SON DAKİKA
Hava Durumu

Can Dündar'ın MİT korkusu

Yazının Giriş Tarihi: 29.09.2018 21:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.09.2018 21:00
Atıp tutması kolaydı. Sayın Başkanımızın Almanya ziyareti sırasında çıkıp soru soracak aklı sıra ortalığı karıştıracak ve onu zor durumda bırakacaktı. Gerçi o salona gelebilse ve soru sormaya cüret edebilse öyle bir cevap alacaktı ki taa Hint’ten, Çin’den duyulacaktı sesi ya neyse. Gelmedi, gelemedi…

Strateji analisti dostum Servet Böhürler ile konuyu istişare ettik. Neden? Diye sordum. Neden gelmedi? Merkel neden “Kendi tercihi.” Dedi? Gerçekten de kendi tercihi mi? Yoksa Almanya mı istemedi ve “telkin” edildi? Servet “Yok, telkin değil.” Dedi. Sonra da devam etti; “İş başka.”

İşin nasıl başka olduğunu sorunca bizimki teorisini anlatmaya başladı:

“Bu hain Almanya’ya güvenerek böyle bir şey yapmayı planlıyordu. Hatta salondan çıkartılan Adil Yiğit ile birlikte eylem yapacaklardı. Ne var ki iki faktör vardı. İkisi de birbirinden önemli faktör. Birincisi Almanya ilişkileri düzeltmek zorunda olduğu Türkiye ile böyle bir rezaleti göze alamazdı. İkincisi ve belki de daha önemlisi ise bu hain MİT tarafından paketlenebilirdi.”

Bir şeyler mi biliyorsun? Diye sordum.

“Bilmeye gerek yok. Bu kolayca tahmin edilebilir.” Diye cevapladı. Sonra da anlatmaya devam etti:

“Bu Can Dündar denilen kişi bir ajan, bir vatan haini. Zaten Sayın Başkanımız da bunu dünyanın gözü önünde Merkel’in yüzüne karşı söyledi. Bu sözleri çok önemli. Böylece CIA ve BND (Alman gizli servisi) iş birliğini de bildiğini ihsas ettirmiş oldu. Ayrıca Merkel’in “PKK ile Gülen'i aynı tutamayız.” Sözü de bunu teyit ediyor. Yani FETÖ’nün Almanya ile ilişkisini de açıkça ortaya koyuyor. Bununla birlikte Merkel’in vatan haini Can Dündar konusundaki kollayıcı tavrı da bir başka gösterge.

Şimdi gelelim Dündar meselesine. Almanya her şeye rağmen basın ve ifade özgürlüğü safsatasına yaslanarak Can Dündar’ın salona gelip soru sormasına belki izin verebilirdi. Bu düzelmeye başlayan ilişkileri zedeleyebilirdi ama yine de göze alınabilir bir riskti. Esas risk Dündar’ın MİT tarafından paketlenme riskiydi. BND’nin bu yönde endişeleri vardı. Bu hain ya salona gelirken ya da dönerken MİT tarafından paketlenip kaçırılabilirdi. Zaten iadesi istenmiş bir hükümlü. Bu da Almanya için sıkıntılı olurdu. Hem utanç verici bir durum hem de bu hainin bülbül gibi ötmesi söz konusu. Çünkü biri eğer birine ihanet ediyorsa herkese edebilir.

İşte esas göze alamadıkları buydu.

Bana göre Alman gizli servisi Can Dündar’a “İstiyorsan git ama senin güvenliğini garanti edemeyiz. Her an seni paketleyip götürme ihtimalleri var. Bunu göze alıyorsan git.” Dedi. Her hain korkaktır. O da Alman gizli servisinin garantisi olmadığından korku içerisinde toplantıya katılmaktan vaz geçti. Eğer ona güvenliğini garanti etselerdi katılacaktı.”

Dostumun görüşleri gayet makul geldi bana. Dahasını da konuştuk ama burada yazmayacağım.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.