SON DAKİKA
Hava Durumu

Sevdikleri tarafından hiç ziyaret edilmeyen kişilerin erken ölme olasılığı yüksek 

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, sevdikleri tarafından hiç ziyaret edilmeyen kişilerin erken ölme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 16:35
Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez
Sevdikleri tarafından hiç ziyaret edilmeyen kişilerin erken ölme olasılığı yüksek 

Bulgular, sosyal izolasyonun ve yalnızlığın genel sağlık ve zindelik üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olabileceğini öne sürüyor.

Bazı Önemli Araştırmalar:

*Chicago Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma: 5 yıl boyunca takip edilen 6.000 yaşlı yetişkinden, sosyal izolasyonda yaşayanların (% 20) herhangi bir nedenle ölme riskinin, sık sık sosyalleşenlere göre %67 daha yüksek olduğunu bulmuştur. Özellikle yalnız yaşayan ve aile ve arkadaşlarıyla çok az bağlantısı olan kişilerde risk daha fazladır.

*Brigham Young Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma: 14 yıl boyunca takip edilen 14.000 yetişkinden, sosyal izolasyonda yaşayanların (% 23) herhangi bir nedenle ölme riskinin, sık sık sosyalleşenlere göre %26 daha yüksek olduğunu bulmuştur. Araştırmacılar, sosyal izolasyonun stresi ve iltihabı artırarak kalp hastalığı ve diğer kronik hastalık riskinin artmasına yol açabileceğini öne sürmektedir. 

*Manchester Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma: 10 yıl boyunca takip edilen 6.500 yetişkinden, sosyal izolasyonda yaşayanların (% 27) herhangi bir nedenle ölme riskinin, sık sık sosyalleşenlere göre %26 daha yüksek olduğunu bulmuştur. Araştırmacılar, sosyal izolasyonun yalnızlık ve depresyona yol açarak bağışıklık sistemini zayıflatabileceğini ve erken ölüme katkıda bulunabileceğini öne sürmektedir. 

Araştırmacılar, bu bulguların birkaç olası açıklamasını sunuyor:

--Sosyal izolasyon ve yalnızlık, stres ve kaygı hormonlarının salgılanmasına yol açabilir. Bu hormonlar da bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelmemize neden olabilir.

--Yalnız insanlar, fiziksel olarak daha az aktif olma eğilimindedir. Bu da kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır.

--Sosyal ilişkiler, hem duygusal hem de bilişsel sağlığımız için önemlidir. Yalnız insanlar, depresyon, anksiyete ve demans gibi ruhsal problemlere daha yatkın olabilirler.

(Sema Yüksel Güngörmez)

Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.