Son çıkan lambaları kapatsın!

-Alpaslan YILDIZ Siyaseti dizayn etmek üzere kurulan ve büyük rüzgar estirilmesine rağmen millet

Son çıkan lambaları kapatsın!
-Alpaslan YILDIZ

Siyaseti dizayn etmek üzere kurulan ve büyük rüzgar estirilmesine rağmen millettin yüz vermediği İYİ Parti’de herkes kaçacak yer arıyor. Ağır seçim hezimetinin ardından eleştirileri bahane ederek çekilen Meral Akşener’e dün yapılan toplantıda Başkanlık Divanı’da resti çekti. Başkanlık Divanı üyeleri, İddiaya göre toplantında: “Akşener yoksa bizde yokuz” diyerek İYİ Parti’nin kapısına kilit vuracak süreci başlattı.


Büyük iddiayla girilen seçimden hezimetle ayrılan İYİ Parti’de baş döndüren gelişmeler hızla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Afyon’da düzenlenen çalıştayda kendisine yöneltilen eleştirilerin ardından önce istifa edip oteli terk eden ardından ikna edilerek geri dönen Genel Başkan Meral Akşener, olağanüstü kongre kararı almıştı. Kongrede aday olmayacağını açıklayan Akşener’i ikna çalışmaları sonuç vermedi ve dün sabah saatlerinde sosyal medya hesabından kesin bir şekilde aday olmayacağını açıkladı.

BAŞKANLIK DİVANI ACİL TOPLANDI


Meral Akşener’in paylaşımının ardından İYİ Parti Başkanlık Divanı acil koduyla toplandı. Saatler süren toplantıda Meral Akşener’in açıklamaları ve partinin geleceği masaya yatırılırken, iddiaya göre toplantıda “Meral Akşener yoksa bizde yokuz” kararı çıktı. Toplantının ardından konuşan İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, "Başkanlık Divanı ve Meclis grubu olarak adayımız Sayın Meral Akşener. Bizim söylediğimiz bu. Bizim B planımız yok. Bizim bir tane planımız var, Sayın Akşener üzerine" dedi.


KONGRE TARİHİ HAMLESİ


Tüm gelişmeler devam ederken Başkanlık Divanı bir hamle daha yaparak olağanüstü kongre tarihini açıkladı. İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray,  Divan'ı 12 Ağustos'ta yapılacak kurultay çalışmaları için topladıklarına işaret ederek, toplantıda, divan üyelerinin kendi görev alanlarıyla ilgili çalışmalar üzerine istişarelerde bulunduklarını söyledi. Akşener'in bugün sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından "partisinin olağanüstü kurultayda aday olmayacağı" açıklamasını divan toplantısında öğrendiklerini belirten Çıray, şöyle devam etti: "Toplantıyı yaparken biz, Meral Akşener'in dünkü paylaşımı Twitter'a düştü. Biz de oradan haberdar olduk. Bunun üzerine konuyu tekrar değerlendirdik. Başkanlık Divanı toplantısında grubu temsilen, Grup Başkanımız Ahat Andican da vardı. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda grup ve Başkanlık Divanı olarak tek adayımızın Meral Akşener olduğunu tekrar teyit ettik". Çıray, kurultay sürecinin başladığını ve kurultayın 12 Ağustos'ta ATO Congresium'da yapılacağını kaydetti.

SÖZCÜ’DEN BOMBA İDDİA


İYİ Parti’deki kritik toplantı sürerken, partiye yakınlığı ile bilinen Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinde bomba bir iddia yayınlandı. Başkanlık Divanı üyeleri Akşener’in tutumu karşısında istifa restini çekti. Sözcü’de yer alan habere göre Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Haber Türk’te canlı yayına katılacaktı, ancak toplantının beklenenden çok uzun sürmesi ve tartışmalar nedeniyle program iptal edildi. Hararetli toplantı sürerken yeni bir ara karar da çıktı. Başkanlık Divanı üyeleri, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e resti çekerek, “İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener kararından dönmeyip aday olmazsa, biz tüm Başkanlık Divanı üyeleri de kendisi gibi görevi bırakacağız. Meral Akşener yoksa biz de yokuz…” kararı aldı.

PARTİ KAPATILACAK MI?


Bir süredir geleceği tartışılan partinin son gelişmelerin ardından kapısına kilit vurulmasının yakın olduğu değerlendiriliyor. Taşra teşkilatlarında yaşanan istifalar ve hızlı kan kaybı ile sarsılan İYİ Parti’de Genel Başkan Meral Akşener’in net tavrı ve başkanlık divanının restinin ardından, milletvekillerinin de başlarının çaresine bakmanın telaşında oldukları ileri sürülüyor. Kamuoyunda son yılların en şaşaalı siyaset projesinin dağıldığı düşünülürken, İYİ Parti’de gelinen durumun özeti ise “Son çıkan lambaları kapatsın” olarak değerlendirilebilir.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19