SON DAKİKA
Hava Durumu

ALTEPE İSTİFA EDER Mİ?

Yazının Giriş Tarihi: 04.10.2017 22:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.10.2017 22:00
Belediye başkanlarının istifası İstanbul ile gündemin tepesine oturduktan sonra sırada kimin olduğu tartışmaları doğal olarak alevlendi. Telaffuz edilen esami arasında en çok ilgi çeken elbette ki Melih Gökçek vardı. Gazeteciler dayanamayıp Sayın Cumhurbaşkanımıza da sordular ve cevabın “Şimdilik yok, olmayacağı anlamına gelmez.” Bölümünü ayıklayarak öne çıkartıp bir anlam oluşturma gayretine girdiler. Ancak, bu genel bir cevaptı. Yani kast ı mahsusa sadece o değildi.

Bunun yanı sıra aynı konu Bursa için de ulusal basında konuşuluyor. Yani Recep Altepe’nin de istifasının istendiği bütün gazetelerde ya haber ya da köşe yazarının yorumu olarak yer alıyor. Altepe bunu kasıtlı yapılmış bir şey olarak yorumladı. Twitter’dan yaptığı "Bazı basın-yayın organlarında Sayın Cumhurbaşkanımızın istifamı istediği yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" açıklamasını da nazının geçtiği gazetecilere anında internet sayfalarına koydurttu, tweet ettirdi.

Olay gazetesi de Altepe’ye destek çıkarak bir yazarına şu cümleleri yazdırtarak (İlle de hadi böyle yaz denilmemiştir tabi. Salaklık edip lafı çekiştirmeyin. Neyin ne olduğunu biliyorsunuz.) bu desteği açıkça gösterdi;

"Aralarında Bursa’nın da bulunduğu sözde 8 AK Partili belediye başkanından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa istediği yönündeki iddialar..." gibi bir cümle kullanıyor. (O 'sözde' kelimesi yanlış yere konulmuş. Bu arkadaşa yakıştıramadım. Cümlenin anlamını bozuyor ya hadi neyse.) Ardından gelen ifade ise şöyle; "Demokrasi gereği seçilmişleri oturduğu koltuklardan kaldırmanın yolu sandık olmalı. Yani, buna o kentlerin halkı karar vermeli. Başka yöntemleri demokratik bulmuyoruz." Bu ikinci kısım çok önemli. Yani diyor ki; “Bakın Ak parti ve Erdoğan parti içinde anti demokratik davranıyor. Biz bunu tasvip etmiyoruz.” Buna söylenecek şey şudur: Senin o pek sevdiğin CHP’de parti içi demokrasi tavan yaptı da ondan böyle söylüyorsun değil mi? Ayrıca, burada kullanılan “biz” kelimesi yazının gazetenin resmi görüşü olduğunu vurgular. Sözün özü Olay gazetesi Altepe’den yana tavır koymuştur, taraf almıştır.

Gelelim yapılan açıklamalardaki şu; “gerçeği yansıtmıyor.” Lafına. Aslında güzel bir kıvırma. Tabi ki biri bunları arayıp da “Sayın Cumhurbaşkanımız derhal istifa etsinler, benim canımı sıkmasınlar. Diyor.” Demedi. Zaten öyle deseydi arkalarına bile bakmadan tabanları yağlarlardı. Onun aksine işin doğrusu yapıldı. Bu görevi sürdürmelerinin uygun olmadığı diplomatik bir dille kendilerine ihsas ettirildi. Bunun bir adabı vardır. Bilen bilir. İşin içinde olup anlamayan öküz de anlamaz.

Aynı adaba göre bunun bir de vakti vardır. Öyle şak diye anında olacak anlamına gelmez. Bu arada koltuğuna yapışan ve çeşitli bahanelerle gitmemek için ayak direyen zavallılar da çıkar. Balıkesir örneğinde olduğu gibi…

Bursa’da durum farklı. Altepe kendisini Melih Gökçek yerine koyuyor ve onun kadar ağırlığı olduğunu falan zannediyor. O yüzdendir ki “Benim gitmemi isteyen düşmanlarım uyduruyor bunları.” Söylemini benimsemiş. Yani onu sevmeyenler, düşmanlık edenler bu lafları çıkartıyor. Sayın Başkan’a soralım (cevap veremez ya neyse): Sayın Altepe tüm Ulusal gazetelerin habercileri, köşe yazarları sizin düşmanınız mı? Sizi sevmeyenler ordusu savaş mı açtı. Bu kadar popüler misiniz? Eğer öyleyse gitmeyin efendim. Düşmanlarınız da çatır çatır çatlasın.

Ama eğer hal böyle değilse de gidin.

İnsan istenmediği yerde durmaz değil mi?
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.