SON DAKİKA
Hava Durumu

Gitti paracıklar!

Yazının Giriş Tarihi: 20.09.2017 22:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.09.2017 22:05
TEOG’un kalktığının açıklanmasının ardından dediğimiz gibi feryat figan başladı. Velilerin derdi belli, “Gitti paracıklar!” diye ağlıyorlar. Saat başı 200 Dolar götüren öğretmen cebini doldurdu da şimdi “Aman, paraları geri isterlerse ne demeliyim? Derdiyle şimdilik suskun, cevap arıyor. Mütalaa merkezleri (pardon siz etüt merkezi dersiniz) tabelaya ne isim yazacaklarını ve parayı nasıl başka türlü götüreceklerinin hesabını çoktan yaptı da ayrıntıları gözden geçiriyor.

CHP şimdilik sessiz gelecek talimata göre konuşacaklar. Onlar adına Hürriyet ve Sözcü acil algı yönetimini başlattı bile. Hani bir tarihi esere rastlandığında arkeologlar kurtarma kazısı yapar ya hah işte öyle yani. Hürriyet’de bir komik yazar hatun işi sulandırma görevini yerine getirmek için çalakalem bir şeyler yazmış ama Ertuğrul Özkök Diyanete takmış laiklik üzerinden vurmaya çalışıp zırvalıyor.

Haber merkezleri harıl harıl konuşturacak adam aramış belli. Öğrenci ve veli bulmak kolay da uzman konuşturmak lazım. Neyse ki güç bela birilerini bulup aba altından sopa gösterme çalışmalarına başlamışlar. Bakın neler söyletiyorlar?

Okullar kendi sınavını yaparsa uygulamanın güvenliği konusunda sorunlar yaşanır, torpil gündeme gelir.
Bu, mevcut sistemi daha kötüye, adli vakalara kadar götürür.

Esas dertleri imam hatipler olduğu için ona da vurmaya çalışmışlar ama konuşturdukları uzman çok temkinli tam istedikleri gibi söylememiş, klasik söylenti var lafıyla bir tarafını kurtarmaya çalışmış;

“Düşük başarı dilimlerindeki ortaokulların, bunlar içinde imam hatipler de bulunuyor, başarıyı artırmak adına yüksek puanlar verebilecekleri öğrencileri bilinen iyi liselere yönlendirebilecekleri şimdiden bir söylenti olarak yayılıyor.”

Rantı kesilenlerin yaygara çıkartacağını söylemiştik. İşte tam da bu yüzden düzenlemenin çok iyi yapılıp bu gibi itirazlara mahal verilmemesi gerekiyor.

Bakın beyler! Sayın Cumhurbaşkanımız çok önemli bir konuya el atıp çözümünü söyledi. Bunun ardından gerekli adımlar atıldı ama şimdi bürokratlar ve diğer siyasilerin bu konuda çok yönlü kafa yorup gerçek ve mantıklı çözümler üretmeleri gerekiyor. Benim tavsiyem oturup sağlıklı bir sistem kurarak bunu istişare etmeleridir. İstişare sayın Cumhurbaşkanımızla da yapılmalıdır elbet. Bakın şimdi üniversiteye giriş imtihanları ile ilgili de çalışılıyor. Kalkıp da Maarif Nazırı Emrullah Efendi gibi “şu okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdim.” (Kemalistler Osmanlı adını anmak istemediği için bunu Hasan Ali Yücel’e mal ederek anlatırlar.) Demeyin de adam gibi çözüm üretin unutmayın Emrullah Efendi latife etmişti. Bunların ağızlarına sakız vermeyin. Reis’ten de bir tomar azar işitmeyin.

Bu vesile ile durumdan vazife çıkarıp bana mail atmaya kalkışan vekil sekreteri çıkarsa diye söylüyorum; benim sekreterim yok. O yüzden benimle derdi olan beni direk arayıp konuşur…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.