SON DAKİKA
Hava Durumu

Ses kısıklığı aort anevrizma belirtisi olabilir

Ses kısıklığı, genellikle soğuk algınlığı veya ses tellerinde geçici bir problem olarak düşünülse de, yeni araştırma bulguları, bu belirtinin daha ciddi bir sağlık sorunu olan aort anevrizmasıyla ilişkili olabileceğini ortaya koyuyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 15:18
Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ
Ses kısıklığı aort anevrizma belirtisi olabilir

Aort anevrizması, aort adı verilen büyük damarın duvarlarında meydana gelen ve ani ölümlere neden olabilen tehlikeli bir genişleme durumudur.

Son yapılan bir araştırma, ses kısıklığının aort anevrizması belirtisi olarak görülmesi gerektiğini öne sürmektedir. Araştırmacılar, ses kısıklığı şikayetiyle başvuran bireyler üzerinde yaptıkları çalışmada, ses kısıklığının anevrizma riskini artırdığını belirlemişlerdir. Ses kısıklığının, aort anevrizması gibi ciddi kardiyovasküler sorunların erken belirtisi olabileceği sonucuna varılmıştır.

Aort Anevrizması Nedir?

Aort, vücudun en büyük arteridir ve kalpten çıkar, vücudu besleyen kanı taşır. Aort anevrizması, aort duvarında meydana gelen genişleme veya balonlaşmadır. Bu durum genellikle belirti vermez ve fark edilmez, ancak anevrizma büyüdükçe veya yırtıldığında ani ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Ses Kısıklığının Aort Anevrizması İle İlişkisi

Araştırmacılar, ses kısıklığının aort anevrizması ile ilişkisinin olası nedenlerini araştırmaktadır. Ses kısıklığının aort anevrizmasına olan bağlantısı hala tam olarak anlaşılamamış olsa da, belirli mekanizmalar üzerinde durulmaktadır. Bu mekanizmalar arasında, aort anevrizmasının sinirler ve kan damarları üzerindeki baskısının, ses tellerinin fonksiyonunu etkileyebileceği ve sonuç olarak ses kısıklığına neden olabileceği düşünülmektedir.

Uzmanlar, ses kısıklığının mutlaka aort anevrizması ile ilişkili olmadığını ve birçok farklı nedeni olabileceğini belirtmektedir. Ancak, özellikle yaşlı bireylerde ani ve belirgin bir ses kısıklığına rastlandığında, bu durumun altta yatan daha ciddi bir sorunu işaret edebileceği unutulmamalıdır…

(Dilvin Altıkardeş)

Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.