SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakır ve çelik ve kalkınma

Yazının Giriş Tarihi: 07.10.2017 22:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.10.2017 22:00
Büyük önem veriyorlar. 40 ton çelik, 10 ton da bakır harcanmış ve yapımında 100 kişi çalışmış. Gazetelerin yalancısıyım, toplam maliyeti 1.500.000 Amerikan Dolarıymış. Bu fiyata çevre düzenlemeleri falan dahil değil. Sadece heykelin maliyeti bu. Atatepe’ye yapılmış. Gazetenin biri “Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli ve heykeller türünde ise dünyanın en büyük üçüncü heykeli olan Atatürk Heykeli tamamlandı.” Diye veriyor haberi. Deli para. Bir buçuk milyon Dolar. Türk parasıyla bugünkü kurdan 5.500.000 lira eder. Yazıyla Beş milyon beş yüz bin lira.

Beş buçuk milyon lirayı harcayan bir vakıf. Web sitelerinde vakfın amacı şöyle açıklanıyor:

“Ülkemizin her bakımdan kalkınmasına destekte bulunmak, ekonomik ve sosyal olarak gelişmesini sağlamak, eğitim ve sporuna katkıda bulunmaktır.”

Bravo! Tebrik etmek lazım. Gayet güzel bir amaç tabi. Ancak, ben bu memleketin kalkınması, ekonomik ve sosyal gelişmeye, eğitim ve spora katkı işinin Beş milyon beş yüz bin liralık heykelle ilişkisini bulamadım. Yapılan bir okul, bir spor tesisi veya fabrika değil. Bir heykel. Memlekette heykel kıtlığı var da biz mi bilmiyoruz acaba? Heykelin memleket kalkınmasını, ekonomik gelişmeyi, eğimi ve sporu nasıl geliştirdiğini ben pek anlayamadım. Heykel interaktif de gelenlere eğitim mi veriyor acaba? Yoksa içinde üretim tesisi falan mı kurulu? Yok, değilmiş bildiğiniz heykel işte.

O yüzden Facebook’ta “40 ton çelik, 10 ton bakır ile ne yapılabilir?” diye bir soru sordum. Aman! Ben ne yapmışım meğer? Biri dellendi. Çemkirmeye başladı. Yorumu aynen şöyle; “ATATÜRK ...KİMSENİN ZORUNA GİTMESİN...DAHA İYİSİNİ YAPAN GELMEDİ ..GELMEYECEK..ARTVİN’DE.DEVLET KESESİNDEN DEĞİL 2012’DE BAŞLADI İNŞAAT YENİ AÇILDI..” Bu yorum yetmedi, bana özelden mesajlar. Ben saf saf cevap vermeye çalışıyorum; “Benim derdim Gazi ile değil, kült, din yaratmaya çalışanlarla. O parayla halk için faydalı bir iş yapılsa daha iyi olmaz mı?” diye sordum. Abovvv! İyiden iyiye dellendi bu Seyhun Seyhan adlı kişi. Yapıştırdı yorumu; “ATATÜRK ASLA SİMGE DEĞİL ..OLAN BİTENİ GÖRMEYİP ARTVİN’E YAPILAN ŞAHESERİ GÖRMEK İLGİNÇ.KİMİN NEREDEN NASIL PARA KAZANDIĞINI HERKES İYİ BİLİYOR. VATANDAŞIN KENDİ ÇABALARIYLA YAPTIĞI NEDEN GÖZE BATIYOR..”

Ardından eleştiri yön değiştirdi. Ama mantıksızlık da tavan yaptı. Sinirden ne dediğini bilmemeye başladı. Bir yorum daha; “VERGİLERLE NE YAPILDIĞI BELİRLİ PARALI KÖPRÜLER TÜNELLER” Yani bu yapılan yollar tüneller faydalı iş değil, heykel yapılsın demeye getiriyor.

Şahsı tanırım. Göcek’de Beden Eğitimi Öğretmeniydi. Hala görevde mi bilmem. Yıllardır görüşmedik. Görmediğim süre içinde ne olduysa artık iyice uçmuş. Hakarete başladı özel mesajdan. “BAŞKA BİR GEZEGENDE YAŞIYOR GİBİ YAZMAYIN BLOKLUYORUM GÖRÜŞMEYELİM BİR DAHA İRAN ARAP İNGİLİZ AMERİKAN AFRO YAZILARINIZ BU ÇOĞRAFYADA İŞE YARAMAZ SONUNUZ GELDİ..” yazmış.

Tehdit bize vız gelir tırıs gider. Hele bunu yapan meczup gibi davranan biriyse kale alınmaz. Ne var ki bu adam eğer öğretmenliğe devam diyorsa iş o zaman vahim demektir. Bu “Sonunuz geldi.” Lafı bana değil bu memlekete hizmet verenlere de söylenmiştir. Yollar, köprüler yapılmasını eleştiren bir mantık ne mene bir şeydir? Adam hala meslekteyse Milli Eğitim bunu bir sorgulamalı. Değilse mesele yok. Kendi kendine söylenir gider.

Ha bu arada heykeli yapan vakfın kurucusu bakır madencisiymiş. Mesele şimdi anlaşıldı. Bir kalkınma var da o kalkınma kimin kalkınması acaba?
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.