Son zamanların gündemi; Maymun çiçeği 

64 yıl önce ilk kez Afrika’da maymun kolonisinde rastlanan virüs 2003’te ABD’de tekrarlamıştı ve Afrika dışındaki ilk tespitti bu. 19 yıllık aradan sonra tekra çıkıverdi ortaya. İngiltere’de görülen Maymun çiçeği virüsü, Afrika dışında son 2 haftada 16 ülkeye daha yayıldı. 


1958'de araştırma laboratuarındaki maymunlarda çiçek benzeri bir salgın yapınca farkına varılan hastalık bu nedenle "maymun çiçeği" adını aldı. 
Maymun çiçeği virüsü aslında ilk tespitinden itibaren hep vardı. Bu zamana kadar Afrika dışında görülen vakaların tamamının Afrika'dan gelen insanlar veya getirtilen kemirgenlerden kaynaklandığı biliniyordu. Ancak Afrika dışındaki vakaların artmasıyla Dünya Sağlık Örgütü’nünde dikkatini çekti ve gündeme geldi. 
İlk keşfi maymunlarda olsa da günümüzde maymunlardan ziyade sincap, sıçan, fare gibi kemirgenlerde bulunuyor. İnsandan insana bulaşmanın büyük solunum salgısı damlacıklarıyla olduğu düşünülüyor. Hastalığın uzak mesafelere gidemeyen büyük damlacıklarla bulaşması, yüz yüze, uzun süreli ve yakın temasla oluyor.  Maymun çiçeği, genel olarak 2 hafta ile 1 ay içerisinde kendiliğinden iyileşiyor. Ancak bağışıklığı baskılanmış kişilerde ve küçük çocuklarda ağır hastalık görülebiliyor. Genel olarak hastalananlardan, çoğunluğunu küçük yaştaki çocukların oluşturduğu yüzde 3-6'sı kaybediliyor. Hastalığın Orta Afrika alt tipinde öldürücülük yüzde 11'e kadar çıkabilirken güncel vakalara neden olduğu düşünülen Batı Afrika alt tipinin öldürücülüğü, yüzde 1 gibi daha düşük oranda kalıyor.
Korona virüsten sonra bir salgın olacak korkusu hepimizin içinde var. Anca Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca endişeler başlamadan noktayı koydu. Koca, konu ile ilgili yaptığı bugünkü açıklamasında şu bilgileri verdi; “Yeni bir tedirginlik alanı oluşturmamak gerektiği kanaatindeyim. Bugüne kadar maymun çiçeğinde vaka bizde olmadı. Maymun çiçeği hastalığının bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum. Çünkü damlacık enfeksiyonu ile bulaşmadığını, yakın temasla bulaştığını biliyoruz. Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı. Bakanlığımız yakından takip etmekte. Çiçek aşısının yüzde 80-85 etkili olduğunu biliyoruz. Bu konuyla ilgili 1970’den beri geliştirilmiyor. ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin canlı virüsü imha etmediğini görüyoruz. Biz de bu noktada Bilim Kurulu ile geliştirme için neler yapılır istişare halindeyiz. Dünyada canlı virüs aşısının imha edildiği dönem yaşanmışken gereği yapılmamıştır.”


Çok şükür Türkiye’de henüz rastlanılmadı. İnşallahta rastlanmaz. Ben yine de belirtilerle ilgili uzmanların aktardığı bilgileri vereyim. Maymun çiçeği, ateş, baş ağrısı, yorgunluk, yaygın vücut ağrıları, lenf bezlerinde şişlik ve döküntülere neden oluyor. Lenf bezi şişliği, maymun çiçeğinin, çiçek, su çiçeği ve kızamıktan ayıran en önemli belirtisi. Yakınmalar, virüsle temastan ortalama 6-13 gün sonra ortaya çıkıyor. İlk 5 gününde ateş, şiddetli baş ağrısı, lenf bezlerinde şişme, sırt ağrısı ve aşırı halsizlik yaşanan hastalıkta, ciltteki döküntüler de ateş başladıktan sonra 1-3 gün içinde görülüyor. Avuç içi, ayak, ağız içi, ve gözlerdeki lezyonlar, kabuk bağlayıp düşmesiyle ortadan kalkıyor.

YORUM EKLE

banner19