SON DAKİKA
Hava Durumu

Britanya'da büyük taciz!

Yazının Giriş Tarihi: 18.10.2017 22:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.10.2017 22:00
 

Biritanyalılar’ın (Siz İngiltere dersiniz ama unutmayın İngiltere, Britanya’yı oluşturan İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere dörtlüsünden sadece biri. Orada İngiltere dediğinizde bu bölüm anlaşılır, diğerleri akla gelmez. Bu kadar ukalalık da bugün yeter.) bu günlerde büyük bir derdi var. İnsanlar görünüşlerinden dolayı taciz ediliyor. Bu taciz, ten rengi koyu olanların yanı sıra sakallı beyazları da etkiliyor. Tacizin nedeni ise bu insanların görünüşünün “Müslüman görünüşü” olması. Artık nasıl karar veriyorlarsa, adamın tipine bakıp, “Bak şunda Müslüman tipi var.” deyip saldırıyorlar.

Beni gerek görünüşüm gerek aksanımdan dolayı hep İngiliz zannettiklerinden başıma hiçbir iş gelmedi ama bu sabah gazeteleri okurken durumun vahametini anladım.  Independent Gazetesi konuya geniş yer vermiş. "Araştırma Britanyalı insanların 'Müslüman göründükleri için' İslamofobik tacizden acı çektiğini gösterdi." Başlığıyla çıkmış. Haberin alt başlığında ise "Kurbanlara derilerinin renginden veya sakallarından dolayı terörist deniyor ya da DAEŞ ile ilişkilendiriliyorlar." deniyor.

Kendisiyle konuşulan bu Müslüman olmadığı halde Müslüman oldukları zannedildiği için taciz ve hakarete uğrayanlar, posta kutularına hayvan pisliği atıldığını, dükkân camlarının kırıldığını anlatmış. Bazıları ise insanların yanlarından geçerken kendilerine “Terörist!” veya “DAEŞ militanı.” Diye bağırıldığını anlatıyor.

Dr Imran Awan ve Dr Irene Zempi tarafından yapılan araştırma “Nefret Suçu Farkındalığı Haftası” etkinlikleri kapsamında Avam Kamarasına sunulmuş. Birmingham Üniversitesi Kriminoloji (Suç bilim) bölümü öğretim üyesi Doçent Doktor Imran Awan bu araştırmaya Müslümanların dahil edilmediğini ve onların resmi istatistikler ve üniversite araştırmalarında olmadığına dikkat çekerek “Bu durum, yanılgıya düşülen kimlik nedeniyle ortaya çıkıyor olsa da her şeyden önce İslamofobik tacizin olmaması gerek.” Diye konuşuyor.

Araştırma nefret suçunu işleyenlerin ön yargı ve şablonlara dayanarak hareket ettiğini gösteriyor.

İşin burasında şunu söylemek gerekli ki, olay beyaz Britanyalılara dokununca dikkat çekti. Parlamento bu konuda hareketi geçerek çözüm yolları aramaya başladı. Bunun iyi bir gelişme olduğunu söyleyecek kadar erken davranmayın. Hata edersiniz. Neden mi? Söyleyeyim. Çünkü bunun suçunu da İslam’a yükleyiverdiler. Adamlar olayların bu yönde gelişmesini DAEŞ terörünün Britanya topraklarında artmasın bağlayıverdi bile. Onlara göre bunun müsebbibi “İslami terör”

Adamlara bir türlü terörün terör olduğunu, bunun dini, politik, ekonomik gibi parçalara ayrılmadan terör olarak bakılarak çözülebileceğini, gerisinin bilimsel inceleme alt konuları olması gerektiğini anlatamadık. Anlatmak da oldukça güç olacak galiba. Çünkü, işin içinde başka şeyler var. Bunu sokaktaki adam bilmiyor ama gizli servisleri çok iyi biliyor doğal olarak. Çünkü yarattıkları canavarın kontrolünü yitirdiler.

Baksanıza Britanya İç İstihbaratı MI5 (MI6 diye bir bölüm olmadığını iddia ederler hep) Genel Direktörü Andrew Parker “Bu kadar yüksek tempoda terör saldırısı girişimi ve başarılı saldırıyı 34 yıllık kariyerimde görmedim. Ne zaman nereden saldıracaklarını bilmiyoruz. 800’den fazla Britanyalı DAEŞ için savaşmak için gitti ama izlerini kaybettik. Eve dönüyor veya dönmüş olabilirler.” Diyor. Yani bu militanların kontrolünü kaybettiklerini açıklıyor, şecaat arz ederken!

Anlayan anladı. Bu günlük bu kadar.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.