SON DAKİKA
Hava Durumu

Yol çökmesinin ardında yine Nilüfer Belediyesinin müteahhit aşkı çıktı

Nilüfer’e bağlı Bilginler Caddesi’nin FSM Köprüsü yanından İzmir Yolu’na bağlantı kolunda bir inşaat firmasının hafriyat çalışması sırasında meydana gelen çökme üzerine yol trafiğe kapatıldı. Yol çökmesinin ardından gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı tartışmalara yol açarken, Nilüfer Belediyesi’nin bölge planlarının iptal edilmesine rağmen inşaata yeniden ruhsat verdiği öne sürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 17:02
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 17:02
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Yol çökmesinin ardında yine Nilüfer Belediyesinin müteahhit aşkı çıktı

Nilüfer’in güney kesiminden İzmir Yoluna bağlantı için yoğun olarak kullanılan Bilginler Caddesi’nin FSM Köprüsü yanından İzmir Yolu’na bağlantı kolunda dün gece çökme yaşandı. Kavşak kolunun hemen bitişiğindeki inşaat alanındaki temel kazasının yol açtığı çökmenin ardından Büyükşehir Belediyesi ekipleri, hemen yolu trafiğe kapattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da haberi alınca gece saatlerinde olay yerinde incelemelerde bulundu. Başkan Aktaş, öncelikle yol güvenliğinin sağlanmasının ardından da çalışmalara hemen başlanılması talimatını verdi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, sabahın ilk ışıklarıyla çökme yaşanan yolda çalışmalara başladı. Öncelikle toprak kayması nedeniyle kayan istinat duvarları sökülürken, yolun bir an önce yeniden trafiğe açılması için bölgede hummalı bir çalışma sürdürülüyor.

HAFRİYATLA İLGİLİ VAHİM İDDİALAR

Öte yandan yoldaki çökmeye neden olan inşaat hafriyatı ile ilgili vahim iddialar gündeme geldi. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “BİLGİ NOTU - Nilüfer, Konak, 303 ada, 1 parsel ➢ Bahse konu taşınmaza ait; 23.10.2023 tarihli yeni yapı, 23.10.2023 tarihli trafo yapısı ve 28.12.2021 tarihli zemin kazısı ve temel çalışmaları esnasında meydana gelebilecek kayma ve çökmeleri önleyici İksa yapımı için ruhsat düzenlenmiş olup, ➢ Ancak Bahse konu taşınmaza ait verilmiş olan 23.10.2023 tarihli yeni yapı ruhsatı 02.01.2024, 23.10.2023 tarihli trafo yapısı ruhsatı 02.01.2024 ve 28.12.2021 tarihli zemin kazısı ve temel çalışmaları esnasında meydana gelebilecek kayma ve çökmeleri önleyici İksa yapımı için verilmiş olan yapı ruhsatının ise 28.09.2023 tarihinde iptal edilmiş, iptal nedeni ‘sehven’ olarak belirtilmesine rağmen sehven iptal nedeni ise açıklanmamıştır. ➢ Akabinde ise; zemin kazısı ve temel çalışmaları esnasında meydana gelebilecek kayma ve çökmeleri önleyici İksa yapımı için verilen yapı ruhsatının, 28.09.2023 tarihinde iptal edilmesine rağmen, can/mal güvenliği göz ardı edilerek Nilüfer Belediyesince, 23.10.2023 tarihinde, bahse konu binaya ilişkin yeni yapı ruhsatı düzenlenmiştir. ➢ Ayrıca söz konusu yere dair; plan değişikliğine yönelik 10.01.2022 tarihli Nilüfer Belediye Meclis Kararı ile onaylanan ve Belediye Başkanlığımıza onay için sunulan plan değişikliği, 19.12.2023 tarihinde BBB Meclisi’nin kararı ile iptal edilmiş, dolayısıyla plan onaylanmadan, Nilüfer Belediye Başkanlığı’nca yeni yapı ruhsatı düzenlenmiştir. ➢ Her ne kadar; düzenlenen yapı ruhsatının üzerinde, imar planı onay tarihi olarak 14.03.2005 tarihi belirtilmiş ise de, ruhsattaki yapılaşma koşulları, BBB Meclisi’nin kararı ile iptal edilmiş olan plan değişikliğinde, istenilen koşullara göre olduğu düşünülmektedir” denildi.

İddia vahim. Ruhsatı iptal edilen inşaata önlem alınmadan Nilüfer Belediyesi tarafından yeni ruhsat verilmiş, İksa çalışması olmadığı için yol çökmüş. Nilüfer Belediyesi’nden haber yayına hazırlandığı ana kadar bir açıklama yapılmadı.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.