SON DAKİKA
Hava Durumu

Dört haftadan uzun süre ishali devam edenler dikkat

Dört haftadan daha uzun süreli yani kronik ishali olan kişilerde inflamatuvar bağırsak hastalığından şüphelenilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Mustafa Akar, bu kişilerin mutlaka bir gastroenteroloji hekimine başvurması gerektiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2022 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2022 13:51
https://sehirmedya.com/
Dört haftadan uzun süre ishali devam edenler dikkat

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Doç. Dr. Mustafa Akar, inflamatuvar bağırsak hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. İnflamatuvar bağırsak hastalığının, zayıf genetik yatkınlık zemininde çevresel faktörlerin tetiklemesiyle ortaya çıkan kronik iltihabi bağırsak hastalığı olduğunu dile getiren Doç. Dr. Akar, “İnflamatuvar bağırsak hastalıkları başlığı altında ülseratif kolit ve crohn hastalığı bulunmaktadır. Ülseratif Kolit, sindirim sisteminde sadece kalın bağırsağı tutan bir hastalıktır. Crohn hastalığı ise ağızdan anüse kadar bütün sindirim sistemini atlayıcı bir şekilde tutabilen bir hastalıktır” dedi.

Özellikle ülseratif kolitte kronik, kanlı ve mukuslu ishalin temel semptomlar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Akar, “Eğer bir kişinin özellikle 4 haftayı geçen kanlı ve sümüksü ishali varsa mutlaka bir gastroenteroloji hekimine başvurması gerekmektedir. Çünkü bu tarz şikayetleri olan bir bireyde muhtemelen ülseratif kolit olabilir. Kronik ishalin yanı sıra karın ağrısı, kilo kaybı, ateş, iştahsızlık gibi birtakım şikâyetler var ise, bu durum Crohn hastalığına işaret edebilir” şeklinde konuştu.

Ayrıca İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının tanısında, tek bir tanı modelitesinin kullanılmadığının altını çizen Doç. Dr. Akar, tanıda hastanın şikayetleri, endoskopik bulguları, endoskopi esnasında alınan biyopsilerin incelenmesi ve radyolojik tetkiklerin hep beraber değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında ana tedavi olarak, ilaç tedavisinin uygulandığını ifade eden Doç. Dr. Akar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Özellikle ülseratif kolit tedavisinde hem ağızdan ve hem de gerekirse makattan lavman ya da fitil şeklinde ilaçlar vermekteyiz. Ayrıca bazı hastalarda cilt altı veya damar yolundan uygulanan ilaçlar da kullanılmaktadır. Crohn hastalığında ise genellikle lavman tedavisi hariç benzer tedavi protokolleri uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin yaşam tarzı değişiklikleri de oldukça önem arz etmektedir. Örneğin crohn hastalığı olan bir kişinin sigaradan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Ayrıca genel olarak şunu söylemek lazım, inflamutuvar bağırsak hastalığında özel bir diyet kısıtlaması yoktur. Ancak hastanın hastaneye yatacak kadar ağır bir hastalık aktivitesi var ise o zaman hastalarımıza yoğun yağlı, baharatlı ve salçalı besinlerden uzak durmasını öneriyoruz. Bu dönemlerde daha hafif olan berrak sıvı diyet veriyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.