SON DAKİKA
Hava Durumu

“BOZBEY CUMHURİYETİ”

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2024 16:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 16:04

Afrika kıtasının ortasında Gabon Cumhuriyeti adlı bir devlet var. Gabon 1967 yılından itibaren Bongo ailesi tarafından yönetiliyor, şöyle anlatalım; 

Gabon, önce Omar Bongo daha sonra oğlu Ali Bongo tarafından yönetiliyor Bongo ailesinin zaman zaman “hanedanlık” olarak adlandırılmasının ardında sadece baba ve oğul Bongo’nun değil, aynı zamanda ailenin diğer bireylerinin de devlette kilit pozisyonlarda bulunmasının etkisi büyük.

Örneğin, 2016 yılındaki Devlet Başkanlığı seçimlerindeki rakibi Jean Ping eniştesi, 

Anayasa Mahkemesi başkanı Marie-Madeleine Mborantsuo, baba Bongo’nun iki çocuk sahibi olduğu metresi.

Ayrıca kız kardeşi halen Cumhurbaşkanlığı danışmanı ve erkek kardeşi de Bakanlık görevini yürütüyor. 

Nasıl ama “Bozbey Cumhuriyeti ’de” böyle değil mi? 

Yeğen, yeğen eşi kadroda, baldız sosyal işler müdürü, biyoloji mezunu vekil eşi kültür ve sosyal işler müdürü, ailecek tanıdık Işıkyıldız Burfaş yönetim kurulu başkanı, Işık Yıldız’ın eşi işsiz mi kalsın oda Dış ilişkiler dairesi başkanı, liste uzar gider “Gülümseyin Bozbey Cumhuriyeti’ndesiniz”.

Mustafa Bozbey, 31 Mart gecesi yanlış iliklediği il düğmeyle belediye başkanlığına başladı ve yanlış iliklenen bu ilk düğme Bozbey’in tüm dengesini bozdu şimdi sonunu hazırlıyor.

Yanlış iliklediği ilk düğme neydi?

“Belediyeye tırlar yanaşmış bir şeyleri kaçırıyor” yalanıydı.

Bu yalanı söyledikten sonra peşi sıra yenileri eklendi çünkü ilk düğme yanlış iliklenmişti.

Önce eş, dost, akraba, hısım kim varsa tamamını belediyede üst makamlardan maaş alır, Nilüfer’de olduğu gibi “yaşanacaklar aile arasında kalır” duruma getirildi.

Sonra olay ortaya çıkınca “ne yapsın bu gençler çalışmasın mı?” gibi saçmalama aşamasında başka bir yalana sarıldı.

Yeğenini BURKENT yönetiminin başına getirmesine, BURKENT ilk toplantısını Furkan Bozbey başkanlığında yapmasına rağmen ülkenin tamamından gelen haklı tepkiler üzerine “düşünüyorduk henüz olan bir şey yok” yalanına sarıldı .

Ardından okları başka bir yöne çekmek, gündemi değiştirmek için, en asabi haliyle “belediyenin borçları” yalanına sarıldı. Bu konuda da çuvallayan, yalanları Alinur Aktaş tarafından tek tek cevaplanıp, doğrusu anlatılan basın açıklamasından sonra dahada hırçınlaşan Bozbey şu an rotasız gemi gibi meçhule doğru yol alıyor.

Bozbey’in nereye yanaşacağı kendisinin sorunu ama bu şehirde yaşayan milyonlarca insan hizmet bekliyor.

Seçim zamanı verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor.

Bursalı hizmet bekleyedursun sayın Bozbey yanlış iliklediği il düğmenin sonuçlarıyla boğuşuyor.

Ve son Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında eş, dost, akraba, hısımlarının hiçbir liyakate sahip olmamasına rağmen belediyede üst düzey görevlere atanması kararını meclis kürsüsünden okutarak tüm Bursa’ya aynen şunu söyledi “çok doğru bir iş yaptık” Bozbey bu tavrı ve açıklamasıyla tüm Bursa’ya, Bursalılara, CHP eş genel başkanına ve hatta CHP yandaşı medyaya meydan okudu.

CHP eş genel başkanı Özgür Özel’in bu durumu eleştiren açıklamalarına ve uyarılarına rağmen, CHP yandaşı kalemler İsmail Saymaz, Fatih portakal, Fatih Altaylı gibi tiplerin yoğun eleştirilerine rağmen Mustafa Bozbey’in akraba atamaları bize “Bozbey Cumhuriyeti” başlığını attırdı.

Peki CHP Bursa il başkanı tüm bu yaşananlara neden sessiz kalıyor diye soranlar vardır; bildiğiniz gibi 4-5 Kasım 2023 tarihinde CHP genel kurultay yaptı ve kurultaya Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemek için giden CHP Bursa il başkanı Nihat Yeşiltaş bir anda Özgür Özel’i destekleme kararı almıştı işte bu karar değişikliği sonucu.

Nihat Yeşiltaş’ın oğlu olan Ozan Hasret Yeşiltaş'ın 27 Kasım'da İBB'de Kültür Daire Başkanlığı'na Etkinliklerden Sorumlu Personel olarak işe alınır, alan razı veren razıdır burası CHP belediyesidir, işleyiş budur.

Dolayısıyla kongre kararı karşılığı oğlunu işe sokan CHP Bursa il başkanı, yaşanan bu sürece ne sözü olabilir nede söylemeye yüzü olabilir, kendisi sessiz sessiz Bozbey’in tahsis ettiği makam aracıyla Bursa’yı gezmektedir.

Yerel seçimlerin üzerinden 60 gün geçmesine rağmen hala kendisinin ve ailesinin mal varlığını açıklamayan bir belediye başkanı halen sessiz kalıyorsa, “Gülümseyin Bozbey Cumhuriyetindesiniz”.

Yazı biterken başka bir konuya değinmem gerekiyor.

Osmangazi belediye başkanı sayın Erkan Aydın “Halk Lokantası” açıyormuş, yani popülizmin dibi dedikleri bu olsa gerek, Ekrem İmamoğlu ne yapsa aynısını kopyala yapıştır yapacak kadar üretme kabızı bir insanın bence belediye başkanı olmaması lazım, tamam Osmangazi seçmeni seçmiş başımız üstünde, benim de belediye başkanım ama lütfen kendi aklınızı kullanacak kapasiteye ulaşın. 

“Halk lokantası” nedir Allah aşkına? 

CHP Bursa’da bu “Halk” moda oldu, Nilüfer belediye başkanı olan Bozbey belediye binasının adını koyarken anket yaptırmıştı anketten çıkan sonuç belediye binasının adı “Halk Evi” olmuştu.

Ne kadar demokratik değil mi?

Aynı demokratik yöntemi; nerde park yapalım, nereyi imara açalım, nerede kaç kat imar verelim, NilVak’a nereleri verelim, sosyal donatı alanlarını kime peşkeş çekelim, hangi AKP’li abiyle ne iş yapalım sorularıyla yapsaydınız da memleket demokrat görseydi, reklam kokan basit kafanın işleri bunlar.

Neyse adı “Halk evi” olan bina elbette Rant evi olarak işlem gördü, işin gerçeği de buydu.

Erkan Aydın’ın Halk Lokantası ’da sadece reklam kokan popülist bir iş, saat 11:00-15:00 arası hizmet verecekmiş günde 1000 kişi yemek yiyecekmiş yani Cavit Çağlar’da orada 80 tl verip yemek yiyecek benim gibi işçi Mehmet’te, şimdi böyle bir lokanta sadece tabelada Halk Lokantası olur.

Geçin bu algı işlerini iş yapın iş.

Selam ve Saygıyla

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.