1 Mayıs bu eşkıyalara kurban edilmemeli…

Yıllardır emeğin hakkını ve adalet aramak yerine terör örgütlerinin, aşırı sol fraksiyonların devlete başkaldırı gününe çevirmeye kalktığı 1 Mayıs,  Bursa’da çok küçük bir katılımla gerçekleşti.

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Milleti canından bezdiren terör bağlantıyı örgütlerin gösteri alanına dönüşen 1 Mayıs etkinlikleri her yıl daha az sayıda katılımla sürdürülmeye çalışılıyor. İşçi Bayramı adı altında bölücü propaganda yapan, kavga çıkaran, çevreye zarar veren pislikleri bir türlü organizasyon komiteleri dışarıda bırakamadı ya da bırakmadı. Eline abuk sabuk bir bez parçası alan terör özentili tipler, alanlara gelip insanların huzurunu kaçırmaya, alanı provake etmeye çalıştıkça insanların da hevesi kaçtı, huzuru kaçtı ve böylece el ayak çektiler.

Dün de Bursa’da zaten bir avuç kişinin katıldığı yürüyüş sırasında aynı çirkin görüntüler yaşandı. Yürüyüşe katılmaya gelen HEPAR ile Birleşik Haziran Hareketi grupları arasında kavga çıktı. Yumruklar havada uçuştu. Bu rezillere bakınca zaten işin işçi bayramıyla, hak adalet arayışıyla emekle bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıkıyor.

Atatürk Stadyumu Meydanı’nda sayıları yüzleri geçmeyen bir grup adet yerini bulsun 1 Mayıs kutladı. Biraz CHP’liler biraz HDP’liler biraz da aşırı sol gruplar vardı meydanda. Bize sorarsanız hiçbirinin emekle, alın teriyle, adaletle işleri yoktu. (İstisnaları ayrı tutarak)

Altını çizerek söyleyelim. Emek, hak, hukuk mücadelesi demek devlete başkaldırı demek değildir. Hakkını ararken başka insanların hakkını gasp etmek değildir. 1 Mayıs pek tabiî ki en görkemli şekilde kutlanmalı, işçinin emekçinin alın terinin hakkı sonuna kadar savunulmalı, söke söke alınmalıdır. Ancak bu şehir eşkıyalarından 1 Mayıs kurtarılmalıdır. Bütün çirkinlikleri, bütün sevimsizlikleri, ağızlarından salyaları akarak sağa sola saldıran, insanları ürküten, çevreye ve insanı saygısı olmayan ipten kazıktan kopmuş terörist kılıklı adamlar bu etkinliklere alınmamalıdır. Irkçılık, bölücülük, provokatörlük yapıp, meydanları ateşe vermeye kalkan o itler temizlenerek gerçek emekçilerin meydanlara inmesi sağlanmalıdır.

Sözüm ona 1 Mayıs kutlamaya kalkan illegalleri artık bu meydanlara almamalı. Sendikalar, sivil toplum örgütleri bir an önce bu işi bir çeki düzen getirmeli. Aksi halde körler sağırlar birbirini ağırlar şeklinde böyle 3-5 kişiyle güya işçi bayramı kutlamaya devam ederler.

Oysa iyi örnekler de vardı meydanlarda.  Kütahya’da örneğin Memur-Sen binlerce kişinin katıldığı, ellerde ay yıldız dillerde İstiklal Marşı’nın olduğu bir kutlama yaptı. Ne kavga var ne huzursuzluk. Ne mülkiyete, ne kamu malına ne de çevreye ne rahatsızlık verildi.  Binlerce kişi adam gibi gelip 1 Mayıs’ı kutlayıp geri döndü.

—————————————————-

 

Haydut musunuz birader…

Bu ekmek zammıyla ilgili tartışmalar bir süredir devam ediyor malum. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in zam yapılacak bir durum yok açıklamasına rağmen Bursa’da ekmeğe zam yapmıştı Fırıncılar Odası.  Kamuoyu tepkisine rağmen de bu zammı geri almadılar.  Bu zammın uygulandığı yerlerden biri de Mustafakemalpaşa. Ancak Mustafakemalpaşa’da bir fırıncı esnaf, ekmek satış fiyatında gramajına göre yüzde 50 ila 60 indirime gitti. Fırıncı,  dükkânın camına yazı asarak 2,5 liralık ekmeği 1 liradan, 4 liralık ekmeği de 2 liradan satışa sunduğunu duyurdu. Bu duyurunun ardından kızılca kıyamette kopmuş oldu. Vatandaşlar ucuz ekmek satan bu fırına büyük ilgi gösterirken, bu ilgi Mustafakemalpaşa Ekmek Üreticileri Derneği’nin huzurunu kaçırdı. Nasıl olurda ekmek fiyatı bir fırın tarafından düşürülürdü? O zaman halk diğerlerini sorgulamaz mıydı? Hemen harekete geçerek bir ihtarname çekti dernek işletme sahibine. Aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmedi. Derhal zam yapmazsa işletmeciyi mahkemeye verecekleri bildirdiler. Serbest piyasada oluyor bu tehdit. Dernekteki efendiler bu indirimle dümenlerinin bozulacağını fark ediyorlar.  Fırın yetkilisi Mehmet Arap, bu ucuz tehdide pabuç bırakmayacağını,  ihtar mektubunu da camına asarak ucuz satışa devam edeceğini açıklayarak gösterdi.  Birde kartel özetlisi bu arkadaşlara kapak kıvamında mesaj gönderdi; “18 yıldır bu fırında çalışıyorum. Biz devamlı diğer fırınlardan ucuz ve kaliteli ekmek sattık. Bize tepki göstereceklerine onlar da böyle bir indirim yaparak vatandaşa hizmet sunsun.”  Kartel oluşturup tehdit içeren mesajlar gönderen bu arkadaşları şimdilik takibe alıyoruz. Attıkları adımları an be an buradan tüm kamuoyuna duyuracağız. Mustafakemalpaşa Kaymakamı ve emniyet müdürü de gereken önlemi alacaktır. Bursa’nın ve Türkiye’nin gözü o fırında birader. Ayağınızı denk alın. Öyle mahkemeye veririz falan diyerek de aba altında sopa göstermeye kalkmayın.

 

İlginizi Çekebilir

Bir kitap okursun hayatın değişir

Her çocuk okula başladığı andan itibaren kitaplarla haşır neşir olmaya başlar. Okuma kitapları özellikle onların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir