SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlık Bakanlığı’nda Fahrettin Koca dönemi sona erdi

Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı'nda yapılan törenle görevini yeni bakan Kemal Memişoğlu'na devretti. Kendi dönemini 'acı ve sarsıcı olayların dönemi' olarak anlatan Koca, "Sağlık sistemimizin bu sınavları başarıyla verdiğini inanıyorum" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 12:22
Kaynak: Bülten
Sağlık Bakanlığı’nda Fahrettin Koca dönemi sona erdi

Son günlerde bazı bakanların görevden alınacağı ya da istifa edeceğine dair iddialar gündem olmuştu.

Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan görevden affını istediği öne sürülmüştü.

İddiaların ardından Bakan Koca'nın istifası, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Resmi Gazete'de yayınlanan kararın ardından bugün, Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim töreni gerçekleşti.

Devir teslim töreninde konuşan yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu şu ifadelere yer verdi;


Bu bir veda konuşması değil, insanımıza mesuliyetim sürecek.

Bu imkanı bana veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Duruşu, düşüncesi her ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kuşatacak hizmet anlayışımızı benimsedim. Prensip olarak zamanında verilmiş cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştık. Şehir hastaneleri konusundaki çaba bunlar arasındadır.

10 Temmuz 2018'de göreve geldim. Görevime bazı ilkelerle geldim. Sağlık Bakanlarımız işlerini adeta bir hekim gibi göze çarpmadan yapan kişilerdi. Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. Elazığ depremi acısını yaşadık. 11 Mart 2020 günü Covid-19 küresel salgını izledi. Kahramanmaraş depremleri büyük travma oldu. Bu 3 olayda ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimizin bu sınavları başarıyla verdiğini inanıyorum.

Beyaz reformun sonuçlarıyla sağlıkta şiddet sorununu önemli oranda çözdük. Sağlık çalışanlarına daha iyi şartlarda hizmet hakkı sağladık. Özlük haklarında emekliliklerini de kapsayacak şekilde önemli iyileştirmeler yaptık. Uzman hekim ihtiyacımıız büyük bir oranda karşılayacak sistemi kurduk.

Bu emaneti şimdi size devrediyorum. Ülkemizi aşı konusunda dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracak olan yeni projeyi size devrediyorum. Dedi.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.