SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekliye ara zam!

Yazının Giriş Tarihi: 22.08.2023 21:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.08.2023 21:46

Emekli zammı ile yaklaşık 4 milyon emekli hiç zam alamayıp 9 milyon civarında emekli de açlık sınırının altında kalınca tepkiler bitmek bilmiyor. Bu serzeniş ve tepkiler karşısında Sayın Başkanımızın son açıklamaları yüreklere su serptiyse de ben çok umutlu değilim. 
Bu ay bir zam olmadığı kesin de acaba Eylül ayında bir zam olabilir mi? 
Dediğim gibi Eylül ayında da zam görünmüyor. İsterseniz sayın Başkanımızın söylediklerini analiz edelim ve satır aralarını okumaya çalışalım. Gazetecilerin sorularını cevaplarken şu ifadeyi kullandı Sayın Başkan;
“Emeklilerle ilgili de ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız…”
Devletin işleyişini çok iyi bilirim. Çocukluğum devlet dairelerinde geçmiştir. Üst düzey amirler altlarında çalışana çok gerekmedikçe doğrudan emretmezler. Bir valiyi ele alalım. Bu vali bir daire müdürüne talimat verecekse arayıp, “Şunu şöyle yap!” demez. Devlet terbiyesi gereği arar ve “Şu konuda böyle bir durum var. Ne yapılabilir acaba?” der. Bu kibarca bir talimattır. Emir nadir durumlarda verilir ve bir nevi fırçalamayla birlikte olur. Kademeler yükseldikçe bu diplomatik nezaket de artar.
Burası önemli çünkü burada bir mesaj seziliyor. Bu mesaj bence Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’e verilmiş bir mesajdır. Sayın Başkan, işine karışmama sözü verdiği Şimşek’e bir mesaj gönderiyor anlaşıldığı kadarıyla. Mealen diyor ki; “Bak, memura iyi bir zam yapıldı ama emekli mutsuz ve huzursuz. Böyle şey olmaz. Bu işe bir el atmak lazım.”
Mehmet Şimşek bu mesajı alır mı?
Bence alır ama cebine koyar ve “Ocak ayında yapılacak işte, beklesinler.” der. 
Ne var ki, kabinenin “işine karışılmama sözü verilmeyen” diğer üyelerinin Mehmet Şimşek ile bir “kabine içi diplomasi” yürüttüğü anlaşılıyor. Durumun vahameti anlatılıp bir ara zam yapılması yönünde çalışmalar var. 
Elde olmayanı veremezsiniz. Eldekini bölüştürme formülü bulmanız lazım. İşte bu detaylar üzerinde kafa yoruluyor. İkna çalışmaları yapılıyor kibarca. Başarılı olursa bir ara zam umudu doğabilir. Bunun için de en yakın tarih Ekim ayı gibi görünüyor.
İyi de Ekim çok geç değil mi? Emekli bu kadar eziyeti Ekim ayına kadar çekebilir mi?
Çeker çekmesine de meşhur deyişi adapte edersek; “Emekli alamadığı zamma rağmen bir şekilde yaşar ama çektiği eziyeti unutmaz!”
Nitekim Ahmet Hakan’ın “Tarafsız Bölge” programında konuşan Kamuoyu Araştırmacısı Hakan Bayrakçı da benimle aynı düşünüyor. Pazartesi akşamı mevzu konuşulurken araya girip, “Ben lafın orasından konuşacağım. Eğer emekliye 10-11 bin liradan az olmamak kaydıyla en geç Eylül ayında bir zam yapılmazsa bırakın İstanbul ve Ankara’yı eldeki belediyeleri de kaybeder. Kayda geçsin diye söylüyorum!” dedi.  
Hakan Bayrakçı isabetli tahminleri ve analizleriyle bilinen bir isim. Sayın Başkanımız da ona araştırma yaptırtıyor. 
Ben bir adım öteye geçip şunu söyleyeyim;
Sayın Erdoğan durumun vahametini görebilecek kadar tecrübeli ve iyi bir siyasetçi. Bunu anlamak için kamuoyu araştırmalarına başvurmaya da ihtiyacı yok. Ancak, o araştırmalar da anlaşıldığı üzere bu tezi destekliyor.
Yazarınız gariban bunu daha önce ihsas ettirmişti zaten.
Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Marifetnâme adlı eserinde yer alan Tefviznâme adlı şiirde dediği gibi;
Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki ğayr eyler
Ârif ânı seyr eyler
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.