SON DAKİKA
Hava Durumu

Dolarcı bezirgâna Osmanlı tokadı

Yazının Giriş Tarihi: 05.12.2016 22:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 22:07
Sigara zammı bu zehirin pençesinde olanlar için biraz sıkıntı yarattı. Ne var ki sigara fiyatları memleketimizde hala çok düşük. İngiltere’de bir paket sigaranın bizim paramızla neredeyse 30 lira olduğunu biliyor muydunuz? Tam olarak bugünkü kuradan hesaplarsak 29 lira 35 kuruş yani. O yüzden sigara fiyatlarından şikâyet edecek değilim. Bu zahirin bütçeye ne mene bir yük olduğunu hesaplarsanız belki de bırakmaya faydası olur. O yüzden belki de daha da artmalı.

Benim dile getirmeye çalıştığım şey biraz farklı olacak. Ben sizlere bu zamdan yararlanarak haksız kazanç sağlayan fırsatçı, kötü niyetli bezirgânları anlatacağım. Çoğunuz zaten şahit olmuşsunuzdur. Zam söylentisiyle birlikte birçok market bazı çok satılan sigaraları zula etti. Müşterilerine de, “Dağıtıcılar vermiyor. Zam yapacaklar ya o yüzden.” Martavalını atıyorlar. Ucuza depoladıkları sigaraları zam olunca ortaya çıkartıp haksız kazanç sağlayacaklar. Bu tipler ekonomik dalgalanmalarda hep aynı davranır. Bilenler bilir, darbe zamanlarında, Başbakan’ın suratına Anayasa kitapçığı fırlatıldığında da aynı türden bir davranışı sergilemişti bu ahlaksız bezirgânlar.

Stokçuluk bunların içine işlemiş. Bu tip esnaf bozuntusu kötü niyetli kişiler arasında meşrubat şirketlerinin verdiği numuneleri müşteriye dağıtmayıp bir sene sonra parayla satmaya kalkışacak kadar adiler olduğunu da bilirsiniz elbet. Bu tatlı su kurnazları üç beş kuruş için yalan söylemekten çekinmeyen, müşteri sıkıştırınca da, ”tamam abi verelim numuneni. Şurada bir tane kalmıştı.” Ya da,  “Çocuklar zam uygulandı zannetmiş abi. Benim haberim yok. Al elli kuruşunu.” Diyerek kıvıran korkaklardan tutun da, neredeyse anasını satacak kadar şerefsizleşenlere kadar geniş bir yelpazede yer alırlar.

Sigara zammıyla gündeme gelen bu durum aslında sessiz sedasız birçok üründe yaşanıyor. Elindeki kahve stokunun 40 kilo olduğunu gözlerimle gördüğüm bir bezirgan bir hafta içerisinde iki günde bir kademeli fiyat arttırarak kilosu 26 lira olan kahveyi birden bire 40 liradan satmaya başladı. Bizzat şahidim. Sorunca da, “Abi biz kahveyi her gün taze alıyoruz. Şerefsiz toptancı sürekli zam yapıyor.” Diyerek suçu hiçbir günahı olmayan bir başka esnafa yükleyip adice haksız kazanç sağlıyor.

Olay sadece sigara kahve olayı değil. Birçok malda ve uygulamada bu tür davranışlar gösterenler maalesef var. Hatta ve hatta Doların daha da yükseleceği umuduyla faizdeki Dolarını bozdurmamak için türlü bahanelere sarılıp çalışanın alın terini ödemeyen şerefsizler de var.

Yazımın bu bölümünde birkaç kişiyi ifşa edecektim ki telefonum çaldı. Epeydir görüşememiştik. Adını vermek için izin almadığımdan bende baki kalsın. Bu saygı duyduğum zat ile kısa bir sohbet yaptık. Konu başkaydı ama ben durumdan şikâyetçi olunca ne olduğunu yazmamam koşuluyla alınacak bir tedbirden söz etti.

Bana şöyle dedi, “O tip kişilerle ilgili bir uygulama hazırlanıyor. Ne olduğunu sen bil ama şimdilik yazma. İlle de bir şey yazmak istersen bu minvalde bir uygulamanın çok yakında yürürlüğe gireceğini ve böyle kişi ve kuruluşları sağlam bir Osmanlı tokadı yiyeceğini yaz sadece.” dedi.

İşte ben de o kadarını yazdım. Hayırlısı İnşallah…

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.