SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP barajı aşar mı?

Yazının Giriş Tarihi: 22.04.2018 18:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.04.2018 18:32
Gündem seçimler olunca konuşulan konular da seçim çerçevesinde oluyor tabii. Kamuoyu araştırma şirketlerinin tahminleri havalarda uçuşuyor, herkes işine gelen tahmini öne çıkararak yorumlar yapıyor. Oylama bittikten birkaç saat sonra görülecek ki bu kamuoyu şirketlerinin yaptığı anketlerin çoğu havada kalmış, sonuçlara yaklaşamamış bile. Bir, bilemediniz iki tanesi sonucu isabetli olarak tahmin etmiş olacak.

Bu şirketlerin profesyonelce (bazıları bunu beceremiyor olsa da genele şamil tutulamaz elbet) yaptıklarından ayrı olarak şahsi tahminler de işin tuzu biberi olarak çokça dile getiriliyor. Kahvehane geyikleri, içki masaları, dolmuş dedikodularını tenzih ederim. Onlar bu işin en büyük eğlencesi, olmazsa olmazıdır. Benim kastı mahsussam bazı tanınmış şahısların, daha da ayrıntılı açıklarsak politikacıların yaptığı tahminlerdir.

İşin tabiatı gereği bu tahminler abartılıdır elbet. Sittin sene iktidar yüzü göremeyeceği herkesçe malum bir partinin liderinin “İktidara yürüyoruz.” kabilinden açıklaması pek tepkiyle karşılanmaz. Öyle ya, garibimin kalkıp da “Bile bile yenileceğimiz bir seçime giriyoruz. Barajı aşarsak ne âlâ…” demesi beklenemez. Ama, mübalağanın da bir haddi, bir raconu vardır. Oyu bugüne kadar yüzde 25’leri geçmemiş bir parti lideri kalkıp da “Biz yüzde 60 oy alarak iktidara geleceğiz.” Derse ona, kibarca “amma da atın. Dur bakalım!” Mealiyle açıklanabilecek bir laf insiyaki olarak çıkıverir ağızdan.

Bu arada, ben de bir kamuoyu araştırması yaptırdım. Bu araştırmaya göre CHP barajı geçiyor mu acaba, ne dersiniz?

Kemal’in izlediği politikalar seçmenlerini bıktırmış olabilir mi?

Seçmen “Tamam, anladık Tayyip düşmanısın da bu düşmanlık için vatan sevgini sorgulatacak söylemleri kullanmanı tasvip etmek mümkün değil.” Der mi?

Az daha unutuyordum. Bunların adayı da belli değil. Ya Abdullah Gül’ü ikna edemezlerse? O zaman ne olacak? Hem kimi aday gösterecekler? Biz bilemeyiz. Kemal karısına bile söylememiş. Bakalım, iddialara göre, salı günü öğreneceğiz.

Meral abula, oylarını alıp bunları baraj seviyesinin altına indirir mi?

Yok, meraklanmayın. CHP barajı geçecek. Hem de oyları %17 civarında olacak. Tabii benim yaptırdığım araştırmaya göre. Ama araştırma şirketinin başkanı bana dedi ki Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa yüzde 60 ile onlar kazanacakmış. Bu yüzde 17’lik sonuç Kemal harici sonuçmuş. Ben onun yalancısıyım.

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.