SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım Toprağı Altın Gibi Kıymetli 

Tarım toprağı, gıda üretimimiz için hayati önem taşıyan ve sınırlı bir kaynaktır.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 16:42
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 16:42
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Tarım Toprağı Altın Gibi Kıymetli 

Son yıllarda, iklim değişikliği, erozyon ve kirlilik gibi faktörler, tarım arazilerinin bozulmasına ve verimliliğinin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, gıda güvenliğimizi tehdit etmektedir.

Araştırma Bulguları:

*2019 yılında yapılan bir araştırma: Dünyadaki tarım arazilerinin %33'ünün aşırı derecede bozulduğunu ve bu durumun önümüzdeki 50 yıl içinde gıda üretimini %50 oranında azaltabileceğini bulmuştur.

*2021 yılında yapılan bir başka araştırma: Tarım arazilerinin bozulmasının, küresel biyolojik çeşitliliğe de önemli bir tehdit oluşturduğunu göstermiştir.

*Türkiye'de yapılan araştırmalar da benzer sonuçlar vermektedir. Bir araştırmaya göre, Türkiye'deki tarım arazilerinin %40'ı erozyon tehdidi altındadır.

--Erozyon: Her yıl milyonlarca hektar tarım arazisi erozyondan dolayı kaybedilmektedir. Erozyon, topraktaki besinleri ve organik maddeleri yıkarak toprak verimliliğini azaltmaktadır.

--Kirlilik: Tarım ilaçları, gübreler ve atık sular tarım topraklarını kirletmektedir. Kirlilik, topraktaki mikroorganizmalara zarar vererek toprak işlevini bozmaktadır.

--Tuzlanma: Kurak bölgelerde sulama için kullanılan aşırı sulama, toprakların tuzlanmasına yol açmaktadır. Tuzlanma, topraktaki bitkilerin büyümesini ve gelişmesini engelleyerek tarımsal üretimi düşürmektedir.

--Betonlaşma: Kentlerin ve sanayi alanlarının genişlemesi, tarım arazilerinin betonlaşmasına neden olmaktadır. Betonlaşma, tarım toprağının kaybedilmesine ve gıda üretiminin azalmasına yol açmaktadır.

Tarım Toprağını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

-Sürdürülebilir tarım uygulamaları: Sürdürülebilir tarım uygulamaları, toprak erozyonunu önlemeye, toprak verimliliğini artırmaya ve tarımsal kirliliği azaltmaya yardımcı olabilir.

-Ağaçlandırma: Ağaçlar, toprak erozyonunu önlemeye ve su havzalarını korumaya yardımcı olur.

-Toprak tahlili: Toprak tahlili, topraktaki besin eksikliklerini ve kirleticileri belirlemeye yardımcı olur. Bu bilgiler, toprak verimliliğini artırmak ve tarımsal kirliliği azaltmak için kullanılabilir.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.