  Bisiklet yolları, hayata geçireceğini vaat ettiğin Burgaz Mudanya arası kent içi tramvayı – Kente kamyon girişini sınırlama vaadin – Top Bayırı Mesire Alanı – Mudanya Huzurevi – Mudanya Kadın Sığınma Evi – Mudanya Dernekler Yerleşkesi – MUKART  yani Mudanya Sosyal Destek Kartı – Bitkisel Yağ ve atık pil toplama projesi – Spor Vadisi – Eğitim Vadisi – Mübadele Müzesi – Çok Amaçlı Kültür Merkezi – Afet Anı Toplanma Noktaları – Esnaf Sarayı Projesi – Hasköy Soğuk Hava Deposu ve Ambalajlama Tesisi – Hasköy Fuar ve Kongre Merkezi - Göletler – Sağlık Kart – Halk Kart – Altın Yıllar Yaşam Köyü – Çağrışan Çocuk ve Meyve Ormanı – Bademli Doğal Yaşam ve Spor Merkezi – Agah Bursalı Yaşam Ormanı – Bademli Vadi – Güzelyalı Atatürk Parkı 2. Etap – Köye Dönüş Üretici Destek Projesi – Kadın Dayanışma ve Üretim Kooperatifi – Myrleia Arkeoparkı – Tirilye Cittaslow – Trilye Zeytinyağı Enstitüsü ve Müzesi – Gençlik Bilim Kültür Merkezi – Mudanya Akademi – Güzelyalı Anne Yaşam Merkezi ve Kreş – Yeni Sanayi Sitesi Projesi – Kadın ve Genç Yaşam Evi.”

(Alpaslan YILDIZ)

Kaynak: Alpaslan YILDIZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.