657 yıllık gurur: Kırkpınar

Dünyanın en uzun soluklu spor organizasyonlarından Kırkpınar, geleneğiyle geleceğe 657 yıldır taşınmaya devam ediyor.

Her geçen yıl artan güreşçi sayısı hem yağlı güreşe ilginin büyüdüğünü hem de Kırkpınar‘ın bir pehlivan için ne anlama geldiğini gösteriyor. Tüm zamanların rekorunun kırıldığı 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde kol bağlamak için 2 bin 228 pehlivan kayıt yaptırdı.

“Erken final”i Balaban kazandı

Organizasyonda 14 Temmuz Cumartesi günü başpehlivanların yağlanmasıyla er meydanı tribünleri de tıklım tıklım doldu.

Başpehlivanlık güreşlerinin daha ikinci turunda gelen “erken final” niteliğindeki güreş, 657. Kırkpınar’ın heyecanlı geçeceği sinyalini verdi. Antalyalı iki pehlivan İsmail Balaban ile Mehmet Yeşil Yeşil’in güreşi pürdikkat izlendi.

Müsabakanın ilk bölümünde birbirini tartarak güreşen iki pehlivan, zaman zaman yaptıkları ataklarla seyirciyi coşturdu. İsmail Balaban’ın daha atak olduğu müsabakada, normal sürede kazanan çıkmadı.

Puanlama bölümünde İsmail Balaban, atak güreşiyle ve seri oyunlarıyla rakibini açık düşürdü ve üst tura yükseldi. Mehmet pehlivanın vedası 3. turdaki kurada da yeni bir heyecanlı güreş olması yönünde temennileri artırdı.

Recep Kara sitem ve kızgınlıkla ayrıldı

Kırkpınar’da 3. turun en dikkati çeken eşleşmesi ise Recep Kara-Ali Gürbüz güreşi oldu.

2011 ve 2012 başpehlivanı Ali Gürbüz, 2004, 2007, 2008 ve 2016 başpehlivanı Recep Kara ile 3. turda karşılaştı. Recep Kara’nın son dakikalardaki atağına Ali Gürbüz’ün karşılık vermesi, galibi belirlemede hakemleri de tereddütte bıraktı.

Kule hakemlerinin video kayıtlarını tekrar tekrar incelemesi bir an önce kararı bekleyen taraftarlar arasında tepkiye neden oldu. Kule hakemliği önünde toplanan Gürbüz ve Kara’nın destekçileri kararın açıklanmasının geciktiğini belirterek hakemlere tepki gösterdi.

Kule hakemleri kaydı izledikten sonra galibi Ali Gürbüz olarak açıkladı. Recep Kara, uzun süre kule hakemliği önünden ayrılmayarak kararı alkışla protesto etti.

“Çayırın Beyefendisi” olarak anılan Recep Kara’yı er meydanları ilk kez kızgın ve sitem dolu gördü. Rakibini yendiğinden emin olduğu bir pozisyonda, kule hakemlerinin kararını geç açıklamasının yanında tansiyonu yükseltir tavırları ve kararları, yıllarını er meydanlarına vakfetmiş Recep Kara’ya “Yazıklar olsun, bir daha Kırkpınar’da güreşmem” sözlerini söyletecek kadar ağır bir travma yaşattı.

Türkiye Güreş Federasyonu, önce bu maçın hakemlerini sonra da Merkez Hakem Kurulunu görevden aldı.

Ali Gürbüz benzer pozisyonda kaybetti

Kule hakemliğinin tartışmalı kararı sonrası galip sayılan Ali Gürbüz yarı finalde Şaban Yılmaz’la yaptığı güreşte aynı pozisyona yakalandı.

Şaban Yılmaz ile Ali Gürbüz arasındaki güreş de sert geçti. Birbirini tartan ve dalma denemeleri yapan iki pehlivan, uzun süre bu şekilde güreşti.

Ali Gürbüz, rakibi Şaban Yılmaz’ı dış kazık yan paça ile yakaladı. Ali Gürbüz’ün uzun süre ensesine bastırdığı rakibi Şaban Yılmaz, kazığı sökerek rakibinin sırtını yere getirdi.

Karara itiraz edilmesi sonrası kule hakemliği görüntüleri izledi ve Şaban Yılmaz’ı galip ilan etti.

Bu güreşin ardından pek çok kişi “Recep Kara’nın ahı tuttu” şeklinde yorum yaptı.

İlginizi Çekebilir

Beşiktaş başkanını seçiyor

Beşiktaş’ta olağan seçimli genel kurul yarın yapılacak. Beşiktaş Kulübünde olağan seçimli genel kurul toplantısı yarın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir