SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa Özbağ’a dolandırıcılıktan yine hapis cezası

Bursa Şehir Gazetesi’nin Karabaş-i Veli Tekkesi’ne çökmek başta olmak üzere foyalarını birer birer ortaya çıkardığı Sahte Şeyh Mustafa Özbağ’a mahkeme bir kez daha hapis cezasına hükmetti. Daha önce naylon faturadan hüküm giyen Özbağ bu sefer resmi belgede sahtecilik, kamu kurumlarını kullanarak dolandırıcılık suçlarından ceza verildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 13:07
Kaynak: Ayşe CANDAN
Mustafa Özbağ’a dolandırıcılıktan yine hapis cezası

Sözcü Gazetesi’nden Can Bursalı’nın haberine göre maaşlarını düşürerek emeklilere ders verilmesi gerektiğini savunan 'şeyh' dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçlarından hüküm giydi, 5 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Karabaş-i Veli Tekkesi'ndeki Mevlevi Tarikatı'nın şeyhi olan Mustafa Özbağ, 2020 yılında bir müridinin rüyasını anlatarak (Haşa)  Allah olduğunu iddia etti. Aynı şeyh, 2023'te de düşük emekli maaşlarıyla ilgili konuştu, "Biz de şimdi geçinemiyorum diyene 5 lira daha veriyoruz. Bereket yok. Sünnet 'geçinemiyorum' deyince '5'ten 3'e indir' diyor" ifadeleriyle gündeme geldi. 

4 BİN 100 LİRALIK SENET 44 BİN 100 LİRAYA ÇIKTI

Bursa'da kendisine ait bir dükkanı 2017 yılında aylık 4 bin 100 liraya kiraya veren Özbağ, kiracısından 12 ayrı senet aldı. Her ayın başında, kiracısına ödenen kiraya karşılık bir senet veren Özbağ, son senedi icraya verdi. Ancak icraya verilen senet 4 bin 100 liralık değil, 44 bin 100 liralıktı. Kiracı H.D., icraya itiraz etti, Özbağ'a dava açtı. Yıllar süren dava, geçen hafta sonuçlandı. Davada alınan 2022 tarihli bilirkişi raporunda, Özbağ'ın H.D.'den aldığı 4 bin 100 liralık senedi icraya vermeden önce başına 4 rakamını eklediği ve alacağını 40 bin lira arttırdığı tespit edildi.  40 bin lira haksız kazanç elde etmek için senette tahrifat yapan Özbağ'ı yargılayan Bursa 17. Ağır Ceza Mahkemesi, resmi belgede sahtecilik, kamu kurumlarını kullaranarak dolandırıcılık suçlarının işlendiğine hükmetti. 

İNDİRİM YAPILMADI

Özbağ, resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve bu cezada sanığın pişmanlık belirtisi olmadığı gerekçesiyle indirim yapmadı. Mahkeme, kararında Özbağ'ın geçmişte Vergi Usül Kanunu'na muhalefet suçundan 30 ay hapis cezası almış olmasına da atıf yaptı.  Kamu kurumlarının kullanılarak dolandırıcılık suçlamasında da 3 yıl 6 ay hapis ile 2 bin gün adli para cezasına çarptırılan Özbağ'ın eylemi teşebbüs aşamasında kaldığı için 4'te 1 oranında indirim uygulandı. Bu indirimle birlikte Özbağ'a 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve 6 bin lira adli para cezası verildi.

TEKKE’DEN ÇIKARILDI

Osmangazi Belediyesi tarafından restore ettirilen ve o dönem Bursa’daki tek mevlevihane olan Karabaş-i Veli Tekkesi, bir dönem Mustafa Özbağ’ın başında olduğu derneğe tahsis edilmişti. Burayı kendisine ait bir üs gibi kullanan ve nüfuz elde eden Özbağ, Bursa Şehir Gazetesi’nin naylon fatura başta olmak üzere birçok konuyu gündeme getirmesinin ardından köşeye sıkışmış, Osmangazi Belediyesi gönülsüz olsa da Tekke’yi kapatarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne iade etmişti. Özbağ o dönem Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti il başkanı dahil AK Parti yöneticilerini hedef alan açıklamalarla da gündeme gelmişti. 

(Ayşe Candan)

Kaynak: Ayşe CANDAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.