SON DAKİKA
Hava Durumu

Gömülen uçaklar

Yazının Giriş Tarihi: 15.10.2016 23:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.10.2016 23:00
Muhalefet anlayışları, iyi ya da kötü her ne olursa olsun iktidarın tüm yaptıklarına bila istisna karşı çıkmak olan CHP ve Kılıçdaroğlu taifesine buradan açık bir soru sormak isterim.

Siz hiç partinizin iktidar olabildiği dönemlerde yapılanları incelemiş miydiniz?

Bu soruya cevap verip vermeyecekleri müphem ama ben o cevabı verebilirim; çoğunun, yenen birçok herzeden haberi yoktur. Alman ajanı, silah kaçakçısı Parvus’u bir Türk büyüğü zanneden Kılıçdaroğlu son okuduğu İnce Mehmet’ten henüz sıra gelmediği için partisinin geçmiş icraatlarını incelemeye fırsat bulamadığından bazı şeyleri bilmiyordur örneğin.

“Neleri bilmiyordur?” sorusundan çok, belirli bir konu hakkında soralım ki zat ı alilerinin kafası karışmasın. Yıl 1947, o yılda iki başbakan görmüş Türkiye. Bunlardan birisi Recep Peker’dir. Esamisi pek okunmadığından konuya çok vakıf olanlar dışında az hatırlayanı vardır. Gençler ise hiç bilmez. 10 Eylül’de görevi Hasan Saka’ya devretmiştir ki, iki kez Başbakan olmuş bu zatı daha da az kişi tanır. Karıştırmayasınız diye söyleyeyim, her ikisi de CHP’lidir. (Aaa, başka parti yok muydu o çok demokratik dönemde? Hay Allah…)

İşte bu 1947 yılında gömüldüğü ifşa olunan uçakları soracağım Kılıçdaroğlu’na. Hani şu haberlerde izlediğiniz uçaklar canım. Hani 50 adedi Kayseri’de gömülüymüş…

Bakın Sabah Gazetesi neler yazmış?

“FW-190 A3'ler yerlilik açısından ayrı bir öneme sahip. Zira 1. Dünya Savaşı'nda başlayan Alman işbirliği Cumhuriyet'in kurulmasından sonra Junkers ile üretim işbirliğine dönüşmüştü. Türkiye'de TOMTAŞ kurulmuş ve A-20'ler ülkemizde üretilmişti. Ortak üretimin devamı amacıyla 1941'de Alman büyükelçisi, eski şansölye Franz von Papen'in gayretleri sonucu bir ticaret antlaşması imzalandı. Bu anlaşma gereği Türkiye Almanya'ya demir ve krom cevheri sattı. Karşılığında da 72 adet FW-190A3 tipi savaş uçağı aldı. Parçalarının önemli kısmı Anadolu'daki tesislerde üretilen uçaklar 1943'te Türkiye'ye getirildi. İlk uçuşunu 10 Temmuz 1943'te yapan bu uçaklar 5 farklı ile dağıtıldı. 50 adet uçak da Kayseri'ye gitti. Türk-Alman yapımı savaş uçaklarının kaderi 1947'de son buldu. Ortaya çıkan gizli belgelere göre olay şu şekilde gelişti: ABD, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından elinde kalan binlerce uçağı müttefiklerine dağıtmak üzere çalışma başlattı. Ankara ile uzun süren görüşmeler gerçekleşti. Nihayetinde ABD'li yetkililer ile 1947'de anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma gereği Türk ordusunun envanterdeki tüm Alman FW-190'lar imha edilecekti. O tarihten sonra uçaklar hiç görülmedi.”

Ne düşünüyor acaba kendileri bu konuda?Yoksa o doktora yapmış bilmem kaç genci getirip Anadolu’da kuracağı muhteşem projesinin bir parçası mıydı bu uçakları çıkartmak?

Türkiye’yi uçurmuş bunlar canım…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.