Düzen değişikliği migreninizi tetikleyebilir  

Masum bir baş ağrısından çok daha fazlası olan migreni genellikle mevsimlerin tetiklediğini belirten Medicana Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. Nu

Düzen değişikliği migreninizi tetikleyebilir  

Masum bir baş ağrısından çok daha fazlası olan migreni genellikle mevsimlerin tetiklediğini belirten Medicana Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. Nurhan Şahinkaya,  ayrıca düzeni seven bir hastalık olduğunu söyledi.


 

Özellikle rüzgarlı ve tozlu havaların migreni tetiklediğini ifade eden Nöroloji Uzm. Dr. Nurhan Şahinkaya, sözlerine şöyle devam etti; “Bunun yanında gıdalar ve kadınlardaki hormonel değişimler, özellikle öztrojen hormonu ile ilgili artış ve azalma dönemlerinde migreni tetikleyebilir. Yani adet dönemleri migren ataklarını tetikleyebilir. Bazı gıdalar migrenin tetikleyicisi olarak suçlanmıştır. Özellikle kafein, alkollü içecekler ve bu içeceklerin içinde maya oranı yüksek olanlar bira ve kırmızı şarap gibi. Bunun yanında düzen değişikliği oluşturan herhangi bir durum. Mesela fazla veya az uyumak ve öğün atlamak migren ataklarını tetikleyebilir.” Migrenin düzen seven bir hastalık olduğunu ve düzen değişiminin migreni tetiklediğini ifade eden Şahinkaya, “Hastalara önerimiz ise düzenli yaşam koşullarını sürdürmesidir. Çoğu hasta pazar günleri başım ağrıyor diye gelir. Çünkü alışık olduğu düzenden daha fazla uyumuştur.” dedi. Bazı gıdalar da migrene karşı hassasiyet oluşturduğunu dile getiren Şahinkaya, son olarak “Mesela bir gıda migreni tetikliyorsa küçük bir miktar tüketilmesi bile migreni tetikleyebilir. Alerjik rahatsızlıktır aslında migreni tetikleye şey. Fazla tüketimi ile de pek bir ilgisi yoktur.” dedi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19