SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Nüfusunun %2,1'i Taşıyıcı!

Türkiye nüfusunun yaklaşık %2,1'inin talasemi hastalığına taşıyıcı olduğu tahmin ediliyor. Bu oran, Akdeniz anemisi olarak da bilinen talaseminin, Türkiye'de halk sağlığı açısından önemli bir sorun olduğunu gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2024 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2024 13:10
Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez
Türkiye Nüfusunun %2,1'i Taşıyıcı!

Araştırmalar, taşıyıcılık oranının bazı bölgelerde daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma Bulguları:

*Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de talasemi taşıyıcılık oranı %1.8'dir.

*Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir araştırma ise taşıyıcılık oranının Doğu Anadolu Bölgesi'nde %3.5, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde %2.8 ve Akdeniz Bölgesi'nde %2.6 olduğunu göstermiştir.

*Ulusal Talasemi ve Hemoglobinopati Hastalıkları Derneği'nin verilerine göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 1.500 talasemi hastası çocuk doğmaktadır.

Talasemi Nedir?

Talasemi, hemoglobin molekülünü üreten genlerde bozukluk sonucu ortaya çıkan kalıtsal bir kan hastalığıdır. Hastalığın iki ana tipi vardır: alfa talasemi ve beta talasemi. Her iki tipin de hafif ve ağır formları vardır.

Talasemi Belirtileri:

Talasemi belirtileri, hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir. Hafif talasemi hastalarında genellikle herhangi bir belirti görülmez. Ağır talasemi hastalarında ise anemi, yorgunluk, solgunluk, baş ağrısı, karaciğer ve dalak büyümesi gibi belirtiler görülebilir.

Talasemi Nasıl Bulaşır?

Talasemi, otozomal resesif bir kalıtsal hastalıktır. Bu, hastalığı belirgin hale getirmek için her iki ebeveynden de hastalıklı geni almaları gerektiği anlamına gelir. Bir ebeveynden hastalıklı gen alan kişiler taşıyıcıdır ve hastalığı kendileri geçirmezler. Ancak, çocuklarına hastalıklı geni aktarabilirler.

Talasemi Tedavisi:

Talaseminin kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi, hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir. Hafif talasemi hastalarında genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ağır talasemi hastalarında ise kan transfüzyonu, kemik iliği nakli ve ilaç tedavisi gibi tedaviler uygulanabilir.

   Son yıllarda yapılan başka bir araştırma ise, Türkiye nüfusunda Akdeniz Ateşi olarak da bilinen Familial Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığının da taşıyıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Bu oran, dünya ortalamasının oldukça üzerindedir. FMF, Türkiye'de en sık görülen genetik hastalıklardan biridir ve belirli coğrafyalarda daha yaygındır.

Araştırma Bulguları:

*Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de FMF taşıyıcılık oranı %2,1'dir. Bu oran, Doğu Anadolu Bölgesi'nde %5, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde %3,5 ve Akdeniz Bölgesi'nde %2,5'tir.

*Ulusal FMF Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 300.000 FMF hastası bulunmaktadır.

*Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tahminlerine göre, dünya genelinde yaklaşık 2 milyon FMF hastası vardır.

FMF Hastalığı Nedir?

FMF, tekrarlayan ateş atakları, karın ağrısı, eklem ağrısı ve şişmesi gibi belirtilere yol açan bir otoimmün hastalıktır. Hastalık, MEFV genindeki bir mutasyondan kaynaklanır. Bu mutasyon, bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesine ve vücutta iltihaplanmaya neden olur.

FMF Hastalığı En Çok Hangi Bölgede Görülüyor?

FMF hastalığı, Türkiye'de en çok Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde görülmektedir. Bu bölgelerde FMF taşıyıcılık oranı da daha yüksektir. Hastalığın bu bölgelerde daha sık görülmesinin nedeni, bu bölgelerde Türk ve Kürt halklarının yoğun olarak yaşamasıdır. Bu halklarda FMF'ye neden olan MEFV gen mutasyonu daha yaygındır.

(Sema Yüksel Güngörmez)

Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.