SON DAKİKA
Hava Durumu

Sedat Yalçın’ın “Gömleği”

Yazının Giriş Tarihi: 31.01.2024 13:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.01.2024 13:09

*Kimsenin kılık kıyafetine karışmak haddimize değil, o devirler bitti çok şükür, buradaki “gömlek” siyaseten giyilen manasında kast edilmiştir.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel yönetimler ve mahalli idareler seçiminde, Bursa büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin adayları nihayet belli oldu.

İsimlere bakarsanız sürpriz bir isim yok

Fakat yerelde muhalefet sözcülüğü yapan köşe yazarları Yeniden Refah Partisi Bursa büyükşehir belediye başkan adayı olarak Sedat Yalçın adını duyar duymaz sevinç naraları atmaya başladılar.

Bu naraları; Sedat Yalçın Bey’in iki dönem AK parti il başkanlığı yapmış olması ve akıllarınca AK parti oylarını böleceği umuduyla atıyorlar.

Seçimler demokratik yarışlardır ve adaylar partilerinin adıyla seçime girerler, karar sahibi olan halk seçmen olarak gider doğru bulduğu partiye/adaya oyunu verir.

Şu aday şunun oyunu bölecek, şu aday bu nedenle çekilsin gibi sözler demokrasiye aykırı sözlerdir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kanunların belirlediği şartları yerine getirdikten sonra, istediği partiden aday olma, aday gösterilme hakkı vardır.

Dolayısıyla Sedat Yalçın Bey’in adaylığı hakkıdır, tartışılmamalıdır.

Benim tartışmak istediğim konu ise siyasete ilişkindir

Sedat Yalçın, ANAP kökenli, liberal görüşleriyle tanınan, AB taraftarı ve AK parti il başkanlığı yapmış bir siyasetçidir.

AK partiden ayrılma nedenleri; hak ettiğini düşündüğü vekillik veya belediye başkanlığını alamadığı içindir.

Bu cümleyi böyle sarf edemeyen siyasetçiler genelde daha uzun ve enteresan cümleler sarf ederler dolayısıyla Sedat Yalçın Bey’de istifası sonrası ülkemiz “muhafazakarlarının medarı iftiharı Sözcü gazetesine” 3 Haziran 2021 tarihinde röportaj vererek şu cümleleri kurmuştur.

“Liyakat konusunda parti çok kötü örnekler yaşatıyor. Her alanda, liyakatten bir kaçış var. Başka faktörler öne çıktı; şu okuldan mezun, bu cemaatten olsun. Her yerden olsun ama liyakatli olsun. Bizler sistemin dışında kaldık. Binali Yıldırım hemşerim, beni çok iyi tanır. Kimseden bir şey istemem. Bursa buz gibi, Cumhurbaşkanımız nasıl göremiyor, etrafını kim, nasıl sarıyor? Koptu Cumhurbaşkanı bence. Saha hiç onun anlattığı gibi değil. Bana göre partinin MHP’den kurtulması lazım. MHP endeksli siyaset yapmak, alanı daralttı.

- Asli rolümüzü kaybetmemeliydik. Kapsayıcı siyaset yapmıyoruz. AK Parti kendi programından uzaklaştı, çok üzülüyorum. Belli kesim Tayyip beyi sevdiği için oy veriyor ama Bursa merkezde parti sıfır...

Cümleler tanıdık gelmiştir çünkü o dönem muhaliflerde aynı saikle siyaset yapıyordu; liyakat, AK parti kuruluş programından uzaklaştı v.s.

Yani Sedat Bey’in yazmasını sonuna kadar savunduğumuz gibi yazdıklarının yanlış oluşunu sanırım 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde hem Türkiye hem de Bursa bazında hep birlikte yaşadık ve gördük.

Sedat Bey istifanın ardından özgürleşmiş olacak ki köşe yazıları yazmaya başladı, bu röportajdan yaklaşık bir yıl sonra 15 Haziran 2022 tarihinde Bursa Görüş adlı web sitesinde “Merkez Sağ Siyaset ve Araftakiler” başlıklı bir makalede aynen şunları kaleme aldığını görüyoruz.

“… Kalkınma, refah artışı ve toplumsal gelişim konularındaki dönüşümleri daha çok merkez siyaseti hedefleyen siyasi hareketler üzerinden yürüttüklerini görebiliyoruz. Bunun sebebinin bu tür partilerin toplumun geneline hitap eden politikalar ürettikleri, kapsayıcı oldukları, toplumsal değerlerin korunması noktasında değişime açık bir muhafazakâr tutum aldıkları, bu özelliklerinin de toplumun genelinde kabul gördüğü düşüncesidir. Merkez partiler uç ve fanatik fikirlerden uzak ve içe kapalı olmayan özgürlükçü fikirleri benimserler. Merkez siyasetçiler için bu anlamda serbestlik yanlısı, sakin, hoşgörülü ve nezaketli terimleri kullanılabilir. Ülkemiz açısından bakıldığında ise Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine saygılı, ekonomik kalkınmacı ve insan haklarına saygılı bir siyasetçi figürü tanımlanabilir. Tabiidir ki merkez sol ve merkez sağ politikalardaki öncelik sırası değişebilmektedir.

Merkez sağın ideolojik muhtevası ile ilgili olarak, Demokrat, Cumhuriyetçi, Laik, Baskıcı eğilimlere meyletmemek ve bu konuda bir medeniyet ve insaniyet sınırı oluşturmak gibi başlıklar ifade edilebilir. Lafzi değil içeriği önemli olan demokratik duruş merkez sağ partiler için hayati özelliktedir. Ülkemizde son 20 yıldır kendisini merkez sağ alanda gören seçmen şuandaki iktidar partisine merkez sağ parti niyeti ile kısmen de lider odaklı olarak oy veriyor. Aslında daha önce merkezde olmayan bir geleneğin gömleğini çıkartarak oluşturulmuş olan ve bu gerekçe ile iktidar vizesi alan bir siyasi hareketin şu anda merkez sağ siyasetin gereklerini ne ölçüde yerine getirebildiği tartışmaları son dönemlerin gündem konusu. İktidar partisinin yıllar önce iktidar olma adına çıkarttığı gömleği tekrar giyme emareleri göstermesi,yeniden merkez sağ alanın boşaldığı ve siyasetin boşluk kaldırmayacağı gerçeğinin ortaya yeni alternatif muhalefet partileri gündeme getirdiğini söylemek mümkün”.

Yazıyı orijinalinden alıp kes, kopyala, yapıştır yaptım ki tek bir harf bile hatalı olsun istemedim, yani Sedat Bey’in hakkına girmeyelim istedim.

Şimdi bu cümleleri henüz 17 ay önce kaleme alan Sedat Yalçın’ın, Yeniden Refah partisi, yani Milli Görüş’ün partisinden büyükşehir belediye başkan adayı olması siyaseten taban tabana zıtlık oluşturuyor.

Sedat Bey yazısında açıkça ifade ettiği ama açamadığı kelimeleri Yeniden Refah Partisinin programında görmek mümkün değil, ya Sedat Bey bu programı hiç okumadan bu partiden aday olmuş ya da Fatih Erbakan Bey, Sedat Bey’in bu yazılarından, bu düşüncelerinden bihaber olarak kendisini aday göstermiş diye bir sonuç çıkarmak gerekir.

Liberal olmak, laikliği olmazsa olmaz kabul etmek, Cumhuriyetin kurucu felsefesi diye sloganlaşan ama bir türlü açıklanmayan değerleri savunmak ayıpta değil, yasakta değil ama tüm bunları savunmak için Yeniden Refah partisinden aday olmak çok mantıklı değil, sadece çok ilginç.

Söz dilden çıkmadan senin esirindir, söyledikten, yazdıktan sonra sen sözünün esiri olursun demişler.

Şimdi Sedat Yalçın’ı çok üzen hatta” istifasını gerektiren” paragrafı tekrar okumakta fayda var ne diyor Sedat Yalçın.

“Aslında daha önce merkezde olmayan bir geleneğin gömleğini çıkartarak oluşturulmuş olan ve bu gerekçe ile iktidar vizesi alan bir siyasi hareketin şu anda merkez sağ siyasetin gereklerini ne ölçüde yerine getirebildiği tartışmaları son dönemlerin gündem konusu.

İktidar partisinin yıllar önce iktidar olma adına çıkarttığı gömleği tekrar giyme emareleri göstermesi”.

Yani; merkezde olmayan siyasi gelenek neresi? Cevap: Millî Görüş

Gömleği çıkardığı için iktidar olan hangi parti? Cevap: AK parti

Gömleği tekrar giymeye çalışan hangi parti? Cevap: AK parti

AK Parti gömleği tekrar giymeye çalıştığı için bu partiden istifa eden kim? Cevap: Sedat Yalçın

Bu iddialar Sedat Yalçın’ın iddiaları

Çünkü Millî Görüş geleneği Sedat Bey açısından; Uç ve fanatik fikirlerdendir, özgürlükçü olmayan ve içe kapalı siyasi anlayıştır.

İnsanların fikirleri, partilerin siyasi anlayışları elbette değişebilir, buna söyleyecek bir sözümüz yok.

Ama, hem sayın Sedat Yalçın bu yazı hakkında bir özeleştiride bulunmalı hem de Yeniden Refah Partisi yöneticileri, sayın genel başkanı ve özellikle Yeniden Refah partisi seçmeni bu yazıya ilişkin bir açıklama yapmalıdır.

Bu özeleştiri ve açıklama olmadığı müddetçe Sedat Bey, Yeniden Refah partisinde “eğreti aday” olarak kalacak, hem de Yeniden Refah partisi Sedat Bey için “eğreti parti” olarak seçimde kullanılacaktır.

Sedat Yalçın’ın üzerindeki gömleği bilmek, düğmeleri nasıl iliklediğini görmek hepimizin hakkıdır.

Selam ve saygıyla

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.