SON DAKİKA
Hava Durumu

Sigara İçenlerde İç Organ Yağlanması Daha Fazla Olabilir

Sigara içmek, kalp hastalığı, kanser ve solunum hastalıkları gibi birçok ciddi sağlık sorununa yol açmaktadır. 

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2024 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 13:58
Kaynak: Sercan USLUBAŞ
Sigara İçenlerde İç Organ Yağlanması Daha Fazla Olabilir


Son yıllarda yapılan araştırmalar, sigara içmenin iç organ yağlanmasını da artırabileceğini göstermiştir.

Sigara İçilmesi ve İç Organ Yağlanması:

Sigara içilmesi, iç organ yağlanmasını artırabilir. Bunun birkaç nedeni vardır:

Metabolizmayı hızlandırır: Sigara içmek, metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Bu durum, kısa vadede kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, uzun vadede metabolizma yavaşlar ve kilo alma riski artar.

Yağ yakımını engeller: Sigara içmek, yağ yakımını engelleyen ve yağ depolanmasını artıran hormonların salgılanmasını tetikler.

Stres hormonu: Sigara içmek, stres hormonu olan kortizol seviyesini yükseltir. Kortizol, yağ depolanmasını, özellikle de iç organ yağlanmasını artırır.

Araştırma Bulguları:

*Bazı araştırmalar, sigara içenlerde iç organ yağlanmasının içmeyenlere göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Örneğin, 2018 yılında yapılan bir araştırmada, sigara içenlerin, içmeyenlere göre %20 daha fazla iç organ yağlanmasına sahip olduğu gözlemlenmiştir.

*Sigarayı bırakmanın iç organ yağlanmasını azalttığını gösteren araştırmalar da mevcuttur. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakanların, sigara içmeye devam edenlere göre 1 yıl içinde oranında iç organ yağlanması kaybettiği gözlemlenmiştir. 

2015 yılında Circulation dergisinde yayımlanan bir araştırmada, sigara içmenin karın bölgesindeki yağlanmayı artırdığı ortaya koyulmuştur.

 Sigara içmek, iç organ yağlanmasını artıran bir faktördür. Sigarayı bırakmak, iç organ yağlanmasını azaltmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

(Sercan Uslubaş)

Kaynak: Sercan USLUBAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.