SON DAKİKA
Hava Durumu

BURSASPOR KONGRESİ İLE FOTOĞRAF ORTAYA ÇIKTI

Yazının Giriş Tarihi: 01.06.2024 22:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 22:19

Bursaspor kongresi takımımıza ve şehrimize hayırlı olsun. Bursa inşallah hak ettiği yerlere kısa zamanda gelir.

Kongrede diğer iki adayın yarıştan çekilmesi, Bursa Büyükşehir Belediye başkanımız Mustafa Bozbey’in de Enes Çelik’i desteklemesinin ardından Enes Çelik başkan seçildi.

Kongrenin en ilginç yanı kongreye ilişkin bir fotoğrafın medyaya düşmesi oldu, fotoğrafta İYİ parti milletvekili ve 2024 yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir belediye başkan adayı Selçuk Türkoğlu, Bursa BBB Mustafa Bozbey, AK parti Milletvekili Faruk Çelik ve AK parti il başkanı Davut Gürkan yan yana “Bursaspor aşkıyla yanar” vaziyette bir poz vermişlerdi.

Şimdi biraz eskiye gidelim, konu anlaşılır olsun.

2019 yerel seçimlerinde AK parti adayı Alinur Aktaş ve CHP dayı Mustafa Bozbey yarışmıştı.

2019 seçimlerinde En Bursa adlı web sitesi, şehrimizin doymak bilemeyen müteahhitlerinin de verdiği destekle Mustafa Bozbey lehine ve Alinur Aktaş aleyhine yüzlerce haber ve köşe yazısı yayınlamış .seçimlerde belirleyici olmaya gayret göstermişti. Sitenin sahibi Emin Adanur’du.

Emin Adanur, Faruk Çelik’in inşaat işlerini yapan Faruk Çelik tarafından desteklenen bir şahsiyetti .

Bu seçimlerde Faruk Çelik’in Mustafa Bozbey’i desteklediği, onun için çalıştığı haberlerini duymuştuk. Hatta durum o kadar açık olmuştu ki namuslu CHP liler bile bu durumundan rahatsız olup konuyu Ankara’ya taşımıştı.

Seçimler sonucu Alinur Aktaş başkan olmuş ama Faruk Çelik ve Mustafa Bozbey yenilgiyi kabul etmeyen bir görüntü veriyordu, bir şeyler yapıp Alinur Aktaşı halkın gözünden düşürmek gerekiyordu ve buldukları iki yöntem vardı medya ve Bursaspor.

Faruk Çelik’in işlerini yapan medya sahibi Emin Adanur Bursaspor’a başkan yapılmalı, taraftarlar kullanılarak Alinur Aktaş hedefe konmalıydı ve Mayıs 2021 de Emin Adanur Bursaspor kulübü başkanı (ekip lideri) seçiliyordu, Emin Adanur aynı zamanda Mustafa Bozbey ile de ortak iş yapıyordu (Balkan mahallesinde) Mustafa Bozbey ile Faruk Çelik’in ortak işleri zaten Bursa’da herkesin dilindeydi .

Emin Adanur kendisine verilen görevde başarısız oluyor ve Bursaspor ikinci lige ardından da 3. Lige düşüyordu.

Şimdi yazıyı okuyanlar “hayır Bursaspor’u Alinur Aktaş düşürdü” şeklinde düşünse de ligin bitimine 5 hafta kala ve düşmesi neredeyse kesinleşmiş ve önemli üç oyuncusu Adanur tarafından satılmış bir takımı kimse sahip çıkmadığı için Ömer Faruk Banaz devralmıştı.

Daha sonra verdiği bir röportajda Adanur’da bu durumu farkında olmadan izah etmişti “Bırakın Matavz’ı Bruno’yu, Cristiano Ronaldo ile Lionel Messi’yi getirsek birileri bu kulübü düşürecekti”.

İlginçtir bu düşmeler esnasında Bursa’da yaşayan Faruk Çelik ve Mustafa Bozbey takımın kurtulması için en ufak bir açıklama veya müdahalede bulunmamıştır, 2024 yerel seçimlerine kadar.

Şimdi gelelim tarihi fotoğrafa;

Kongre fotoğrafına en soldan giren kişi AK Parti il başkanı Davut Gürkan’dır yerel seçimlerde Bursa Büyükşehir belediye başkan adayı olmak istemiş ama olamamıştır, aday belirlemede AK parti siyasetine yakışmayan siyaset tarzı izlemiştir. Bursa’da seçim yenilgisinin ilk derece sorumlusu Davut Gürkan’dır, ama ne hikmetse seçim kazanmış gibi bir poz vermiştir .

Yerel seçimler sonucunda gazeteci Nedim Şener bir paylaşım yapmıştı “İstanbul’a çok yakın ve AK Parti’nin kazanacağı beklenen bir ilde, eskiden bakanlık yapmış ve hala parti içinde olan kişi, karşı tarafa çalıştığı için kaybedildi”.

Bu kişinin adını soyadını açıklamamıştır sayın Nedim Şener ama, yazdıklarıyla tahminler yürütmek mümkündür.

Meşhur fotoğrafta soldan ikinci karede, Bursaspor başkanı seçilen Enes Çelik’in babası eski bakan ve halen vekil olan Faruk Çelik yer almaktadır.

2019 yerel seçimlerindeki tavrını önceki paragraflarda yazdığımız, Alinur Aktaş ile arası hiç iyi olmayan, şehrimizdeki İnşaat işleriyle Portlarıyla adı fazlasıyla anılan Faruk Çelik 2024 yerel seçimlerinde nasıl bir pozisyon almıştır diye düşündüğümüzde desteklediği aday bu seçimde de adaydı ve kazanan aday akraba kadrolaşması Türkiye’ye gündem olurken sayın eski bakan bu yaşananlara karşı üç maymunu oynamıştı diyebiliriz.

Meşhur fotoğrafta sağ başta oturan İYİ parti milletvekili ve Bursa Büyükşehir belediye başkan adayı olan Selçuk Türkoğlu ise seçim öncesi aldığı dairenin keyfiyle o koltukta şirin bir fotoğraf vermiş gözüküyor, seçim boyunca neredeyse hiç çalışmayan sadece Alinur Aktaş ve AK parti karşıtlığı vazifesini yerine getiren ve seçimi kazanmış kadar mutlu ve samimi poz veren Türkoğlu bu fotoğrafta olmasa bu fotoğraf çok eksik kalırdı.

Kent uzlaşısı adıyla gizli ittifak yapılan, oylar Bozbey’e gitsin diye Ankara’da ikamet eden bir adayla seçime katılan DEM partinin Bursa Büyükşehir belediye başkan adayının bu fotoğrafta yer almaması ise büyük haksızlık, “Bozbey için çalışanlar bu kareye girmişse o niye eksik bırakıldı” diye DEM parti il başkanı sitemini iletmiştir herhalde.

Fotoğrafta sağdan ikinci kişi Mustafa Bozbey, kimlerle ne ortaklıklar yaptığını kısaca yazdığımız Bozbey, Büyükşehirde yaptığı ve büyük ses getiren akraba eş dost kadrolaşmasına Bursaspor başkanlığını da ekleyerek “yakın dostu” Faruk Çelik’in oğlunu desteklemiş ve sanki kendisi kulüp başkanı olmuş gibi sevinçli bir poz vermiştir.

Evet, kongrenin müthiş fotoğrafı şimdilik bu ama bu fotoğrafı aklımızdan çıkarmayalım çünkü bu şehirde yaşanacak tüm imar oyunlarında, kat izinlerinde, yer satışlarında bu kareden aklımızın en önemli yerinde saklı kalsın.

Futbol takımları her zaman siyaset ile ilişkili olmuştur çünkü taraftar çok önemli bir seçmen kitlesidir, 

İspanya’da yer alan Bernabeu Stadyumu, Futbol-Siyaset ilişkisi için önemli bir örnektir.

İspanya’daki iç savaşa ve onca soruna karşın halkı nasıl kontrol altında tuttuğunu soranlara “Onları yüz binlik beşiklerde uyutuyorum” demişti. Bu sözler Kral Francisco Franco’ya ait. Franco, memleketin buhranlı günlerinde bir futbol takımı vasıtasıyla halkını ‘uyuttuğunu’ söylemişti.

Franco koyu bir Real Madrid taraftarıydı. Sağ kolu Bernabeu’yu sevdiği kulübün başına geçirdi ve maddi-manevi yardımlarda da bulundu ve 14 Aralık 1947 tarihinde inşa edilen bu büyük uyku tulumuna Bernabeu adı verildi.

Hikaye hep aynı değil mi? başkan ol, sağ kolunu kulüp başkanı yap, uyku tulumu …

Bursaspor’a başarılar dileyerek yazıyı sonlandıralım, uyumak yok.

Selam ve saygıyla


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.