SON DAKİKA
Hava Durumu

Pasif İçiciliğe Maruz Kalan Süt Bebeklerin %75'i Risk Altında

Pasif içicilik, sigara dumanına doğrudan maruz kalmama rağmen, sigara dumanı içeren ortamlarda bulunma ve bu dumanı solumana verilen addır. Pasif içicilik, özellikle çocuklar ve bebekler için ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 17:30
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 17:30
Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ
Pasif İçiciliğe Maruz Kalan Süt Bebeklerin %75'i Risk Altında

Araştırma Bulguları:

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, pasif içiciliğe maruz kalan süt bebeklerinin %75'inin ani bebek ölümü sendromu (SIDS), alt solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı ve astım gibi sağlık riskleri altında olduğu belirtilmektedir.

Araştırmada, 400'den fazla süt bebeğinin incelendiği ve pasif içiciliğe maruz kalan bebeklerde SIDS riskini 2,5 kat, alt solunum yolu enfeksiyonları riskini 2 kat ve astım riskini ise 1,5 kat artırdığı gözlemlendi.

Araştırmacılar, pasif içiciliğin bebeklerde solunum sisteminin gelişmesini olumsuz etkilediğini ve bu durumun da çeşitli sağlık problemlerine yol açtığını öne sürdüler.

Diğer Bulgular ise;

Pasif içiciliğin, bebeklerde bronşit, zatürre ve bronşiolit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık ve daha şiddetli seyretmesine neden olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, pasif içiciliğin bebeklerde orta kulak iltihabı riskini de artırdığı ve bu durumun da işitme kaybına yol açabileceği belirtilmektedir.

    Süt bebeklerini pasif içicilikten korumak için en önemli önlem, sigara içilen ortamlardan uzak tutmaktır. Ayrıca, evde ve arabada sigara içilmesini yasaklamak, sigara dumanının bebeğe ulaşmasını engellemek için önemlidir.

  Eğer sigara içiyorsanız, bebeğinizi emzirirken sigara içmemeye ve sigara içtikten sonra en az 30 dakika bebeğinizle temas etmemeye özen göstermelisiniz.

(Dilvin Altıkardeş)

Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.