SON DAKİKA
Hava Durumu

Paris 2024'e şu ana kadar 89 milli sporcu kota aldı

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak 2024 Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına 25 gün kalırken, kota alan milli sporcu sayısı 89'a yükseldi.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 13:06
Kaynak: AA
Paris 2024'e şu ana kadar 89 milli sporcu kota aldı

Başkent Paris'te düzenlenecek 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz Cuma günü TSİ 22.00'de yapılacak açılış töreniyle resmen başlayacak.

Oyunların açılış töreni, Seine Nehri'nde yapılacak.

33. Yaz Olimpiyatları, 1900 ve 1924'ten sonra 3. kez Fransa'da düzenlenecek. Yaz Olimpiyatları'nda 29 branşa ek; breakdans, sportif tırmanış ve dalga sörfü de yer alacak. 17 gün sürecek müsabakalarda 10 bin 500 sporcu madalya mücadelesi verecek.

Şu ana kadar 89 milli sporcu kota aldı

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına 25 gün kala milli sporcular, şu ana kadar atıcılık, atletizm, badminton, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, yelken, yüzme ve voleybolda olmak üzere 18 branşta madalya mücadelesi verecek.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin sitesinde yer alan ve 29 Haziran'da güncellenen listeye göre, Türkiye Paris 2024'e 89 sporcuyla katılmayı garantiledi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan 13 isimden milli boksörler Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, okçulukta Mete Gazoz, güreşte Taha Akgül, Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar Yiğit, artistik cimnastikte Ferhat Arıcan, tekvandoda Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber, Paris 2024 için Türkiye'ye kota kazandırdı. 2020 Tokyo'da karatede madalya alan 4 isim ise bu branşın Paris 2024'te yer almayacağından dolayı olimpiyatta mücadele edemeyecek.

Eyfel Kulesi'nden orijinal bir parçayı barındıran madalyalar 18 gram ağırlığında olacak

Olimpiyatlarda madalya kazanan sporcular Paris'ten bir parçayı da yanlarında götürebilecek.

Eyfel Kulesi'nin tadilatı sırasında değiştirilen parçalar sporcuların boyunlarına asılacak altın, gümüş ve bronz madalyanın içine yerleştirildi. Böylelikle madalya alan sporcular, Eyfel Kulesi'nden orijinal bir parçayı göğsünde taşıyacak.

Madalyaların ortasına yerleştirilen demir parçalarının her biri 18 gram ağırlığında olacak.

Savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların Paris 2024'e katılmasına izin verilmeyecek

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda "tarafsız sporcu" statüsünde yarışabileceğini duyurdu.

Organizasyonda Rusya ve Belarus'a ait bayrak, amblem ve marşların kullanılmaması kararlaştırılırken, tarafsız katılacak Rus ve Belaruslu atletlerden, diğer sporcular için geçerli olan tüm anti-doping kurallarını karşılamaları istenecek.

Her iki ülkenin hükümetlerinden hiçbir yetkili, oyunlar kapsamında Paris'e davet edilmeyecek ve akredite olamayacak. Ukrayna'ya yönelik yürütülen savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların Paris 2024'e katılmasına ise izin verilmeyecek.

Olimpiyatlar için "uyarı" sistemi

Paris Emniyet Müdürlüğünün X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Paris Olimpiyatları'nın açılış töreninin yapılacağı bölgede bulunan kişilerin telefonlarına "uyarı" mesajı gönderildiği bildirildi.

Mesajda, Parislilerden 18-26 Temmuz'da açılış töreninin yapılacağı bölgeye giriş için zorunlu olan karekod uygulamasını indirmeleri istendi.

Fransa'da karekod uygulamasının duyurulduğu uyarı sistemi; terör saldırıları, hava durumu tehditleri gibi teyakkuz hali gerektiren durumlarda kullanılıyor.

Paris'te, 26 Temmuz-11 Ağustos'ta düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine yalnızca karekod okutularak girilebilecek.

Paris'te terör riskine karşı en üst düzeyde önlem alınacak

Fransa'nın Spor Büyükelçisi Samuel Ducroquet, 2024 Olimpiyat Oyunlarının resmi açılışını stadyum dışında Seine Nehri boyunca sporcu kafilelerinin tekne geçişini planlayarak, "Olimpiyat ruhunu herkesle paylaşmayı" hedeflediklerini ve 16 milyon turisti ağırlamaya hazırlanan Paris'te terör riskine karşı en üst düzeyde önlem alınacağını belirtti.

Ducroquet, "Olimpiyat Oyunları boyunca 24 bin özel kuvvet, günde 35 bin polis, 18 bin asker belli noktalarda görev yapacak. Havadan güvenlik kontrolleri de yapılacak. En üst düzey koruma sağlanacak. Cumhurbaşkanı Macron'un da söylediği gibi, 'Oyunlar boyunca Paris dünyanın en güvenli yeri olacak'. Hatta açılış töreninde, polis sayısı 45 bini bulacak." değerlendirmesini yaptı.

Yaklaşık 15 bin sporcuyu taşıyan tekneler, Tolbiac Köprüsü'nün altından yola çıkarak Seine Nehri boyunca Eyfel Kulesi'nin olduğu noktaya, Diena Köprüsü'ne kadar 6,2 kilometre boyunca geçit yapacak.

Kotalar

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na şu ana kadar kota alan milli sporcular ve branşlar şöyle:

Branş Sporcu Disiplin - Sıklet Kota Kotayı aldığı müsabaka Kotayı aldığı derecesi
Atıcılık İsmail Keleş 10 metre havalı tabanca Ülke 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Atıcılık Yusuf Dikeç 10 metre havalı tabanca Ülke ISSF Olimpik Sıralama Listesi 3.
Atıcılık Şimal Yılmaz 10 metre havalı tabanca Ülke Atıcılık Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası Gümüş madalya
Atıcılık Şevval İlayda Tarhan 10m Havalı Tabanca Sporcu ISSF Olimpik Sıralama Listesi 2.
Atıcılık Sena Can Skeet Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 8.
Atıcılık Oğuzhan Tüzün Trap Ülke Plak Atışları Final Olimpiyat Elemeleri Şampiyonası Bronz madalya
Atıcılık Rümaysa Pelin Kaya Trap Ülke Plak Atışları Avrupa Şampiyonası Bronz madalya
Atletizm Kaan Kigen Özbilen Maraton Bireysel 2023 Barselona Maratonu 2.05.37
Atletizm 1 Sporcu Maraton Bireysel 2023 Valencia Maratonu 2.21.27
Atletizm Ersu Şaşma Sırıkla atlama Bireysel Almanya Uluslararası Sırıkla Atlama Yarışması 5.90 metre
Atletizm Salih Korkmaz 20 km yürüyüş Bireysel 2023 Dünya Atletizm Şampiyonası 1.19.49
Atletizm Tuğba Danışmaz 3 adım atlama Bireysel Avrupa Atletizm Şampiyonası 14.57
Atletizm Yasmani Copello Escobar 400 metre engelli Bireysel 2023 Dünya Atletizm Şampiyonası 48.66
Atletizm Meryem Bekmez Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak Ülke Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası 20.
Atletizm Salih Korkmaz Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak Ülke Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak 20.
Atletizm Berke Akçam 400 metre engel Bireysel Avrupa Atletizm Şampiyonası 48.14
Badminton Neslihan Yiğit Arın Tek kadınlar Bireysel BWF Dünya Sıralaması 21.
Yol Bisikleti Burak Abay Yol yarışı Ülke UCI Yol Bisikleti Ülkeler Dünya Sıralaması Listesi 40.
Boks Buse Naz Çakıroğlu 50 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Boks Hatice Akbaş 54 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Esra Yıldız Kahraman 57 kilo Bireysel 2. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası Altın madalya
Boks Gizem Özer 60 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Busenaz Sürmeneli 66 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Boks Samet Gümüş 51 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Gümüş madalya
Boks Tuğrulhan Erdemir 71 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Kaan Aykutsun 80 kilo Bireysel 1. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası Altın madalya
Artistik Cimnastik Ferhat Arıcan Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Adem Asil Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Ahmet Önder Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik İbrahim Çolak Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Emre Dodanlı Takım-Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Eskrim Enver Yıldırım Kılıç Bireysel Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası 1.
Eskrim Nisanur Erbil Kılıç Bireysel Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası 2.
Güreş Rıza Kayaalp Grekoromen 120 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Güreş Ali Cengiz Grekoromen 87 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Altın madalya
Güreş Enes Başar Grekoromen 60 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Güreş Burhan Akbudak Grekoromen 77 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Güreş Taha Akgül Serbest 125 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Bronz madalya
Güreş İbrahim Çiftçi Serbest 97 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 5.
Güreş Buse Tosun Çavuşoğlu Kadınlar 68 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Altın madalya
Güreş Nesrin Baş Kadınlar 62 kilo Ülke Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası 1.
Güreş Zeynep Yetgil Kadınlar 53 kilo Ülke Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası Bronz madalya
Güreş Evin Demirhan Yavuz Kadınlar 50 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 5.
Güreş Yasemin Adar Yiğit Kadınlar 76 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Halter Muhammed Furkan Özbek Erkekler 73 kilo Bireysel Dünya sıralaması 7.
Judo Tuğçe Beder Kadınlar -48 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 15.
Judo Fidan Ögel Kadınlar -70 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 28.
Judo Kayra Özdemir Kadınlar +78 kilo Ülke IJF Olimpik Sıralama Listesi İlk 17
Judo Salih Yıldız Erkekler -60 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 9.
Judo Vedat Albayrak Erkekler -80 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 11.
Judo Mihael Zgank Erkekler -90 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 6.
Judo İbrahim Tataroğlu Erkekler +100 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi İlk 17
Judo Muhammed Demirel Erkekler -66 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 25.
Okçuluk Mete Gazoz Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Ulaş Berkim Tümer Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Muhammed Abdullah Yıldırmış Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Elif Berra Gökkır Kadınlar Klasik Yay Bireysel Ülke Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri Bronz madalya
Kürek Elis Özbay Tek çifte (1X) Bireysel Dünya Olimpiyat Kota Yarışması 11.
Masa Tenisi Sibel Altınkaya Tek kadınlar Bireysel ITTF Olimpik Sıralama Listesi 65.
Modern Pentatlon İlke Özyüksel Mihrioğlu Kadınlar Bireysel UIPM Olimpik Sıralama Listesi 4.
Modern Pentatlon Buğra Ünal Erkekler Bireysel UIPM Olimpik Sıralama Listesi 33.
Tekvando Merve Dinçel Kavurat 49 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 2.
Tekvando Hatice Kübra İlgün 57 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 4.
Tekvando Nafia Kuş Aydın 67 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 2.
Tekvando Hakan Reçber 68 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 3.
Tekvando Emre Kutalmış Ateşli +80 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 5.
Voleybol A Milli Kadın Takımı (12 kişi) Takım Ülke FIVB Kadınlar Olimpiyat Eleme Turnuvası Altın madalya
Yüzme Kuzey Tunçelli 800 ve 1500 metre serbest Bireysel 2023 Gençler Dünya Şampiyonası 7.48.75 - 14.58.67
Yüzme Emir Batur Albayrak 1500 metre serbest Bireysel 2023 Gençler Dünya Şampiyonası 15.00.57
Yüzme Berkay Ömer Öğretir 100m Kurbağalama Bireysel Avrupa Yüzme Şampiyonası 59.23.00
Yelken Yiğit Yalçın Çitak ILCA 7 Ülke 2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası 28.
Yelken Ecem Güzel ILCA 7 Ülke 2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası 36.
Yelken Merve Vatan IQ Foil Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.
Yelken Derin Atakan Formula Kite Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 4.
Yelken Beste Kaynakçı Nacra 17 Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 2.
Yelken Alican Kaynar Nacra 17 Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 2.
Yelken Deniz Çınar 470 Karma Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.
Yelken Lara Nalbantoğlu 470 Karma Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.

Not: Karma maraton yürüyüş takımında yarışacak sporcular Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından belirlenecek.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.