SON DAKİKA
Hava Durumu

Güleriz ağlanacak hallerine!

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2019 21:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.02.2019 21:10
En iyi mizah gerçek hayatta yaşanan olaylarda görülür. Öyle şeyler olur ki bir mizah yazarının muhayyilesini kat be kat aşar, onu kıskandırır. Gerçek hayatta olanı gören yazar “Ben nasıl olurda böyle komik bir olayı kurgulayamam?” diye kendini yerden yere vurur kimi zaman. Şimdi sizlere bu türden bir hikâye anlatacağım. Aslında bu bir hikâye değil. Ayniyle vaki bir olay. İngiliz TV ve gazeteleri günlerdir bu konuyu işliyor. Ancak, dinleyene bir mizah yazarının kaleminden çıkmış hikâye izlenimi veriyor.

Bu seçim tartışmaları arasında bunalan, CHP’nin saçmalıklarını dinleyip “yeter artık.” Diye isyan edenlere bir nefes aldırmak için bu olayı yazmaya karar verdim. Okuyun da neşenizi bulun.

Biliyorsunuz Birleşik Krallık Avrupa birliğinden çıkıyor. Gerçi bu dönemde yaşananlar da ayrı bir komedya ya, biz adamların iç politikalarına fazla girmeyelim. Bırakalım neyi nasıl yapacaklarsa yapsınlar. Ne var ki bunların “Anlaşmalı mı ayrılacağız, anlaşmasız mı?” tartışmaları arasında traji-komik şeyler olunca bizim ilgimizi çekiyor.

Bunlar tedbirli millettir. Her ihtimali düşünür. Oturup düşünmüşler. Eğer Avrupa Birliğinden bir anlaşma yapmadan ayrılırlarsa dış dünyaya en önemli açılış noktaları olan deniz taşımacılığına bir çare bulmak istemişler. Öyle ya AB’den çıkınca öyle her isteyen Avrupa ülkesinin gemisi gelip gidemeyecek, taşımacılık yapamayacak. Bunlar da bir şirket kurmaya karar vermişler. Bu şirket filosuyla deniz taşımacılığı işini üstlenecek. Bunlar da rahat rahat ticaretlerini yapacak.İhale Seaborn Freight (Seaborn taşımacılık) adlı bir şirkete veriliyor ve sözleşme imzalanıyor. Buraya kadar akıllıca bir seçim. Diyorsunuz ki “Bravo şu İngilizlere. Her şeyi düşünüp tedbir alıyorlar.”

Neyse, bu Seaborne şirketi daha sonra yanına bir başka şirketi de ortak alıyor. Akıllıca değil mi? Güçlerini birleştirecekler. Bu şirket Arklow Shipping adında bir İrlanda Cumhuriyeti şirketi. Adamların ikinci Merkezi Rotterdam’da (Hollanda) taşımacılık daha da kolay olacak.

Ne var ki, bu Arklow Shipping’in Hollanda merkezindeki yöneticiler “Gidip bakalım bizim İngiliz ortak nasıl? Filolarının büyüklüğü ne kadar? İyi bir şirket olmasa İngiliz Hükumeti bunlarla sözleşme imzalamaz elbet. Belki onlardan bir şey öğreniriz.” Diye yola çıkıp Seaborne’u incelemeye geliyorlar.

İnceleme sonucu ne olduysa oluyor ve bu Arklow Shipping apar topar ortaklıktan ayrıldığını açıklıyor.

İşte tam bu noktada İngiliz Ulaştırma Bakanlığı’ndaki bir yetkilinin içine kurt düşüp Seaborne’u inceliyor. İnceleme sırasında bunların web sitesinde yazan, “Sahte pizza siparişleri yasaktır ve bunu yapanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.” Veya “Sahte siparişler karşısında tazminat isteyeceğiz.” Falan gibi uyarıları görünce “Hayırlar olsun! Ne pizzası hamburgeri yahu?” deyip incelemesini derinleştiriyor.

Sonunda ortaya çıkıyor ki bu Birleşik Krallığın deniz taşımasına talip olup hükumetle sözleşme imzalayan şirket meğer pizza, hamburger, ekmek arası döner gibi şeyleri taşımak üzere kurulmuş bir şirke. Adamların deniz taşımacılığıyla ilgisi yok.

Dahası bu şirketin bir filosu falan da yok. Bırakın filoyu gemisi de yok. Gemiyi de geçelim şirket adına dayalı bir kayık, şişme bot dahi görünmüyor. İşte o zaman bizimkinde jeton düşüyor. İrlandalı ortağın neden kaçarcasına çekildiği de böylece anlaşılıyor.

Konu derhal İngiliz Ulaştırma Bakanı Muhafazakârların Milletvekili Chris Grayling’e götürülüyor. Greyling konuyu basından gizlemeye çalışsa da başarılı olamıyor ama sözleşme de derhal iptal ediliyor.

Chris Grayling konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınıyor. Skandala ilişkin bir istifa yok. Olayın araştırıldığı söyleniyorsa da yasal bir soruşturma yok.

Basın ve muhalefet ayakta…

Bu bana bir zamanların Türkiye’sini hatırlattı. Hani o iki binli yıllardan öncesini. Nostalji yaşadım doğrusu.

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.