SON DAKİKA
Hava Durumu

“Sözde Cumhurbaşkanı”

Yazının Giriş Tarihi: 13.01.2021 19:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.01.2021 19:10

                Takvimler 12 Nisan 2007 tarihini gösterdiğinde Genel Kurmay Karargahında Genel Kurmay başkanı Yaşar Büyükanıt gazetecilerin karşısına çıkıyor, yaklaşmakta olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde iktidara ve meclise izlemeleri gereken yol ve yöntemi anlatıyordu.

            Biz gereksiz laf kalabalığını geçerek o dönemin gazetelerinin manşetine çekilen paragrafı paylaşalım.

         ……..“Şimdiye kadar bu konuda hiçbir şekilde, hiçbir zeminde, hiç kimseyle konuşmadım. Bir hususu belirtmek istiyorum: Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yalnız basın mensupları değil Türk milleti de yakından tanıyor. Bizim temel düşünce yapımızı, inandığımız temel değerleri, cumhuriyet ilkelerine, laiklik ilkesine bağlılığımızı bilmeyen kimse yoktur herhalde. Olamaz... Bu konulardaki hassasiyetimizi Türk milleti biliyor. Onun için bunları tek tek saymaya gerek yok. Bu değerler manzumesine sahibiz.

Bir diğer önemli husus, seçilecek cumhurbaşkanı aynı zamanda TSK'nın başkomutanıdır. Bu yönüyle TSK'yı yakından ilgilendirmektedir. Biz hem cumhurbaşkanımızın hem de aynı zamanda başkomutanımızın Silahlı Kuvvetler ve Türk milletinin sahip olduğu cumhuriyetin temel değerlerine, anayasamızda ifadesini bulan laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti idealine, devletin üniter yapısına bağlı ama sözde değil özde, bunu davranışlarına yansıtacak şekilde bir cumhurbaşkanının oraya seçileceğine olan inancımı belirtmek istiyorum.

Tabii ki yasal mevzuatı, anayasayı, hukuku, cumhurbaşkanı nasıl seçiliyor, bunların hepsini biliyoruz. Hem vatandaş hem TSK'nın bir personeli olarak cumhuriyetin temel değerlerine sözde değil özde sahip olan bir kişinin cumhurbaşkanı seçilecek olmasını umut ediyoruz. Bunu biz bilemeyiz. Karar Meclis'in kararıdır. Cumhurbaşkanlığı konusunda zaten bundan başka da bir şey söyleme durumunda değilim. Hukuken de hakka sahip değilim.”

         Sözde değil, özde diyor Büyükanıt, yani Büyükanıt gibi düşünmeyen kendisini devletin sahibi iktidarları kiracı gibi gören vesayet ehli gibi düşünmeyen Cumhurbaşkanı seçilmesin, seçilse de özde değil, sözde Cumhurbaşkanı olur.

            Ardından, bu gereksiz ve hadsiz laflara boğun eğmeyen AK partiyi, tarihe e-muhtara kavramıyla geçen yine hadsiz ve emir nitelikli bir dille  “Cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarına yansıtmak” ilkesi ile tamamen çeliştiği ve Anayasanın temel nitelikleri ile hükümlerini ihlal ettiği açık bir gerçektir.” İfadesini kullanarak bu defa darbe yapmakla tehdit etmişti.

            Ardından yaşanan 367 kepazeliği, AYM kararı, PKK’nın görev alarak silaha sarılması, erken seçim ve AK partinin kopara kopara Cumhurbaşkanı’nı seçişi hafızalarımızda.

            Bizzat kendisin kaleme aldığı e-muhtıra ile, FETÖ’nün yıllar vererek içine sızdığı devletin tüm kurumlarını ele geçirmesi için aşması gereken en önemli kapıyı açan kişi Yaşar Büyükanıt olmuştu.

            FETÖ’ye ilk kıyağı bu değildi elbette Büyükanıt’ın

            15 Temmuz işgal ve darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü vatan hainlerinin ordudaki üst kademesinin 1994 Harbiye mezunu olduğunu hepimiz okuduk.

            Vatan haini bu kadro 1986 yılında Kuleli’yi kazanıp 1990 da mezun olup, aynı yıl Harbiye’ye girip, 1994’te mezun olmuştu.

1986 Yılında Kuleli Asker Lisesi’nin komutanı elbette Yaşar Büyükanıt’tı    o yıl yapılan sınavda Türkçe sorularının tamamını doğru işaretleyen 250-400 civarında öğrenci tespit ediliyor, yapılan soruşturmada soruların FETÖ tarafından çalınarak bu öğrencilere verildiği tespit edildiği halde sadece 50 öğrencinin sınavı iptal ediliyor geri kalan 300 civarı FETÖ’cü öğrenci Büyükanıt himayesinde 15 Temmuz’da darbe yapana kadar TSK içinde o üniformayı kirletmeye devam ediyorlar.

            Yaşar Büyükanıt-FETÖ konusu inanın uzun uzadıya bir yazıyı hakkediyor ama bizim muradımız Büyükanıt kafalı başka bir darbe severe konuyu bağlamak.

            Yeni CHP’nin genel başkanı Kılıçdaroğlu tıpkı Yaşar Büyükanıt gibi Cumhurbaşkanımıza “sözde Cumhurbaşkanı” dedi.

            Kendileri gibi olmayan, onlar gibi düşünmeyen, yaşamayan herkes “sözde vatandaş”, eğer bu vatandaş Cumhurbaşkanıysa “sözde Cumhurbaşkanı” elbette.

            80 yıl böyle gördüler, böyle yönettiler ülkeyi. Onlar ülkenin asli unsuru, ev sahibi, özde vatandaşı, bizler ise sözde vatandaş ve kendi ülkemizde kiracıydık. Yıllarca bu ülkede (AK Partinin 2016 yılına kadar ki hükümet oluşu dahil) seçimle gelmiş hükümetler dahi, eğer onlar gibi düşünmüyor ve yaşamıyorsa sadece hükümet oldular hiçbir zaman iktidar olamadılar. Halk yıllarca kimi seçerse seçsin iktidarda olan hep onlardı.

            Partisindeki taciz, tecavüz, soyunarak canlı yayında konuşma, hırsızlık, zimmete para geçirme gibi sorunları savuşturmak, partideki FETÖ ve PKK ilişkisinden rahatsız olanları partide tutmak için eski argümanlara sarılmak, CHP’nin fabrika ayarlarına dönmek, Erdoğan karşıtlığı ilacına sarılmaktan başka çaresi kalmayan Kılıçdaroğlu’da en sonunda gerçek CHP’yi ağzından kaçırdı, geçen haftalarda da CHP’li vekil fikirsiz Fikri fabrika ayarlarına dönüp baş örtüsü yasağının haklılığını hatırlatan laflar etmişti.

            Ara sıra unutmuş gibi yapsa da, CHP zihniyetinin hamuru bu. “Cumhuriyeti kuran partiyiz” diyorlar ya, gerçekte kurdukları şey tek tip “özde” vatandaş, geri kalanlar sözde vatandaş. İşte jakoben, bonopartist kafa yapısı bu  

            Alışacaksınız Mr.Kılıçtaroğlu, patronlarınız da alışacak, dağlarda ki, inlerde ki dostlarınız da alışacak, her seçimde yenile yenile öğrenecek ve alışacaksınız.

            Şunu kavramanız, hazmetmeniz lazım, demokraside öz halktır, sözü de halk söyler.

            Halk kendisi gibi yaşayan, kendisi gibi ağlayan, gülen, simit yiyen, çay içen, camiye giden, dua okuyan, tabut omuzlayan, kendisi gibi konuşan, kendisi gibi giyinen hasılı kelam kendisinden bir adamı ilk defa kendisi seçerek Cumhurbaşkanı yaptı, sizler bunu kabul etseniz de etmeseniz de Recep Tayyip Erdoğan, halkın seçtiği ve bu defa iktidara getirdiği ilk Cumhurbaşkanıdır.

Selam ve Saygıyla

   

           

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.