SON DAKİKA
Hava Durumu

Hain, kalleş ve korkak…

Yazının Giriş Tarihi: 23.10.2019 22:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.10.2019 22:04
Biliriz hainler kalleş olur üstelik korkak. Sürekli arkalarını kollama gayretindedirler, ihanetlerini gizleme çabasında… Suçlarını bilirler, suçlu olduklarının da farkındadırlar. Bu yüzdendir hep perde arkasından bakmaları. Her an yakalanma riskinin getirdiği ürkeklikle tir tir titrerler, uykuları hep tetik üstünde. Söyleyeceklerini kendi ağızlarından söyleyemez, kelimelerin yükünü başkalarına mal ederler çoğunlukla. İma ile iktifa ederler.
Sayın Başkanımızın Putin ile yaptığı ve büyük bir başarıyla sonuçlanan anlaşma Batıyı rahatsız etti elbet. Yorumlar da ona göre yapılıyor ama Türkiye’nin başarısını da görmezden gelemiyorlar.
Bakın BBC ne diyor:
"Türkiye için Rusya güçleriyle Suriye'nin yanında geri kalanını gözetirken, kazanılan bölgelerde Kürtlerin pahasına kontrolü koruma anlamına geliyor bu. Türkiye bir "güvenli bölge" yaratıp, ülkede yaşayan 2 milyon mülteciyi yeniden yerleştirmek üzere Resulayn ie Tel Abyad arasındaki 120 kilometre uzunluğundaki bir şeridi ele geçirdi. Rusya iki taraf arasındaki çatışma riskini ortadan kaldırarak, Türkiye'nin operasyonunu kabul etti. Rusya ve Türkiye'den gelen açıklamada Kürt güçlerinin (terörist diyemiyorlar dilleri varmıyor bir türlü) Münbiç ve Tel Rıfat'tan "çıkartılacağını" bildirdiler. Bu yerlerin her ikisi de operasyon bölgesi dışında bulunuyor. Kürt milisler (öldür kes terörist demeyecekler anladık da bir de bu cani pisliklere milis demiyorlar mı işte o an tepem atıyor.) bu talepleri kabul edip etmeyeceklerini henüz açıklamadılar. (Sanki başka bir şansları varmış gibi. Var aslında, imha edilmek!) Plana göre Rusya Kürt güçlerinin (yani teröristlerin) Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelere geri dönmediğinden emin olmak için Suriye'nin kuzeyinde ortak devriye yürütecek."
New York Times ise başka türlü yaklaşıyor olaya:
“Görüşmeler Sayın Putin'in stratejik avantajını güçlendirdi. Rus ve Türk birlikleri kuzey Suriye'de daha önce Kürtlerin ellerinde tuttukları büyük bir şerit üzerinde ortak kontrolü ele alacak. Bu değişiklik Rusya'nın Suriye üzerindeki hızlı yayılışını, ABD ve eski Kürt müttefikleri pahasına, güçlendiriyor. Sayın Erdoğan da istediklerinin çoğunu elde etti. Yani Türkiye'nin terörist olarak muamele ettiği milislerden (bunlar da terörist diyemiyor ama hiç olmazsa bizim görüşümüzü de yazmışlar. BBC kadar sinsi ve içten pazarlıklı değiller.) arındırılmış bir tampon bölgeyi.”
Gelelim Türkiye’ye. Türk basını genelde olayı normal görmüş. Ancak, bir varaka var ki, onlar yine subliminal mesaj ve algı yönetimi peşinde. Sözcü; "Dünya bu mutabakatla çalkalanıyor! Putin Kazandı" başlığını atıyor. Haberin spotu ise şöyle:
"Toplantıda iki ülke arasında mutabakat sağlanırken, Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov Rusça, Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkçe olarak 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden NY Times "Putin'in zaferi" manşetini attı."
Oysaki bahse konu haberde New York Times’ın başlığı hiç de öyle değil. Adamlar; “Putin and Erdogan Announce Plan for Northeast Syria, Bolstering Russian Influence” demiş. Türkçesi: “Putin ve Erdoğan Rus Etkisini Destekleyen Kuzeydoğu Suriye Planını Açıkladı” çarpıtmanın böylesine de pes doğrusu.
Yanına başka bir haber daha koymuşlar; “ABD'den mutabakata ilk tepki: BAŞARI MÜMKÜN DEĞİL” Bu haberde de şöyle diyor:
“ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya ile varılan mutabakatın gerçekleşemeyeceğini ileri sürdü. Jeffrey, Rusya'nın SDF'yi (YPG) bölgeden çıkartamayacağını belirtti.”
Batı bir vuruyorsa bunlar on vuruyor. Ama Batı’nın üzerinden, onları kullanarak.
Netice itibarıyla Türkiye büyük başarılar elde etmiş Sayın Başkanımız Erdoğan sayesinde bir terör devleti kurulma hayalleri bir kez daha suya düşmüştür.
Ne var ki bu mesele burada bitmemiştir. Teröristler zayıf bir Türkiye oluşmasını bekleyecek ve böyle bir Türkiye oluşursa tekrar deneyeceklerdir. Bu zayıf Türkiye ise malum kişilerin iktidara gelmesi ile mümkün olabilir. Pek ihtimal yok da, olursa felaket…
Allah böyle bir durumdan bizi korusun.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.