SON DAKİKA
Hava Durumu

Dilin Feracesi

Yazının Giriş Tarihi: 06.07.2017 22:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.07.2017 22:12
Batılı, modern ve üst sınıf görünebilmek, toplumun değer yargılarını yarıp geçebilmek için yeni bir dil teşkil ettirildi. Her ne kadar bir “entel lisanı” oluşmuş gibi gösterilmek isteniyorsa da aslında yapılan gerçek anlamların üzerlerinin sözde süslü kelimelerle örtülüp değer yargılarına karşı olan şeylerin kabul görecek şekle dönüştürülmesi endişesinden ibaret. Burada yapılan edebi kelime oyunları veya edebi değeri olan kelime sanatları falan değil, ortaya atılan modern görünümlü kelimeleri kullanarak toplumda kabul görmeyen veya tepki alan bazı kavramların üzerlerinin örtülüp yeni bir görüntüye sokularak, makyaj yapılarak, daha doğrusu dile ferace giydirerek o kavramları çok daha az tepki çekecek hale getirme ve kabul görür hale getirme halidir. Yani dile ferace giydirmektir.

İsterseniz bazı misaller vererek bu dediklerimizi biraz açalım; Dilindeki tek karşılığı olan “Allah” adı yerine “tanrı” veya “yaratıcı” kelimesini kullanıp inançlara karşı olan söylemlerini daha az tepki alacak hale getirebilirsin mesela. Böylece kapı komşunun sert uyarısı veya babandan yiyeceğin sopadan kaçabilirsin…

Sevgi sözünü ele alalım. Kalkıp “sevi” dersen her ortama uyar. Yüreğine güvenip ilan ı aşk edemediğin kıza bu kelimeyi kullanıp bir şeyler söylerken, korkaklığını bu şekilde örtbas edip, seni seviyorum derken dememiş de olursun aynı zamanda. Anlamı arada derede bırakıp o sümük kaplı kaypaklığını kullanırsın rahatça, utanmadan…

Etrafa, “yatıp kalkıyoruz” diyeceğine “ilişki yaşıyoruz” dediğinde bir yandan sen zampara olursun, öte yandan kız namusu kurtarmış olur ve bu iş daha kabul görmüş bir hal alıverir birdenbire. Aynı minvalde kalkıp da bir kadına “kocanla ilişkiye girdik” diyen kadının bu söylediği ilk anda zinayı çağrıştırmaz mesela. O yüzden eskiden bir türlü “falanca kişiyle yatıp kalkıyoruz” diyemeyen, dese adı bilmem neye çıkacak kadınlar artık rahatça “bilmem kim ile ilişki yaşıyorum” diyebiliyor bu dil feracesi sayesinde.

Tamir edilmiş, eski püskü bir eşyayı satarken “Retro” dedin mi para eder mesela. Onu bir halt zannediverirler.

Anlamını tam olarak bilmeseler de kullandıkları kelimeler de vardır bu entel taifesinin. Mesela “Araf’ta kalmanın” ne olduğunu sorun, yarım yamalak anlatırlarsa da tam anlamını bilmezler.

Oysaki kendileri ara bir tarafta kalmıştır ve ruh azabı çekmektedirler. Oluşturulan o yozlaştırılmış çevrelerinde akşam eve giderken barda iki kadeh atmak racondur ama içleri aslında çilingir sofrasında rakı çeker söyleyemezler. Kadehlerinden bir yudum alırken ezan sesi duysalar o yudum gitmez boğazlarından ama belli edemezler. “İlişki yaşamak” yerine mutlu bir evlilik yatar gönüllerinde ama ortam müsait olmadığından ta başından boşanmaya mahkumdur, o yüzden meyletmezler. Akşam “ilişkiye girer” sabah bin bir pişman olurlar ama söyleyemezler. Arkadaşlarına ateist nutuklar atarken içinden “tövbe, estağfurullah” diyenleri çoktur ama belli edemezler.

Velhasıl ı kelam, paganların bu kültürü yozlaştırmak için yaptığı çalışmalar bir türlü amacına ulaşmaz çünkü o içte yerleşik bir hal vardır ki kırması zordur.

İhanet kemiklerinde ilik halini almamışsa ve damarlarında kan olarak dolaşmıyorsa…

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.