SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim şart

Yazının Giriş Tarihi: 10.06.2017 22:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2017 22:24
İlkel dürtülerini yenemediklerinden olsa gerek, bunların aklı fikri anıt dikmekte. Biri çıkıp, şehitlerimiz için anıt dikilmesini önermiş ve cevabını almış, “Bir Fatiha okuyun yeter onlara!” Şehidin Allah katındaki mevkiini bilmediklerinden ve anlayamadıklarından bu sözler onlara garip geliyor ve Sözcü Gazetesi bunu şehitlerimize yeterince saygı gösterilmiyor şeklinde bir algı yaratacak biçimde haber yapıyor ve “CHP şehitlere anıt istedi AKP ‘dua edin yeter’ dedi.” başlığını atıyor.

Bunlar Pagan etkisinde olduklarından heykelleri, anıtları pek severler. Gidip yüz sürecek bir şeyler ararlar. O yüzden CHP gidip Kayseri’de 17 Aralık 2016’da yaşanan terör saldırısı sonucu şehit olan 14 askerimiz için anıt dikmek istemiş. Anıtı dikmek istedikleri yer de trafiğe engel olacak bir yer. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik bunlara cevabını vermiş; “Bizim inancımız gereği şehit olan askerlerimize bir şey yapılacaksa, şehitliğe gidip bir Fatiha okumak daha önemlidir. Belediye olarak anıt gibi çalışmamız yok, o kavşakta trafik yoğunluğundan müsait değil.” CHP’liler buna bir alınmış ki sormayın. Konuyu Meclis’e taşımışlar.

Yahu, içinizden biri, ama Allah için söyleyin, biri bile Fatiha okudu mu? Okumayı aklına getirdi mi?

Neyse, bunları eğitmek mümkün değil.

Bilmezler, bilmediklerini bilmezler. Öğretmeye kalkınca bildiklerini söylerler. Bilseler de bilmezden gelirler…

Söz eğitimden açılmışken yapılan bir devrimi anlatmak istiyorum. Milli eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Strateji Belgesi, Resmî Gazete ’de yayımlandı. Buna göre dezavantajlı bölgelerde çalışanlara teşvikler, performans ölçümü, yeni bir öğretmen seçim sınavı gibi amaçların yer aldığı belgede en çok tartışılacak hedeflerden biri tüm öğretmenlerin 4 yılda bir “yeterlilik sınavına girmesi” olacak.

Muhteşem bir gelişme. Böylece öğretmenin bir kez memuriyet hakkını kazandı mı yan gelip yatması ve başını sallayıp maaşını alması önlenecek. Bu da daha iyi yetişecek nesiller için gereklidir. Böylece lisenin edebiyat kolundan daha dün mezun olmuş talebeye “Aruz Vezni nedir?” sorusunu sorduğunuzda, “Bilmem. Biz öyle bir şey görmedik.” diyemeyecek. Bu olay cidden bizzat başıma geldi. Çocuğa sorduğumda aynen bu cevabı aldım. Oğlum okulda edebiyat dersinde okutmadılar mı, hocanız hiç mi anlatmadı. Anlattı da öğrenemediysen nasıl sınıf geçip mezun oldun? Diye sorduğumda apışıp kaldı. Ama öğretmenini de hararetle savunuyordu. Onun Atatürkçü eğitim konusunda muhteşem bir öğretmen olduğunu söyleyip duruyordu. Ailesi de ha keza, babası bana, “Aruz maruz öğrenip ne olacak? Bak öğretmenleri Atatürk sevgisi aşılıyor. O yeter.” Dedi.

Yahu aşılasın aşılamasına da arada edebiyat da öğretsin be kardeşim. Bakın o örnek aldığınız Avrupa’da her öğrenci az çok geçmişini ve önemli yazarlarını bilir. Bir İngiliz eski İngilizceyi az çok kavramıştır. Bir Yunanlı antik Yunancadan az buçuk anlar. Bizde Osmanlıca dedin mi gerici olursun. Öğretmenler daha ilk okuldan başlayarak Osmanlı padişahını “astığı astık, kestiği kestik” olarak anlatır, Osmanlıca ise ağdalı ve anlaşılmaz bir dil olarak gösterilir.

Geçmişini bilmeyen asimile edilmeye mahkûmdur.

Dahasını da söyleyeyim; İngilizce anlamayan İngilizce öğretmeni de gördüm ne yazıktır ki. Kadın eşimle konuşmaya çalıştı ama ne bizimki onu anladı ne de hoca hanım bizim hanımı. Ben arada tercüme etmek zorunda kaldım.

İşte o yüzden eğitim şart. Hem öğrenci hem de öğretmen için.

Artık her şey değişiyor. Öğretebilen ve bunu sürdürebilen öğretmen olacak. Onların da daha iyi öğrenciler yetiştirmesi beklenir doğal olarak.

Bu yazıdan kendini geliştirmeyi başarabilmiş öğrenci ve öğretmenlerimizi tenzih ediyorum…

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.