SON DAKİKA
Hava Durumu

Altın suyu!

Yazının Giriş Tarihi: 25.10.2021 19:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.10.2021 19:47

Kitre bebeklerle birlikte altın suyuna batırma meselesi çıktı ortaya. Halk arasında kullanılan bu deyim tabii ki yanlış aslında. Yani öyle altını kemik kaynatır gibi kaynatıp suyuna da bir şeyler batırılmıyor. Ortada altın suyu diye bir şey yok. Sadece bazı metallerin üzerine altın kaplama yapılabiliyor. Bu kaplama sadece metaller için geçerli. Yani tahtaya, plastiğe altın kaplama olmaz. Onlar ancak varakla kaplanabilir. 


Yazarınıza güvenin çünkü eski bir sadekardır. (İyidir kötüdür dersiniz ama atölyemde ürettiğim mallar pek beğeniliyordu bir zamanlar.)
Basitçe anlatalım; Altının erime derecesi 1064 derece santigrattır. Gümüş ise 962 derecede erir. Yani diyelim ki gümüş bir takıyı sıvı altına batırmaya kalksanız eriyecektir. Sıvı altına batırmak diye bir şey de yoktur yani. Altın kaplama, ince bir altın tabakasının bir ana metal üzerineyapıştırılması ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Takının daha değerli görünmesini sağlar. Bir yandan da rodyum veya altınla kaplanan gümüş kararmaz.


Kaplama işlemi 1805 yılında İtalyan kimyager LuigiBrugnatelli tarafından gümüş üzerine çok ama çok ince bir altıntabakası kaplaması ile icat edilmiştir. Kaplama işlemi genelliklekostüm takıları ya da daha pahalı parçaları taklit etmek amacıylakullanılmaktadır. Titizlik ve özen ile hazırlanan kaplama takılarıoldukça pahalı olan altın takılardan ayırmak neredeyse imkânsızdır.


Takıları altınla kaplamak kolay birişlemdir ancak birkaç adım gerektirmektedir. Öncelikle mücevherparçası iyice temizlenmeli ve tüm kirlerden arındırılmalıdır. Metalüzerinde yer alan kir ve yağ birikintileri, altın tabakasının doğru birşekilde takıya yapışmasını önleyeceği için bu oldukça önemlidir. Takıüzerinde yer alan kir ve yağlar buharlı temizleme, ultrasoniktemizleme ve elektro temizleme yöntemleri kullanılarak en iyi şekilde çıkarılabilir. Bu yöntemler metal üzerinde yer alan tüm kirlerinve yağların kolaylıkla çıkmasını ve ürüne yapılacak olan kaplamaişleminin daha iyi bir şekilde uygulanmasını sağlar.


Daha sonra, ana metal üzerine ince olacak şekilde, yüksek kalitelinikel tabakası kaplanır. Bu işlem, altın tabakayı ana metalin herhangibir şekilde etkilenmesinden korumak için yapılmaktadır. Nikeltabakası ayrıca, kaplama işlemi için kullanılan kaplardaki altın sıvınınana metali kirletmesini de önler. Son katman için, mücevherler içinde bir parça altın olan kaplara daldırılır ve altını ana metal üzerine kaynaştırmakiçin pozitif bir elektrik yükü kullanılır. Yani şu lisede okuduğunuz elektroliz yöntemi. İstenilen kaplama kalınlığınaulaşıldığında işlem biter ve madde kurutulur. 


Bu kaplama mikron ile ölçülecek bir kalınlıktadır. Yani diyelim ki bir gümüş zinciri altın kaplama yaptınız, harcanan altını ayırabilseniz gözle görmeniz bile güçtür. Çok az bir miktar altın kullanılmıştır.


Ürettiğim bazı takıları kaplamacıya gönderirdim. Üç beş kuruşa kaplanırdı. Kaplama rodyum ise kolye kararmaz, altın kaplama ise altın gibi görünürdü. Tabi esas madde gümüş olduğundan gümüş ayarı olan 925 vurmak zorundaydım. Yani damgaya bakan onun esasında gümüş olduğunu ve altın kaplama yapıldığını anlardı.


Yani halk dilinde altın suyuna batırmak denilen işlem elektroliz kaplamadır ve oldukça ucuz bir işlemdir.
Neden mi anlattım?
Ankara Belediyesi kitre bebeklerdeki takıların altın suyuna batırıldığını ve o yüzden pahalı olduğunu söylemiş ya işte ondan. Bana getirseler çarşıdaki kaplamacıya gönderip üç beş kuruşa hallederdim.
Tabii o zaman “indragandi” işlemi yapılmamış olurdu…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.