SON DAKİKA
Hava Durumu

Aretha Franklin

Yazının Giriş Tarihi: 28.08.2018 21:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.08.2018 21:00
Aretha Franklin’in öldü. Zannederim hepiniz kim olduğunu biliyorsunuzdur veya en azından duymuşsunuzdur ama ben yine de bir hatırlatma yapayım;

İlahi şarkıcısı, piyanist ve ünlü bir vaizin kızı olan Aretha Franklin kariyerine Yeni Bethel Baptist Klisesi'nde siyah Amerikalılara özgü dini müzik türü olan "Gospel" söyleyerek başladı. Daha sonra da “Soul” müziğin kraliçesi oluverdi.

İsteyen detaylarını araştırıp okur. Ben sadece küçük bir hatırlatma yapmak istedim.

Franklin’in ölümü üzerine birçok tören düzenlendi. BBC hâlâ yayınlar yapıyor, kiliselerde törenler düzenleniyor, bunlar ABD ve Avrupa radyo ve televizyonlarında geniş biçimde yayınlanıyor.

Benim tarzım olmadığından pek dinlemezdim ama hakkını teslim edelim. Muhteşem bir sesi vardı. Ne diyelim? Allah taksiratını affetsin.

Gelmek istediğim nokta şudur ki, Areta Franklin’in ölümü ve ardından düzenlenen törenler beni düşünmeye itti.

Şimdi; düşünün ki ilahiler okuyan bir Türk sanatçı vefat edecek ve bizde camilerde mevlit okutulacak, radyo ve TV’ler de bunu böylesine geniş bir şekilde yayınlayacak. Ne olurdu dersiniz?

Ben söyleyeyim;

Bu radyo ve televizyonlar derhal gerici ilan edilir ve bir linç kampanyası başlatılırdı. Areta Franklin’in ölümüne göz yaşı döken, kiliselere gidip anısına mumlar yakan bizim entel taifesi ayağa kalkar ve Türkiye’nin “karanlık çağlara” girdiğini söylerdi avazı çıktığı kadar.

Bunlar o çok modern ve seküler (Laik) diye adlandırdıkları ABD ve Avrupa’da radyoların her sabah kiliselere bağlanıp ayin yayınlamasına bir laf etmeyen ama Türkiye’de imam hatip okullarına dahi karşı çıkıp bunu gericilik olarak görenlerdir.

Atatürk’ün mezarında Fatiha okunması ve de oraya mezar denilmesi dahi bunları çok rahatsız eder. Onlar için orası mezar değil bir tapınaktır çünkü. O yüzden sadece “Anıt Kabir” derler.

Sorsanız Müslüman olduklarını söylerler ama İslam’a o çok modern buldukları ABD ve Avrupa halkının binde biri kadar saygı göstermezler.

Bana sık sık sorarlar; “Yahu Pagan diyorsun. Kimdir bu Paganlar?” diye. Şimdi net bir cevap vereyim. Bu yukarıda bahsi geçenlerdir Paganlar. Ama bunlar bizdeki Paganlardır. Bir de Dış Paganlar var ki onlar bunların efendisidir. O ayrı konu.

Bu Paganlık da CHP tarafından, Kemalistler tarafından halka empoze edilmiş bir şeydir. Söze “Esas Müslümanlık öyle değil.” Lafıyla başlayıp başörtüsünün gerekli olmadığını, namazın üç vakit olduğunu, kurbanın canavarlık olduğunu söylerler. İşte bunlardır Paganlar!

CHP lafı geçince bizim Kemal’e bulaşacaktım ama vazgeçtim. Herif zaten son demlerini yaşıyor. Yerel seçimlerden sonra esamisi okunmayacak. Bu arada CHP’yi de tarihe gömecek ama ne yapalım, bu onların meselesi…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.