SON DAKİKA
Hava Durumu

Paketli gıdalar böbrek rahatsızlığına neden oluyor

Paketli gıdaların aşırı tüketiminin böbrek hastalıkları riskini artırdığına dair birçok araştırma mevcuttur.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 14:38
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Paketli gıdalar böbrek rahatsızlığına neden oluyor

Gıdaların genellikle yüksek miktarda sodyum, fosfor, doymuş yağ ve ilave şeker içermesi böbrekler üzerinde ilave yük oluşturarak fonksiyonlarını bozabilir.

Yüksek Sodyum İçeriği: Paketli gıdalar genellikle yüksek miktarda sodyum içerir. Fazla sodyum tüketimi, kan basıncını yükselterek böbreklere zarar verebilir. Böbrekler, fazla sodyumu idrar yoluyla atmaktan sorumludur. Fazla sodyum, böbreklerin aşırı çalışmasına neden olarak zamanla fonksiyonlarının azalmasına yol açabilir.

Fosfor İçeriği: Paketli gıdalarda, özellikle işlenmiş etlerde ve fosfatlı katkı maddeleri içeren ürünlerde yüksek miktarda fosfor bulunur. Fazla fosfor böbreklerde birikerek böbrek taşlarına yol açabilir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda fosfor seviyesinin kontrol altında tutulması önemlidir.

Potasyum İçeriği: Kuru meyveler, kuruyemişler ve bazı sebzeler gibi potasyum açısından zengin bazı paketli gıdalar da böbrek hastaları için risk oluşturabilir. Yüksek potasyum seviyeleri, böbrek fonksiyonları bozulmuş kişilerde kalp problemlerine yol açabilir.

Protein İçeriği: Fazla protein tüketimi, böbrek fonksiyonları bozulmuş kişilerde böbreklerin iş yükünü artırabilir. Bu nedenle, böbrek hastalarının protein alımını doktorlarının önerdiği miktarda sınırlaması önemlidir.

İlave Şeker: Fazla şeker tüketimi, obezite ve diyabet gibi kronik hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar da böbrek hastalığı riskini artırır. Paketli gıdalar, genellikle yüksek miktarda ilave şeker içeren tatlandırıcılar, soslar ve işlenmiş ürünler içerir.

Araştırma Örnekleri:

*2020 yılında yapılan bir araştırma, paketli gıda tüketiminin böbrek fonksiyonlarında azalmaya yol açtığını göstermiştir. Araştırmaya göre, paketli gıda tüketimini yüksek olan kişilerde böbrek yetmezliği riski %50 daha yüksektir. 

*2017 yılında yapılan bir başka araştırma, işlenmiş et tüketiminin böbreklerde hasara neden olan iltihaplanmayı artırdığını göstermiştir.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.