SON DAKİKA
Hava Durumu

Antalya'daki uygulama yanlış!

Yazının Giriş Tarihi: 28.04.2017 17:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.04.2017 17:47
Antalya’da Valilik tarafından alınan bir kararla kamuya açık piknik alanlarında ve araç içinde alkol kullanımı yasaklanmış. Yasağa uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılacakmış. Sözcü Gazetesi haberi, “Antalya’da turizmi bitirecek karar! Valilik ve Emniyet ‘alkol’ içmeyi yasakladı.” başlığıyla veriyor. Hürriyet de aynı telden çalmakta. Gören duyan Dördüncü Murat gelmiş de Antalya’ya hükmetmeye başlamış, kelle uçuruyor zannedecek.

Ancak haberin devamını okuduğunuzda iş değişiyor. Haberin başında söylenen, “Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Antalya Valiliği, deyim yerindeyse ev ve alkollü içki satan mekanlar hariç her yerde içki içmeyi yasakladı.” Lafı daha sonraki tafsilatta şu hale geliyor;

“Açıklamada açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, belediye sınırları içerisinde, meskûn mahallerde, karayollarında, herkese açık yerler ile piknik ve ören yerlerinde, gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlarda içki içilmesinin yasaklandığı kaydedildi. Yasaklanan yerler arasında ibadethaneler ile kullanılmayan yapılar, inşaatlar, ATM’ler, köprü altları, mezarlıklar ve gezinti yerleri de sayıldı. Ayrıca nerede park halinde olduğuna bakılmaksızın araç içinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesinin yasaklandığı da belirtildi.”

Bence bu karar külliyen yanlıştır. Çağdaş Türkiye’ye bu kararlar yakışmaz! Derhal harekete geçilerek kanun değiştirilmeli ve derhal medeni! memleketlerdeki alkol kanunlarıyla uyumlu hale getirilmelidir. Bu kabul edilemez! durumun acilen değiştirilmesini ve çok medeni olan bir Avrupa ülkesi, mesela Birleşik Krallık’taki (sizin anlayacağınız İngiltere yani) kanunların bire bir olarak bizde de uygulamaya konulmasını talep ediyorum. Eminim bu tavsiyeme Sözcü Gazetesi ve dahi CHP de aynen katılacaktır. Onlar madem Avrupalılaşmamızı istiyor, biz de hemen öyle yapmalıyız.

Belki merak edersiniz diye yazayım dedim. Birleşik Krallık’taki alkol kanunları acaba ne diyor? Bu medeni ülkenin medeni kanunu aynen şöyle:

“Toplum içinde sadece 18 yaşın üzerinde olanlar alkol içebilir ve bu Toplumsal Alan Koruma Emirleri ile sınırlanabilir. Toplumsal Alan Koruma Emri, polise halkın belirli yerlerde alkol alımını yasaklamasını durdurma yetkisi verir. Caddelerde, sokaklarda ve parklarda alkol içilemez. İçenler gözaltına alınır ve ceza sicillerine suç kaydı işlenir ayrıca para cezası da uygulanır.

Toplumsal Alan Koruma Emri polise bir kişiyi topluma açık yerlerde içki içmeyi men etme ve içkilerine el koyma yetkisi verir.

Bu alanların dışındaki yerlerde, izinli alan bile olsa, şahıs 18 yaşın altındaysa polis onların alkollü içkilerine el koyabilir ve men edebilir.

Polis aynı zamanda toplumsal alanlarda içki içen 18 yaş altındaki kişileri gözaltına alabilir ve para cezası uygulayabilir.

Londra’da Londra Taşımacılığı yolcuları toplumsal taşıma araçlarında alkol içmeyi yasaklayan bir sistem uygularken, bu yasak görünebilir şekilde alkollü içecek taşımayı da kapsar.

BK’da ulusal trenlerde alkol satın alıp içebilirsiniz. Ne var ki, operatörler alkol tüketemeyeceğiniz veya taşıyamayacağınız tren seferleri düzenleme kararı alabilirler. Buna bir örnek, sportif karşılaşmaların olduğu yerlere veya futbol maçlarının oynandığı statların yakınına giden trenlerdir. Bu durumda yolcular önceden uyarılır.”

Ne kadar medeni bir kanun değil mi? Hemen uygulayalım. Ha, bir de gece 11’den sonra barlarda bile içki servisi yasaktır. İnanmayan bir zahmet devletin resmî web sitesine baksın. İşte link:

http://www.legislation.gov.uk/ukpga/2003/17/contents#pt7-pb4

Sözcü gazetesi her fırsatta algı yönetimine çalışırken dersini hiç çalışmıyor.

Turist sokaklarında içkicilerin naralar attığı yerlere değil. Huzura gelir. Bunu unutmayın dangalaklar…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.