SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'de FETÖ'cü bağışlar....

Yazının Giriş Tarihi: 25.08.2016 00:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.08.2016 00:14
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Hillary Clinton’a 1 milyon Dolar tutarında bağış yaptığı haberi Amerikan medyasında geniş yer buldu. Amerikan Politik Haber Kanalı Horn News haberi; “İhtilaflı Müslüman Vaiz Clinton’a Milyonlar Veriyor” başlığıyla duyurdu.

 

alphan2

Haberde ayrıca, “Amerika’da yaşayan Müslüman vaiz Fethullah Gülen ve Kocası eski Başkan Bill Clinton’ın çok eski bir müttefiki ve sıkı fıkı ilişkileri içerisinde yıllardır süren akşam yemekleri ve konuşma ayarlamalarını da içeriyor” diye yazdı. Haber ayrıca Gülen’in bir Amerikan mahkemesinde uluslararası terörist bir ağın elebaşı olarak yargılanmakta olduğunu da duyurdu.

 

alphan3

Öte yandan, ABD’li ünlü gazeteci Chuck Ross ise The Daily Caller’daki haberinde, “Bir Gülen hareketi lideri Recep Özkan, Clinton Vakfına 500.000 Dolar ile 1 Milyon Dolar arasında bağışta bulundu” ifadesine yer verdi. Ross ayrıntılı olarak işlediği haberinde 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesindeki FETÖ faaliyetlerini de anlattı.

Chuck Ross haberinde ayrıca Recep Özkan tarafından Hillary Clinton’a gönderilen ve ABD Yargı İzleme Komitesi tarafından bir süre önce ortaya çıkartılan e-mailin küpürünü de tekrar yayınladı.

Ross Haberinde özetle şöyle diyor;

“Abedin'e gönderilen ve bir Gülen takipçisinin Clinton'un çalışanlarına direk erişimin ilk muhaberatı olarak ortaya çıkan e-mail'de bir ricada bulunuyordu. Özkök, 1 Nisan 2009 tarihli e-mailinde "Lütfen Sayın Dışişleri Bakanı'na söyleyin eğer Başkan Obama, Türkiye'ye ziyareti sırasında İslam Konferansı'nın Genel Sekreteri olan Ekmeleddin İhsanoğlu ile 15 dakikalık bir buluşmayı dâhil edebilirse harika olacaktır" diye yazıyordu. Abedin'in Özkök'ün bu isteğini Clinton veya Obama yönetiminden herhangi birine iletip iletmediği kesinlik kazanmadı. Ancak Gülen'in bir müttefiki olan İhsanoğlu e-mail'den bir kaç gün sonra İstanbul'da Başkan Obama ile görüştüyse de, 2014 başkanlık seçimlerinde Erdoğan karşısında kaybetti. Orada Obama'nın İhsanoğlu'nu Beyaz Saray'a davet ettiği de bildirilmişti. Akademisyen Haziran 2009'da ziyaret etti ve Obama'dan İslam Dünyası için bir Elçi atamasını istediği bildirildi.”

alphan1

 

Bu haber o zamanlar Çatı aday olarak ortaya atılan Ekmeleddin İhsanoğlu için Erdoğan karşısında ne tür lobi faaliyetleri yürütüldüğünü açıklaması açısından büyük önem taşıyor.

Bununla birlikte görmemiz gereken çok önemli bir nokta daha var. O da FETÖ karşısında Türk halkının 2014’de yüzde 52 küsurluk ilk tokadı attığıdır. Ekmeleddin ’in kimler tarafından hangi amaçlarla desteklendiği ve bu desteklerin koordineli olup olmadığı tam anlamıyla tartışılacaktır.

Amerikan medyasında Biden ’in ziyareti sonrası çıkacak olan haberleri de yakından takip etmek gerekir.

Fetullah ’ın iade edilip edilmeyeceği o zaman daha iyi anlaşılacaktır.

Bekleyip birlikte göreceğiz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.